TOP 10 Důvody, proč pít pivo

Česká republika je země, kde je spotřeba piva na jednoho obyvatele největší na světě. Ačkoliv tato spotřeba poslední roky klesá, stále se držíme na prvním místě s cifrou okolo 150-160 litrů. Například takové druhé Irsko je zhruba o 20 litrů na osobu za námi. Ne nadarmo se tedy České republice říká „pivní národ“. Ostatně, tím jsme známí po celé Evropě. Já jsem si pro všechny, kdo tento zlatý mok rádi pijí připravil 10 důvodů, kterými je pivo tělu prospěšné. Můžete to použít jako výmluvu pro své manželky, rodiny, přítelkyně a další.. 😀

 

10 Je protistresové

Vědci z Montrealské univerzity zjistili, že osoby, které pravidelně pijí pivo, trpí méně stresem, než ostatní. Takže, pokud máte nějaké stresující období, je načase ho zahnat!

 

9 Prospívá kostem

Jelikož je v pivu obsažen křemík, působí jako prevence osteoporózy (což je měknutí kostí). Člověk by měl denně do těla dostat zhruba 50 mg křemíku. V některých pivech je obsaženo až 60 mg. Nejvíce je ve světlém pivu.

 

8 Pomáhá při cukrovce a proti ní

Určitě spousta z nás neví, že pivo obsahuje méně kalorií, než takový džus, nebo limonády, coca coly…A to až o čtvrtinu! To znamená, že můžeme pitím piva snáze předejít cukrovce, popřípadě (přiměřeným) pitím piva s ní bojovat.

 

7 Snižuje možnost zánětů

Toto se týká hlavně nealkoholického piva, nicméně je to tak. Vědci dokázali, že ti, co pravidelně pijí pivo mají až o 20% menší výskyt zánětů a infekcí. Pivinko totiž zpomaluje biochemické procesy, které právě k těmto zánětům často vedou.

 

6 Léčí

Týká se to sice teplého piva, avšak při nachlazení pivo stimuluje krevní oběh a usnadňuje dýchání. Dále také pomáhá při bolestech kloubů a posiluje imunitní systém. Ideální kombinace je pivo s pár lžícemi medu a máte univerzální medicínku 🙂

 

5 Je prevencí proti mrtvici

Menší popíjení piva snižuje výskyt mozkové mrtvice. A to až o úctyhodných 20%! Opakuji však, že se to týká (bohužel) jen malého množství pití piva. Pokud pijete pravidelně, bohužel to na výskyt mozkové mrtvice již vliv nemá.

 

4 Zlepšuje pleť

Obecně je známo, že v pivu je obsažen vitamín B. Tento vitamín společně s kyselinami podporuje metabolismus a regeneraci kůže. Zlepšuje tvorbu pigmentu a zkrášluje pokožku.

 

3 Pomáhá s ledvinovými kameny

Ledvinové kameny  jsou velice nepříjemná a bolestivá záležitost. Vědci z Helsinek zjistili, že díky obsahu hořčíku v láhvi piva můžeme snížit vznik ledvinových kamenů až o 40%! Týká se to zhruba těch lidí, kteří si rádi dají jedno pivko denně, třeba k obědu, nebo televizi.

 

2 Snižuje cholesterol

Existuje spousta důkazů o tom, že pivo je v malém množství mnohem prospěšnější, než víno. Pivo podle vědců snižuje  hladinu cholesterolu LDL (pro tělo špatný) a naopak zvyšuje HDL cholesterol (tělu prospěšný). Při přiměřeném pití piva můžeme dlouhodobě snížit hladinu cholesterolu až o 20%.

1 Prospívá zdraví

Při studii na více než 70 000 lidech bylo dokázáno, že ti, kteří pijí pivo mají nižší krevní tlak, než ti, kteří raději pijí víno, nebo tvrdý alkohol. Pivo totiž obsahuje chmel a ječmen, vitamíny – zejména B, který přispívá k redukci rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění a před tvorbou krevních sraženin. Týká se to ovšem opět pouze těch, kteří pijí pivo v malých dávkách, tedy ne přímo pivařů. Podstatné je ale to, že celkově pivo dokáže snížit riziko srdečních onemocnění až o 40%, protože obsahuje polyfenoly, což jsou látky s antioxidačním účinkem.

 

Vidíme, že ač dělá pivo „hezká těla“, může být také tělu prospěšné a to dokonce více, než tolik opěvované víno! Je však důležité zdůraznit, že se to týká jen těch lidí, kteří pijí pivo v malém množství. Většina z pijáků piva pije pivo nárazově ve velkém množství a to většinou vytváří naprosto opačný účinek. Takže až se budete rozhodovat mezi lahví vína, nebo piva, nechť je Vám tento žebříček malou inspirací.

 

Zdroje: blesk.cz, xman.idnes.cz

Loading Facebook Comments ...

One Response - Add Comment