TOP 10: Důvody, proč je pro nás spánek důležitý

Spánek je biologickou potřebou každého člověka, která je nezbytně nutná nejen pro naše zdraví, ale má také vliv na naši psychickou a fyzickou pohodu. Kvalitní spánek je důležitý pro každého člověka, protože znamená odpočinek pro lidské tělo a připravuje ho na další den. Adekvátní spánek je nutný k dobíjení naší energie. Jedno staré moudro praví: “Časně jít spát a časně vstávat, a budeš bohat, moudrý a zdráv.”

 

10 Udržování si fyzické hmotnosti

Pokud jste unavený a nevyspalý, vyhledává vaše tělo jídlo v naději, že dojde ke zvýšení energetické hladiny, i když nemáte vůbec hlad. Může pak tedy docházet k zbytečnému přecpávání jídlem. Kvalitní spánek napomáhá k udržení lepší hormonální rovnováhy, která vás nebude nutit doplňovat energii v podobě cukrů, sladkostí a jídla.

 

9 Spánek pro kreativitu

Plánujete se vrhnout do nějaké práce, která vyžaduje velké množství kreativity? Potřebujete vymyslet poutavou reklamní kampaň, složit písničku nebo napsat knížku? Pokud ano, pořádně se na to vyspěte. Vědci z Harvardovy univerzity přišli na to, že během spánku dochází k zesílení emočních složek, což má velký vliv na kreativitu.

 

8 Snižování stresu

Stres je jedním z hlavních problémů, s kterými se v dnešní době setkáváme. Dospívající lidé a dospělí mívají bezesné noci právě kvůli veškerému napětí a stresu. A spánkový deficit nám rozhodně nepomůže. Tím, že si dopřejeme dostatečný a kvalitní spánek, napomůžeme našemu tělu k potřebné regeneraci, relaxaci a můžeme tak předejít depresím, úzkostem a k zmírnění našeho stresu. Tělo využívá spánek jako způsob, jak se vyrovnat s veškerým stresem, který se v nás nakupí za celý den. A věřte, druhý den vám nepřijde všechno tak černé, jako den předešlý.

 

7 Vliv spánkového hormonu melatoninu

V noci a v době spaní se v lidském těle tvoří spánkový hormon melatonin, který řídí lidské hormonální funkce. Tento hormon je známý jako antioxidant a napomáhá chránit tělo proti stresu. Tento hormon se tvoří pouze za tmy. Aby došlo k vytvoření jeho potřebného množství, je důležité dodržovat 8 hodinový spánek.

 

6 Aktivní srdce

Když dochází k nedostatku spánku pravidelně, může se to projevit i na lidském srdci. Nedostatečný spánek vede ke zhoršení krevního tlaku a cholesterolu, který jsou hlavními příčinami srdečních infarktů a mrtvic. Je dokázané, že pokud naspíte za každou noc alespoň 7 – 9 hodin, projeví se to blahodárně na vašem srdci.

 

5 Spánkem ku zdraví

Pokud nedopřáváte svému tělu dostatečné množství spánku, dochází k jeho oslabení. Můžete na sobě pozorovat, že jste více nervózní, podráždění, unavení, projevují se u vás poruchy koncentrace, ale také hrozí větší riziko zdravotních potíží. Takže pokud se chcete co nejvíce vyhnout všem možným neduhům, dopřejte vašemu tělu dostatečný odpočinek, a to vás za to odmění tím, že posílí svou imunitu a bude více odolné oproti všem bacilům a nemocím.

 

4 Spánkem k lepší náladě

Spánek má velký vliv na náladu lidské populace. Nevyspalí lidé jsou více podráždění, konfliktní a lidem, kterým se nedostává dostatek spánku, mohou být agresivní a ve velké depresi. Takže jednoduchá rada, dopřejte si pořádné množství kvalitního spánku a smějte se na okolní svět.

 

3 Lepší paměť

Mnoho lidí by řeklo, že když jde člověk spát, vypne i svůj mozek, aby odpočíval spolu s naším tělem. Není tomu ovšem tak. Během spánku je naše mysl zaneprázdněná, stejně jako přes den. V noci v našem mozku probíhá tak zvaný proces konsolidace. To znamená, že dochází k upevňování našich vzpomínek a ukládání toho, co jsme se naučili během dne. Pokud nemáte dostatek spánku, může dojít k výpadkům paměti. Takže si pamatujte, dostatek kvalitního spánku vám mnohem lépe pomůže uchovat veškeré nové informace a znalosti.

 

2 Spánek jako zdravý životní styl

Všechno souvisí se vším. Chcete dodržovat zdravý životní styl? Snažíte se jíst zdravě a pravidelně cvičit? To všechno je obdivuhodné, ale bez kvalitního spánku nikdy nedosáhnete kýžených výsledků.

1 Spánkem k delšímu životu

Je to zajímavé, ale je prokázáno, že spánek má spojitost s délkou lidského života. Ale pozor, je zde brán ohled jak na malé, tak na velké množství spánku. Dle jistých studií z roku 2010 bylo dokázáno, že k častějšímu úmrtí docházelo u lidí, kteří spali méně než pět hodin a více jak šest a půl hodin spánku. Dalo by se říct, že výsledek této studie je lehce v rozporu s tím, že by měl člověk spát alespoň 8 hodin denně. Takže těžko říct, zda lze této studii věřit na 100 %. Pravdivé ovšem je to, že dlouhodobý nedostatek spánku vede k mnoha zdravotním problémům, jako je rakovina, diabetes, stres atd. Malé množství spánku má velký vliv na mechanismus celého těla a to se projevuje i na životě jedince.

 

Zdroj: listdose.com

Total
0
Shares
Související články
šťastnější
Read More

10 osvědčených způsobů, jak se okamžitě cítit šťastnější

Když naše tělo zaplaví pocit štěstí, cítíme se neskutečně skvěle. Asi každý z nás už to někdy zažil. Štěstí v nás může vyvolat ledasco - dobrá zpráva, chutné jídlo, nový vztah nebo třeba povýšení v práci. Když ale šťastní nejsme, cítíme se pod psa. Proto vám přinášíme 10 způsobů, jak se okamžitě cítit šťastnější.
přejídání
Read More

10 tipů, jak stopnout emoční přejídání

Je známé, že stresové životní situace mají tendenci vyvolávat neodolatelnou touhu po jídle, co nás uklidňuje. Sedět na gauči u televize a ládovat do sebe čokoládovou zmrzlinu nebo hamburger se může jevit jako nejsnazší řešení na naše emoční strasti, nicméně v průběhu tohoto rituálu a s několika sousty navíc nám to jako dobrý nápad přestane připadat.
Total
0
Share