10 potravin bohatých na bílkoviny, do kterých byste to neřekli

Bílkoviny jsou cenné látky, bez kterých by tělo zdaleka nefungovalo tak, jak má. Mají úžasnou sytící schopnost, zároveň jsou hlavním stavebním kamenem svalů. Možností, jak doplnit tělu proteiny, je hned celá řada a my se podíváme na desítku překvapivých zdrojů bílkovinových jídel, které by neměly chybět ve vašem jídelníčku.
bílkoviny
Zdroje bílkovin se neskrývají jen v masu a mléčných výrobcích. (foto: 123RF)

8. Zelený hrášek

na jeden šálek obsah 8 g bílkovin (14 % doporučené denní dávky)

Zelený hrášek je jako luštěnina kvalitním zdrojem bílkovin, ale i vitamínu C. Jeden šálek zeleného hrášku obsahuje osmkrát víc bílkovin než třeba šálek špenátu.

9. Dýňová semínka

na ½ šálku obsah 8 g bílkovin (14 % doporučené denní dávky)

Pokud jde o zdravé svačiny, mandle a vlašské ořechy jsou vždy sázkou na jistotu, ovšem dýňová semínka jsou v tomto ohledu nedoceněným vítězem. Jedna porce půl šálku obsahuje o 20 % více bílkovin než vejce, navíc s mnoha dalšími benefity – dýňová semínka mají totiž vysoký obsah železa, draslíku, fosforu, hořčíku a zinku podporujícího imunitní systém.

10. Guava

na jeden šálek obsah 4,2 g bílkovin (8 % doporučené denní dávky)

Guava (též guave nebo kvajáva) je nepochybně ovoce s nejvyšším obsahem bílkovin, zároveň je mimo jiné bohatá na vlákninu a je kaloricky přívětivá. Jeden šálek guavy navíc dodá tělu vitamínu C jako ze sedmi středních pomerančů.

guava
Guava je ovoce, které obsahuje bílkoviny. (foto: 123RF)

Oproti jiným potravinám obsahuje bílkovin o něco méně, ovšem zmiňujeme ji proto, že málokteré ovoce dokáže zajistit 8% doporučenou denní dávku proteinů.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

Rostlinné mléko: 10 alternativ, které si zamilujete

10 cviků pro pevný zadek a krásná stehna

Total
0
Shares
Související články
Read More

TOP 10 Perly japonské gastronomie

Japonské obyvatelstvo je známé vysokým věkem dožívání. Je to způsobeno především správným životním stylem. Japonské ministerstvo zdravotnictví dělá…
Total
0
Share