TOP 10 Nejbohatší lidé na světě

Žebříček každoročně sestavuje prestižní ekonomický časopis  Forbes. Do seznamu zahrnuje lidi, kteří mají majetek ve výši alespoň jedné miliardy dollarů (v roce 2001 jich bylo 1 011). Pojďme se tedy podívat na ty, co se umístily na prvních deseti místech v roce 2011.

 

10 Christy Walton


majetek: 26,5 miliard USD
obor: maloobchod
státní příslušnost: USA

– Christy Walton je nejbohatší žena světa, v roce 2011 se dokonce dostala  10. místo celkově. Christy svůj majetek zdědila po svém zesnulém muži Johnovi, ten byl synem dlouhodobě nejbohatší ženy světa  Helen Waltonové, která zdědila Wal-Mart po své muži, zakladateli společnosti. Christy Waltonová je nyní vlastníkem akcií společnosti Wal-Mart, ale také akcií First Solar. Hodnota akcií First Solar se od roku 2006 zvětšila téměř 5x. Nejbohatší ženu světa, také zdobí fakt, že se zavázala věnovat polovinu svého majetku na věřejně prospěšné práce.

 

9 Mukesh Ambani


majetek: 27,0 miliard USD
obor: petrochemie
státní příslušnost: Indie

-Mukesh Ambani je syn Shri Dhirubhai H. Ambaniho, zakladatele největší indické soukromé společnosti Reliance Industries. Vystudoval chemické inženýrství na Bombajské univerzitě, poté obdržel titul MBA na americké univerzitě Stanford. Jakmile dostudoval, nastoupil do společnosti svého otce. Ambani stál u vzniku jedné z nevětších ropných rafinérií v Indii. Také založil jednu z největších informačních a komunikačních  společností na světě, pod názvem Reliance Infocomm Limited. Ta pokrývá více než 1100 měst v Indii s 80 000 kilometry optických vláken. Nyní je generálním ředitelem, předsedou a největším akcionářem (48%) společnosti Reliance Industries.

 

8 Eike Batista


majetek: 30,0 miliard USD
obor: těžba
státní příslušnost: Brazílie

– Tento miliardář se nebojí otevřeně mluvit o tom, že se jednou stane nejbohatším člověkem na světě. K tomu má ještě docela daleko, ale není to nereálný sen. On sám však tvrdí, že jeho majetek do 10 let vzroste na 100 miliard dollarů. Eike Batista, se svým původem v Brazílii, studoval univerzitu v Německu, tu však nedokončil a vrátil se zpátky do domů. Nejdříve začal obchodovat se zlatem z dolů v Amazonském pralese. Potom jeden odkoupil a udělal z něj první mechanizovaný důl v Amazonii. Následně koupil podíl v kanadské společností TVX Gold, který však prodal. Peníze z prodeje využil k dalším investicím, například koupil podíl firmy MMX Mineracao. Je obdivuhodné, jak se Eike Batista dokázal rychle dostat do TOP 10 nejbohatších lidí světa, v roce 2008 totiž nepatřil ani do první stovky.

 

7 Amancio Ortega


majetek: 31,0 miliard USD
obor: maloobchod
státní příslušnost: Španělsko

– Amacion Ortega je jasně nebohatším Španělem. Stál u zrodu španělského Inditexu, největšího módního řetězce na světě, také je vlastníkem značky Zara. V roce 2011 však odstoupil z vedoucí pozice v představenstvu, tu převzal Pablo Isla. Začátky Ortegy byly více než skromné. Nejdříve pracoval jako poslíček v obchodě s košilemi. Zboží pro svůj obchod Zara v začátcích vyráběl doma na koleně se svou ženou. Ortega si nikdy nezakládal na oficialitách, odmítá nosit obleky a kravaty. Vůbec nemá rád luxus. Život obyčejného člověka mu pomáhá udržet kontakt se svými zaměstnanci.

 

6 Lakshmi Mittal


majetek: 31,1 miliard USD
obor: ocelářství
státní příslušnost: Indie

– Jméno pro nejbohatšího člověka Asie si rodiče nemohli vybrat lépe. Lakshmi totiž v hinduistické mytologii patří bohyni bohatsví , prosperity a domácího štěstí. To jsou věci, které Mittala provází celým životem. Tento miliardář vystudoval ekonomii, poté chvíli pomáhal otci v jeho podniku. Nakonec se ale vydal vlastní cestou. Mittal podniká v oblasti ocelářství. Jeho heslo zní: „Časy se mění, ocel je věčná“. Jeho strategie byla jednoduchá, levně nakoupil ztrátové podniky, ty restrukturalizoval a modernizoval. A podniky se rázem dostaly do zisku. Ovšem nezapomíná myslet i na suroviny, proto se snaží skupovat  doly na železnou rudu a uhlí.

 

5 Larry Ellison


majetek: 39,5 miliard USD
obor: IT
státní příslušnost: USA

– Patří mezi hrstku lidí, kteří se mohou pochlubit tím, že alespoň na chvíli byli nejbohatší na světě. Larry Ellisonovi se to povedlo v roce 2000, ale o post ho zanedlouho připravil Bill Gates, jeho věčný rival. Ellison nebyl příliš úspěšný student, vysokou školu studoval dvakrát, poprvé skončil v druhém ročníku. Podruhé nevydržel ani do konce prvního semestru. Nejdříve začal pracovat jako programátor a  také se podílel na tvorbě databáze pro CIA. Poté se osamostatnil a založil si vlastní společnost Software Development Laboratories, tu následně přejmenoval na Oracle. Larry Ellison také například vytvořil, po teroristický útocích na USA, zdarma databázi pro ochranu národní bezpečnosti. Charitativní činnost je Larryho silnou stránkou, vytvořil například Ellison Medical Foundation, kterou velice štědrě obdarovává.

