10 důvodů, proč pivo není jen nudná česká klasika

Pivo je u nás nejoblíbenějším nápojem, to je bez debat. Mnohdy vás ale při sezení v hospůdce s kamarády nad orosenou sklenicí nenapadne, jakou má pivo barvitou historii, a že se zdaleka nevyrábí jen v Evropě, ale je oblíbené po celém světě, kde si jej každý připravuje po svém. Jaké jsou ty nejlepší zajímavosti o našem oblíbeném moku?
pivo
Co všechno se skrývá za jedním oroseným? (foto: 123RF)

8. Pivo a pyramidy

Ve starém Egyptě byla kvalita vody tak tristní, že kvůli bakteriím lidé raději pili zrovna pivo. Mnohdy jim nahrazovalo také stravu. Také ho používali jako platidlo při stavbě pyramid v Gíze, přičemž byli po celou dobu mírně přiopilí, protože ho dostávali třikrát denně, a kdyby jim došlo, tak by se pravděpodobně vzbouřili a pyramidy možná ani nedostavili.

9. Peruánské pivo

V Peru se začalo vyrábět kukuřičné pivo již za dob starých Inků. Jeho název je chicha. A jaká je jeho tajná přísada? No, asi se vám líbit nebude – jsou to sliny. A to proto, že jsou plné prospěšných bakterií a enzymů, což dokáže mnohdy nahradit i proces sladu. To znamená, že proces kvašení kukuřice lze aktivovat jejím žvýkáním, zvlhčením v ústech a následným vložením do pivní směsi. Stačí ji rozžvýkat a nasáklou slinami vyplivnout. Kukuřičná chicha chutná jako kyselé pivo a v Peru je stále oblíbeným osvěžením. Většina lidí dnes nahrazuje plivací fermentaci sladovým ječmenem, ale někteří ji prý stále vyrábějí starým způsobem.

10. Nejlepší pivo na světě – Westvleteren

Je opravdu těžké hodnotit pivo, jelikož každému prostě chutná něco jiného. Nicméně odborníci se na jednom nápoji shodli. Jedná se o Westvleteren 12 – trapistické pivo o obsahu 10,2 % objemového alkoholu, které se vyrábí již od roku 1940. Jedná se o tmavé pivo s příchutí čokolády. Jeho lahev nemá žádnou etiketu, a pouze žlutý uzávěr. Obvykle jej můžete zakoupit pouze v klášteře, kde se vyrábí. Fronta se ale může táhnout i několik kilometrů!

Taky jste dostali chuť na jedno orosené?

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

TOP 10: Nejlepší rockové kapely všech dob

TOP 10: Důvody, proč by vás měl covid-19 vyděsit

Total
0
Shares
Související články
bílkoviny
Read More

10 potravin bohatých na bílkoviny, do kterých byste to neřekli

Bílkoviny jsou cenné látky, bez kterých by tělo zdaleka nefungovalo tak, jak má. Mají úžasnou sytící schopnost, zároveň jsou hlavním stavebním kamenem svalů. Možností, jak doplnit tělu proteiny, je hned celá řada a my se podíváme na desítku překvapivých zdrojů bílkovinových jídel, které by neměly chybět ve vašem jídelníčku.
ořechy
Read More

TOP 10 nejlepších ořechů

Ořechy jsou oblíbenou pochoutkou a nepostradatelnou součástí některých receptů. Jsou zdrojem energie a chrání naše zdraví. Připravili jsme pro vás seznam 10 nejlepších ořechů, které byste měli zařadit do svého jídelníčku. Seznamte se s nimi a vyberte si takové, které vás potěší nejen svou chutí, ale i účinky v oblasti zdraví.
Total
0
Share