TOP 10: Skvosty egyptské architektury

Egypt je nejstarším státem na světě, jehož historie sahá až do doby 5 000 let př. n. l.. Tím pádem je jeho historie velice rozmanitá. Díky tomu zde můžeme narazit na mnoho památek, které zde byly postaveny před mnoha lety. Můžeme jen žasnout, jak v tehdejší době mohly být postaveny stavby gigantických rozměrů bez jakékoliv techniky. Pokud se rozhodnete navštívit tuto fascinující civilizaci, neměli byste si nechat ujít alespoň některý z egyptských skvostů, které jsme pro vás připravili.

 

10 Memnonovy kolosy

Memnonovy kolosy

Memnonovy kolosy se řadí mezi jedny z nejnavštěvovanějších a nejznámějších turistických míst v okolí města Luxor. Tyto dvě obrovské sochy nejdou přehlédnout a to z toho důvodu, že jejich výška dosahuje i s podstavcem necelých 19 metrů. A to byly původně ještě vyšší. Sochy měly dříve na hlavě navíc královskou korunu, která se již nedochovala. Tato kamenná dvojčata znázorňují Amenhotepa III. a vypadají, jako by dodnes střežily spánek všech zesnulých v thébském pohřebišti.

 

9 Ramesseum

Ramesseum

Ramesseum je chrámový komplex, který se nachází ve Vesetu. Tento velkolepý chrám Ramesse II. byl postaven pro hlavního thébského boha – Amona. V jeho okolí můžete narazit na mnoho dalších chrámů z 18. – 20. dynastie. Chrám slouží jako památka na zemřelého krále. Celý komplex zaujímá plochu o rozměru 5 hektarů a je obehnán mohutnou zdí. Součástí celého komplexu je i královský palác a chrám k uctívání faraona, chrám pro uctívání Remessovy matky a manžely Nefertari, kaple, svatyně a další hospodářské budovy.

 

8 Chrám Kom Ombo

Chrám Kom Ombo

Chrám Kom Ombo se nachází na východním břehu Nilu, severně od Asuánu. Doba jeho vzniku je odhadována na 332 – 330 let před Kristem. S jeho stavbou začal rod Ptolemaiovců, ale k jeho dokončení došlo až v římském období. Neobvyklostí bylo to, že byl chrám zasvěcen dvěma bohům – Sobkovi a Horovi. Osy chrámu jsou symetrické a je tak tedy rozdělen na dvě části, takže by se dalo říci, že jsou zde dva chrámy – každý pro jednoho boha. Kom Ombo je tedy často nazýván „dvojitým chrámem“. Nejlépe dochovanou částí je zde sloupová síň. Na ostatních částech chrámu se podepsaly eroze a zemětřesení.

 

7 Chrám Kalabsha

Chrám Kalabsha

Chrám Kalabsha je starověký egyptský chrám, který se nachází na západním břehu Nilu. Byl postaven kolem roku 30 před naším letopočtem a byl věnován třem egyptským bohům – Isisovi, Osirisi a Horusovi. Patřil mezi památky, které jsou ohroženy stoupající hladinou jezera, a právě z tohoto důvodu musel být v roce 1970 přestěhován. Délka tohoto chrámu činí 76 metrů a šířka 22 metrů. Je postaven z pískovcových kvádrů. Nachází se zde schodiště, které vede až na jeho střechu, odkud je dech beroucí výhled na samotný chrám a posvátné jezero. Hlavní částí chrámu Kalabsha je žulová brána. Tento chrám je postaven v tradičním egyptském stylu, který zahrnuje sloupy, otevřená nádvoří a stěny, které jsou bohatě zdobeny malbami, jež znázorňují život egyptských bohů.

 

6 Mešita Ibn Tulún

Mešita Ibn Tulún

Mešita Ibn Tulún je považována za největší a nejstarší mešitu. Nachází se v Káhiře a byla postavena kolem roku 876 n. l. Svým vzhledem určitě zaujme nejen milovníky architektury, ale i každého, kdo na tuto stavbu pohlédne. Na této mešitě můžeme zahlédnout irácké prvky a to z toho důvodu, že byla postavena iráckým stavitelem. Tímto klasickým iráckým prvkem je například vnější ohrazený areál, který pro egyptské stavby není až tak běžný. Tento areál má za úkol odlišit vnější svět od místa, které je určeno k modlení. Dnes je velmi vyhledávaným turistickým místem. Výjimkou je každý pátek, kde se zde schází lidé na páteční modlitby.

 

5 Abú Simbel

Abú Simbel

Abú Simbel je považován za nejkrásnější chrám jižního Egypta. Můžeme zde naleznout rovnou dva vytesané chrámy do skalního masivu, které jsou staré přes 3 300 let. Toto místo bylo určeno k provozování kultu významných egyptských bohů, ale bylo také sídlem samotného krále a jeho manžely Nefertari. Ovšem po období faraonů přestal být tento chrám udržován a po čase se ztratil pod nánosy písku. Objeven byl až v roce 1813 švýcarským architektem, který zpočátku viděl pouze hlavu sochy, která vykukovala z písku. Zajímavostí je, že tento chrám byl přemístěn, protože zde hrozily záplavy a z toho důvodu byl rozřezán na více jak 1 000 částí a byl znovu složen o 180 metrů výše. Chrám je postaven tak, aby dvakrát do roka během jarní a podzimní rovnodennosti, došlo k ozáření 3 soch božstev. Socha boha podsvětí zůstává vždy neosvětlena.

