10 tipů, jak napsat knihu. Staňte se konečně spisovatelem

Už od dětství tak nějak tušíte, že vaší velkou touhou je napsat knížku? A chcete si konečně tento sen splnit? Tak už nečekejte ani minutu a pusťte se do toho. Jenže jak? Těchto 10 tipů vám pomůže učinit první kroky.
napsat
Přinášíme tipy, jak napsat knihu a konečně si splnit svůj sen. (foto: depositphotos)

5. Vaše myšlenková mapa

Máte rozmyšlené téma, v diáři máte vyhrazený čas na psaní, hlavní postavy jsou vám již blízké. Teď je třeba navrhnout si v myšlenkové mapě samotný děj a jeho konec. Neznamená to, že v této mapě rozuzlíte na první dobrou celou zápletku, ta se nejspíš objeví i ve vaší hlavě až během psaní. Ten základní děj by ale měl být jasný hned od začátku.

Při myšlenkové mapě nespěchejte, dejte si čas na rozmyšlenou a celý děj tvořte klidně několik týdnů, ještě před tím, než se pustíte do prvních řádků knihy.

6. Všechny myšlenky si zapisujte

Už při psaní myšlenkové mapy vás určitě napadne mnoho tipů, detailů a příběhů, na které nechcete zapomenout. Pro takový případ je nejlepší pořídit si autorský deník nebo menší zápisník, kam si všechny tyto poznámky můžete zapisovat. Nejvíce vás toho napadne ve chvíli, kdy to nejméně čekáte. Proto nezapomínejte zápisník nikdy doma a noste ho neustále při sobě. Zapisujte si myšlenky hned, než se rozplynou.

zápisník
Zápisník je váš nejlepší kamarád, pakliže se snažíte napsat knihu. (foto: depositphotos)

Většina autorů má dokonce zápisníky dva. Jeden leží na nočním stolku a své nápady si zapisují těsně před spaním (právě před spaním nám totiž často padají do hlavy ty nejlepší nápady). Druhý nosí po celý den v kapse či kabelce a používají jej v práci, při přejezdu městem nebo třeba na nákupu.

7. Uvědomte si, proč chcete knihu napsat

Na začátku samotného psaní je dobré vědět, proč to vlastně děláte. Důvody mohou být čistě osobní, možná chcete knihou předat důležitou myšlenku nebo ponaučení. Tuto myšlenku a důvod si zapište tučně klidně na první stranu vašeho zápisníku. Budou se vám hodit ve chvíli, kdy psaní budete chtít vzdát. Motivace je velmi důležitou součástí ve chvíli, kdy vám dojdou slova, síla nebo nervy, zatímco se snažíte napsat knihu.

Total
0
Shares
Související články
Total
0
Share