10 nepravd o mateřství, které vás jen zbytečně vyděsí

Téměř každou ženu minimálně jednou za život potká období těhotenství a mateřství. Mateřská dovolená bývá mnohdy náročná, ale za tu velkou dávku lásky to rozhodně stojí. Ať už se na roli matky teprve chystáte nebo už máte své vlastní zkušenosti, určitě vás pobaví a oči otevřou tyto nepravdy, které se kolem mateřství často točí.
mateřství
Mateřství je individuální, stejně jako každá matka a dítě. (foto: 123RF)

8.  Dítě se vypláče a usne

Snad každá maminka to zná. Zatímco miminko v dětském pokoji brečí, jeho matka se rozhoduje, zda to vydrží, nebo poleví a půjde své dítě uklidnit. „Nechat vybrečet“ je opět pojem z minulosti, dnes se při oblíbenosti kontaktního rodičovství již téměř nedoporučuje. Po čase miminko samozřejmě přestane křičet a usne, nervová soustava však pracuje na maximum – a miminko se po celou dobu cítí v ohrožení. Záleží na vás, zda chcete takovou metodu a riziko nešťastného miminka v mateřství podstupovat.

9.  Mateřský instinkt se nastartuje hned a sám

Každý vám bude tvrdit, že bezprostředně po porodu přijde obrovský nával lásky, hormonů a také silného instinktu, s nímž poznáte, co vaše miminko zrovna potřebuje. To ale nemusí být pravda, a i tak je všechno v pořádku. Instinkt se u matky dokonce nemusí probudit vůbec. Každá matka je naprosto individuální osoba, stejně jako její dítě. Nemusíte se proto cítit špatně, že zrovna u vás taková vlna emocí a instinktu neproběhla. Třeba přijde postupně malými krůčky.

10. Všechny matky si rozumí

Asi nejhorší mýtus, který koluje o mateřství, je o matkách samotných. Podle této nepravdy si všechny matky do jedné vždy a ve všem rozumí. Jakmile se totiž stane žena matkou, automaticky se řadí mezi ty ostatní, které řeší stejné denní úkony. To ale rozhodně pravdou není! Každá matka především zůstává nadále ženou s vlastními názory a postoji. Proto se může jednoduše stát, že si nesednete s každou matkou ve vašem okolí.

mateřství
Jedna matka jako druha? Ale kdeže. (foto: 123RF)

Vsaďte při mateřské dovolené především na vlastní rozum a instinkt, s nímž nikdy nešlápnete vedle. A pokud ano, bude to vaše chyba, ze které se jednoduše poučíte pro další dny. Pokud si s něčím nevíte rady, rozhodně se nedívejte na internetové diskuze. Raději se poraďte s pediatrem nebo gynekologem.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

10 bylinek pro podporu zdraví, které mít vždy po ruce

10 pozitivních účinků běhání

Total
0
Shares
Související články
Total
0
Share