TOP 10: Nejlepší jezera v Evropě nejen na koupání

Ledovcové vody, alpské laguny a ohromující příroda všude kolem – evropská jezera zkrátka nabízejí širokou škálu aktivit a atrakcí bez ohledu na to, kam míříte nebo co zrovna hledáte. Evropská jezera jsou ideální pro letní dovolené, a to zejména tehdy, pokud zrovna nemusíte přeplněné pláže. V jejich prostředí ale objevíte i další sportovní vyžití. Ať už jsou ale vaše cíle (a představy o dovolené) jakékoliv, z této desítky jezer si zaručeně vyberete to pravé.
jezera
Pohled na část jezera Saimaa ve Finsku. (foto: depositphotos)

1. Bledské jezero – Slovinsko

Modrozelená a nádherně čistá voda z jezera Bled je oblíbenou atrakcí mnoha turistů, a to zcela právem. Jezero nacházející se v Julských Alpách je proslulé díky malému ostrůvku v jeho středu. Je zde také několik památek – od středověkého hradu Bled až po Triglavský národní park. Bledské jezero je na koupání přímo famózní, kvůli čistotě, ale i solidní teplotě v letních měsících.

Bled
Pohled na ostrůvek na jezeře Bled. (foto: depositphotos)

2. Lago di Garda – Itálie

Největší italské jezero, které leží na okraji Dolomit, je perfektním místem pro outdoorové nadšence, kteří touží po pěší turistice i brázdění na kole. V jeho okolí najdete místní atrakci hrad Scaligero ze 13. století i spoustu středověkých kostelů a odtud se trajektem dostanete i do ráje plachtění, tedy do města Riva. Přemístit se však snadno můžete i na několik ostrovů, a to například na proslulý Isola del Garda. Oblast jezera je nádherná v kteroukoli roční dobu a velmi ji ocení i milovníci koupání. Jezero je totiž plné čisté a modré vody, nechybí ani dobře vybavené pláže, takže idylka pro letní dovolenou.

3. Ženevské jezero – Švýcarsko

Skvělým tipem je i jezero typické tvarem půlměsíce, které leží v Alpách na hranici Francie a Švýcarska. Je jím Ženevské jezero, největší vodní plocha ve Švýcarsku. Užijete si tu spoustu objevování i turistiky, na své si však přijdete i pokud zbožňujete koupání. Navzdory své poloze je totiž voda jezera v období června až do září dostatečně teplá pro koupání i na vodní sporty. Potěší vás i početné pláže (je jich asi 116) a většina z nich je veřejná a přístupná zdarma. A díky impozantní hloubce 310 metrů jeho krásy objevíte i z historického parníku.

jezero
Švýcarská riviéra Ženevského jezera. (foto: depositphotos)

4. Halštatské jezero – Rakousko

Halštatské jezero, jehož historie sahá až do doby ledové, je jednou z nejpozoruhodnějších vodních ploch v Rakousku a je pojmenované po malé, malebné alpské vesničce, u které leží. S hloubkou 125 metrů, průzračnou vodou a bohatým ekosystémem je jezero hlavním cílem potápěčů. K zapůjčení jsou také veslice a šlapadla. Halštatské jezero ročně přiláká přes milion návštěvníků, proto v průběhu července a srpna není náhodou, že narazíte na přeplněné malé pláže.

Pro úplně jiný zážitek zvažte návštěvu Halštatu v zimě – malá alpská vesnička s pouhými 800 obyvateli se pod sněhem promění v zimní říši divů. A pokud vás víc vábí turistika, můžete se vydat na strmé svahy krasových hor Dachstein v okolí.

Total
0
Shares
Související články
Total
0
Share