 

4 Bernard Arnault


majetek: 41,0 miliard USD
obor: maloobchod
státní příslušnost: Francie

-Bernard Arnault  je králem světového luxusu nebo papežem módy, jak ho nazval časopis Forbes. Arnaultovo impérium Moét Henessy Louis Vuitton, kde vlastní 51% a osobně ho řídí, v sobě obsahuje některé nejluxusnější značky na světě, jako koňak henessy, kosmetiku Dior, šampaňské Dom Perignon a v neposlední řadě značku Louis Vuitton. Bernard Arnault vystudoval prestižní univerzitu École Polytechnique a stal se inženýrem. Jakmile vystudoval,  nastoupil do rodinného podniku stavební firmy Ferret-Savinel a stavěl na francouzské Riviéře. Když nastoupili k vládě socialisté, Arnault odešel do USA. Poté co se vrátil zpátky do Francie, textilní průmysl se nacházel v nelehké situaci, a proto do tohoto odvětví investoval.  A tak to všechno začalo….

 

3 Warren Buffett


majetek: 50,0 miliard USD
obor: investice
státní příslušnost: USA

– Warren Buffet patří dlouhodobě mezi nejbohatší lidi světa. Svého bohatství dosáhl především díky své investiční společnosti Buffett Partnership.  Buffet byl velice podnikavý už v mládí, kdy prodával ztracené golfové míčky a nápoje. Již 11 letech poprvé zkusil investování na burze, když se sestrou koupil tři akcie Cities Services. Vystudoval Columbia Business Schoul, kde studoval pod vedením odborníka přes oceňování Benjamina Grahama. Z jeho metody potom vycházela Buffetova  investiční strategie, nakoupit podhodnocené firmy, které s velkou pravděpodobností v budoucnu začnou prosperovat. Nejdříve pracoval v investiční firmě svého otce, následně dva roky jako analytik cenných papírů pro firmu Bejamina Grahama.  A v roce 1956 si již založil výše zmíněnou společnost Buffet Partnership. Peníze na investice získával od investorů, kterým slíbil velice výhodné podmínky, které dodržel.

 

2 Bill Gates


majetek: 56,0 miliard USD
obor: IT
státní příslušnost: USA

– Tohoto muže snad ne třeba představovat. Bill Gates, zakladatel společnosti Microsoft, patří mezi nejbohatší lidi na světě. Několik let byl dokonce nejbohatší. Samozřejmě každý ho zná díky firmě Microsoft, která dodává software do řady domácností a ne jenom tam. Bill Gates také například pracoval na systému pro analýzu dopravního provozu (systém používal procesor 8008), spoluvytvořil programovací jazyk Altair Basic (používal jej první komerčně úspěšný počítač), poté již založil výše zmíněnou společnost Microsoft. Gates je také proslulý svým kladným vztahem k charitě. Spolu se ženou založil charitativní organizaci Nadace Billa a Melindy Gatesových. Nadace rozděluje peníze na univerzitní stipendia pro zástupce menšin, prevenci AIDS, a pro další účely.

 

1. Carlos Slim Helú


majetek: 72,0 miliard USD
obor: telekomunikace
státní příslušnost: Mexiko

– Nejbohatší člověk světa překvapivě nepochází z ekonomicky vyspělé země, ale z Mexika. Carlos Slim Helú vládne mexickým telekomunikacím a má nemalý vliv po celé Latinské Americe. Vystudoval inženýrství na Universidad Autónoma de México, studium si mohl dovolit díky dobrému finančnímu zajištění jeho rodiny. Jeho strategii byla jednoduchá, kupovat neprofitující společnosti a pak je draze prodávat. Nejdůležitější krokem k tomu, aby se stal nejbohatším člověkem Latinské Ameriky, byla privatizace státní telekomunikační společnosti Telmex v roce 1990, kdy spolu s Southwestern Bell a France Telecom privatizoval státní telekomunikační společnost Telmex. Tím získal monopolní postavení na více jak stomilionovém mexickém telekomunikačním trhu. To sice vyvolalo řadu kritiky, ale toto postavení si drží dodnes.

 

Nejbohatším Čechem je Petr Kellner, který se umístil na 89. Místě. Jeho jmění se odhaduje na 7,6 mld. dollarů. Na závěr bych ještě dodal, že množství peněz, jaké mají tito lidé, nemohou za svůj život nikdy utratit.  Peníze pro ně už znamenají jen měřítko úspěchu jejich businessu….

 

Zdroje: Wikipedia, novinky, finančníci

Total
0
Shares
Související články
skytrax
Read More

Top 10 evropských letišť

Společnost Skytrax každoročně vydává žebříček nejlepších světových letišť. Výsledky anket a průzkumů zveřejňuje pravidelně již od roku 1989. Jaká jsou aktuálně nejlepší evropská letiště? Seznamte se s top desítkou.
Total
0
Share