TOP 10: Vlivní lidé, kteří nikdy nežili

Známe spoustu žijících, mocných osob, které jsou slavné, populární a dokáží ovlivňovat své okolí, kolikrát aniž by samy chtěly. Tento článek je však zaměřený na osoby, které mají velký vliv i přesto, že nikdy nežily.
vliv
Které fiktivní postavy na nás mají největší vliv? (foto: instagram/batman)

5. Daidalos a Ikaros

„Ikaros byl synem největšího řeckého stavitele a vynálezce Daidala. Narodil se v Aténách, ale musel se svým otcem prchnout na Krétu, kde ho přijal tamní král a dal mu za úkol postavit labyrint, kde měl být schován bájný Minotaurus – napůl člověk, napůl býk. Když se ale Ikaros se svým otcem chtěl vrátit zpět do Athén, král mu to zakázal, aby nikde neprozradil tajemství chodeb labyrintu, nebo aby jinde nepostavil podobný. Daidalos proto vytvořil dva páry křídel, se kterými se chtěli dostat přes moře, aby mohli uprchnout a navrátit se do svého rodného města. Daidalos varoval Ikarose, aby neletěl blízko k moři, byť by mu voda pomáčela křídla. Nebo blízko slunci, aby se nerozpustil vosk. Ikaros ho však neuposlechl a přiblížil se až moc blízko slunci, které roztavilo vosk a Ikaros spadl do moře.”

Tato nejznámější dvojice řeckých mýtů byla považovaná za první vzduchoplavce a Ikaros za první oběť leteckého neštěstí. Letecká pověst se stala skutečností a díky tomu můžeme dneska cestovat z jedné strany země na druhou.

6. Velký bratr

Jedná se o fiktivní postavu, která byla vytvořená Georgem Orwellem v díle 1984. V románu Velký bratr vystupuje jako diktátor ve zcela totalitním státě, kde každý člen je pod každodenním dokonalým dohledem úřadů, a proto neustále ta jedna fráze: „Velký bratr tě sleduje.“ Spojení slov Velký bratr se dnes využívá jako označení pro vládní sledování a odposlechy, které v současném světě bývají čím dál tím častější.

trailer ke snímku 1984

7. Rosie the Riveter

Rosie the Riveter není určitě známé jméno, ale za války měla velký vliv jako postava z feministických plakátů podporující pracující ženy. Jedná se o ikonu Spojených států, která reprezentovala americkou ženu. Pracovala v továrnách za 2. světové války, jejichž výrobky byly převážně munice a válečné dodávky. Byla ukázkou feminismu a ekonomické síly žen. Rosie vzkázala ženám, že mohou dělat cokoliv. Mnoho žen v produktivním věku přestalo být doma a začaly se zapojovat do výroby zbraní za účelem podpořit válečné úsilí.

Rosie the Riveter
Plakát, který znají úplně všichni.

Total
0
Shares
Související články
zbraních
Read More

10 šílených faktů o zbraních v USA

V Americe dává druhý dodatek ústavy lidem právo držet a nosit zbraň a mnozí toto právo považují za zcela posvátné. Dokonce i ti, kteří se domnívají, že je třeba většího omezení, by vás pravděpodobně považovali za vyvrhela, kdybyste navrhovali, že by všechny střelné zbraně měly být úplně zakázané, a možná byste dokonce ještě nějakou vlastnili pro sebeobranu.
Total
0
Share