Bez osciloskopu si žádný elektrotechnik neporadí

Základem vybavení každého elektrotechnika je bezesporu i osciloskop, jehož výběr je bezesporu velmi důležitý. Pokud si totiž zvolíte správný model, můžete ušetřit třeba i za multimetr, který dokážou kvalitní profesionální osciloskopy hravě nahradit. K čemu přesně se osciloskop používá a jaké parametry zohlednit, naleznete v dalších řádcích.
oscioloskopu
Jaké je využití osciloskopu?

Co je osciloskop?

Velmi jednoduše bychom mohli říct, že osciloskop je elektronický přístroj, který se používá k měření napěťového signálu. Osciloskop předkládá uživateli údaje o průběhu elektrického signálu, ale i dalších jeho parametrech. Zároveň tyto přístroje dokážou zobrazovat i větší počet elektrických napětí současně. Uživatele pak především zajímají údaje o časovém průběhu napěťových křivek, ale i jejich změny během času. Výstupem bývá graf, který dvojrozměrný a je vymezen systémem souřadnic v rámci osy X a Y. Osa X, která je stejně jako v geometrii horizontální ukazuje časové údaje, vertikální osa Y pak vyobrazuje napěťové údaje.

Aby přístroj fungoval musí být osciloskop vybaven obrazovkou, na které jsou měřené údaje prezentovány uživateli. V případě digitálních osciloskopů se jedná o LCD displej u starších analogových modelů je pak displej tvořen katodovými trubicemi. Existují i softwarové osciloskopy, jež využívají vlastní monitor počítače.

Jak osciloskop vybírat?

Parametrů, podle kterých osciloskop vybírat je nespočet mezi základní však patří místo použití přístroje, rozsah kmitočtu a vlastní technologie osciloskopu.

Nejprve byste se měli zamyslet, zda vám bude stačit dílenské zpracování osciloskopu, tedy osciloskop napájený ze sítě, který není určen pro použití v terénu. V opačném případě je pak vhodné ruční osciloskop napájený bateriemi. Ruční osciloskopy, které jsou někdy nazývány i jako scopemetry mají galvanicky izolované kanály. Pořízení přenosných modelů je zpravidla nákladnější a údaje nejsou tolik přesné jako u stacionárních osciloskopů.

Druhým zásadním parametrem je pak rozsah kmitočtu. Měli byste si tak předem určit jaký rozsah bude mít frekvence, jež se budete snažit s oscilometrem měřit.

Komu se bude hodit osciloskop?

Na jednu stranu se může zdát, že osciloskop využijí jen profesionální elektrotechnici, ale opak je pravdou. Stále častěji se s nimi totiž setkáte i u domácích kutilů.

Nabízíme víc než jen digitální osciloskopy

Kompletní nabídku osciloskopů a multimetrů najdete na tme.eu. Kromě několika stovek různých digitálních osciloskopů, zde naleznete více než 500 000 dostupných produktů z oblasti elektrotechniky.

Total
0
Shares
Související články
raspberry
Read More

Jak připojit Raspberry Pi k notebooku?

Raspberry Pi je jednodeskový minipočítač, který navzdory svým malým rozměrům (podobným velikosti kreditní karty) vyniká vysokým výkonem. Vděčí za to svým výkonným komponentům (včetně výkonného procesoru a velkokapacitní operační paměti RAM). Kromě toho jsou na desce užitečné konektory pro bezproblémové připojení dalšího příslušenství a zařízení. Jedním z nich je notebook. Celý postup připojení populární maliny k mobilnímu počítači je poměrně jednoduchý a intuitivní. Jak to tedy udělat krok za krokem? Tomu se budeme věnovat v další části článku.
rekvalifikační kurzy
Read More

Top 10 rekvalifikačních kurzů s nejlepším uplatněním: Získejte nové dovednosti a otevřete si dveře k úspěšné kariéře

Proměnlivá pracovní krajina vyžaduje neustálé rozvoj a adaptaci. Rekvalifikace se stává stále důležitější, protože nám umožňuje získat nové dovednosti a uplatnit se v rychle se rozvíjejících odvětvích. V tomto článku vám představíme TOP 10 rekvalifikačních kurzů s nejlepším uplatněním, které vám mohou otevřít dveře k úspěšné kariéře.
Total
0
Share