TOP 10: Úžasná fakta, co ukrývají pyramidy v Gíze

Egyptské pyramidy právoplatně obsazují jednu z příček Sedmi divů světa a zároveň jsou jedinými pozoruhodnostmi z těchto divů, které se dochovaly až do dnešního dne. Současně patří také mezi nejslavnější památky z historie, co jsou hojně navštěvované a obdivované.
pyramidy
Pyramidy v Gíze dodnes berou přihlížejícím dech. (foto: 123RF)

5. Hieroglyfy

S pojmem egyptské pyramidy si automaticky všichni spojíme hieroglyfy, formální písmo používané ve starém Egyptě. Dalo by se předpokládat, že pyramidy jím budou zcela popsané. Opak je ale pravdou. Žádné hieroglyfy nebyly uvnitř pyramid nalezené.

6. Největší lidem stavěná stavba

Cheopsova pyramida držela neuvěřitelný rekord, po dobu 3871 let byla nejvyšší stavbou, která byla postavená člověkem. A to až do roku 1311, kdy byla v Anglii vystavěná Lincolnská katedrála.

sfinga
Pohled na úžasnou Sfingu. (foto: 123RF)

7. Sfinga

Egyptské pyramidy jsou strážené Sfingou, mýtickou postavou s lidskou hlavou a tělem lva. Jedná se vůbec o největší sochu na světě, která kdy byla vytesaná z kamene, vápence. Je 20 metrů vysoká a 73 metrů dlouhá.

Sfinga byla až do roku 1905 pokrytá pískem, do této doby o ní civilizace neměla potuchy. Je to symbol Egypta, který na svém povrchu nemá ani jediný nápis či jakýkoli náznak znaku.

Total
0
Shares
Související články
Total
0
Share