 

4 Velká sfinga v Gíze

Velká sfinga v Gíze

Sfinga – největší socha, která kdy byla vytesána z jednoho kusu kamene. Tento symbol patří k Egyptu tak, jako ryby k vodě. Socha připomíná lva s lidskou hlavou. Její výška dosahuje 21 metrů, šířka 19 metrů a délka 74 metrů. Dle výzkumu byla postavena na rozkaz Radžedefa a měla představovat jeho otce. Původně prý byla také barevná (měla mít zelené oči, červenou tvář a nemes z modrých a zlatých proužků).  Za tu dobu, co zde stojí, došlo k mnoha poškození.

 

3 Tutanchamonova hrobka

Tutanchamonova hrobka

Nejdříve je důležité vědět, kdo Tutanchamon byl. Tento slavný faraon vládl v Egyptě v letech 1333 – 1323 př. n. l. Faraonem se stal již ve svých 9 letech a vládl až do své smrti, která přišla v jeho 19. Vládnutí si tedy moc neužil, protože na trůně byl pouhých 10 let. Důvodem jeho smrti byla buďto malárie, nebo smrt způsobena zlomeninou stehenní kosti. Objev této hrobky patřil mezi jedny z nejvýznamnějších archeologických objevů. Byla objevena v roce 1922 archeologem Howardem Carterem. Jako první domněnka bylo to, že Tutanchamonova hrobka nebyla nikdy vykradena a byla nalezena ze vším všudy tak, jak tu byla zanechána. To byl však omyl. Podzději se ukázalo, že tuto hrobku také navštívili vykradači hrobů, ale z nepochopitelného důvodu si odnesli jen nějaké drobnosti a ostatní věci zde zanechali. Veškeré poklady a věci jsou k vidění v muzeu v Káhiře. Pouze Tutanchamon zůstal na svém původním místě, umístěn v křemencovém sarkofágu a můžete ho zde tak vidět spolu se zlatou rakví. V hrobce bylo nalezeno přes 3 500 předmětů. Bylo zde vše, co mohl faraon potřebovat ke svému životu v záhrobí. Bylo zde velké množství pozlacených truhel plných šperků, různé léky, psací potřeby, zbraně, vázy, lampy, nosítka, židle a křesla, faraonův trůn a podobně. Velmi překvapivým objevem byly dva malé sarkofágy, které obsahovaly mumie jeho mrtvých novorozených dcer. Vloni jste mohli dokonce navštívit výstavu Tutanchamona přímo v Praze. Prohlídka byla rozdělena do několika sálů, kde jste si mohli prohlídnout veškeré repliky, které byly v hrobce nalezeny.

 

2 Údolí králů

Údolí králů

V dobách starověkého Egypta sloužilo toto údolí jako pohřebiště faraonů a slavných panovníků. Pro tyto účely bylo využíváno od 16. do 11. století před naším letopočtem a sloužilo panovníkům 18., 19. a 20. dynastie. Údolí králů se skládá ze dvou částí: Západního údolí a Východní údolí. V Západním údolí se nacházejí čtyři hrobky, ze kterých jsou dvě královské. Ve Východním údolí můžeme narazit na 61 hrobek. Královské hrobky jsou zdobeny malbami egyptské mytologie. Mnoho z hrobek bylo ovšem vyloupeno.  Až do dnes se zde můžeme setkat s architektonickými výzkumy. Za největší objev je považován nález Tutanchamonovy hrobky. Hrobky byly postaveny tak, aby i po smrti přinášely co největší komfort. Byly zde nalezeny kusy nábytku, šperky a různé sošky.

 

1 Pyramidy v Gíze

Pyramidy v Gíze

Pyramidy – slovo, které se určitě vybaví ihned každému, při vyslovení slova Egypt. Rozhodně paří mezi nejznámější egyptské symboly a jsou přitahovány nejen turisty, ale také archeology a architekty z celého světa. Mnoho lidí si lámalo hlavu, jak v tehdejší době mohly být takovéto stavby postaveny, bez jakékoliv techniky. A proto jsou také právem řazeny mezi 7 divů světa. A právě pyramidy v Gíze patří mezí jedny z nejzachovalejších a to i přesto, že byly postaveny již v letech 2 700 až 2560 př. n. l. Turisté tak mají jedinečnou možnost nahlédnout do nitra pyramid a získat tak nezapomenutelný zážitek. Jestliže si toto nechcete nechat ujít, musíte si vše dobře naplánovat. Denně může do pyramid vstoupit pouhých 300 lidí. Zpřístupněny jsou tři hlavní pyramidy. Cheopsova pyramida je největší a nejstarší pyramidou v tomto areálu. Vidět zde můžete Královninu komoru, Velkou galerii a Hlavní královninu pohřební komoru. Poblíž této nejstarší pyramidy stojí Chefrenova pyramida. Nejmenší a nejmladší pyramida se nazývá Menkauerova. Mnozí si mohou myslet, že při cestování za těmito egyptskými skvosty budou muset podstoupit dlouhou cestu pouští, ale není tomu tak. Díky tomu, že dochází k neustálému rozšiřování předměstí města Káhiry, můžete na pyramidy dohlédnout už z města.

 

Zdroj: list25. com