TOP 10: Zajímavá fakta o severním pólu

Tam, kde protíná zemská osa zemský povrch, se nachází severní pól. Nalezneme ho zhruba uprostřed Severního ledového oceánu. Více zajímavostí o severním pólu se můžete dozvědět z našeho článku.

 

10 Život na severním pólu

Dle mého názoru, má každý spojen se severním pólem tučňáky. Není tomu ovšem tak. Na severním pólu nenarazíte na žádného tučňáka. Ale i přes velice obtížné životní podmínky zde žijí nejenom živočichové, ale i lidé. Můžete zde narazit na polární lišky, lední medvědy, polární vlky a lachtany.

 

9 Tloušťka ledu

Tloušťka ledu se zde pohybuje kolem 2 až 3 metrů. Studie poukazují na to, že tloušťka ledu se v posledních letech snížila. Je to způsobeno globálním oteplování.

 

8 Dva póly

Pokud zde zmiňujeme zajímavosti o severním pólu, nesmíme zapomenout na severní magnetický pól. Je to místo, kde se sbíhají siločáry magnetického pole Země. Severní magnetický pól není protilehlý vůči jižnímu magnetickému pólu a to z toho důvodu, že se jejich spojnice neprochází středem Země.

 

7 Nejbližší trvale obydlené místo

Alert – toto je název místa v Kanadě, které se nachází nejblíže k severnímu pólu a je trvale obydleno. Nachází se zhruba 800 km od pólu.

 

6 Den a noc na severním pólu

Zajímavostí je, že na severním pólu je půl roku tma a půl roku světlo. Je to způsobeno polohou Slunce. Pokud se Slunce nachází trvale nad obzorem, mluvíme o polárním dni. Pokud se Slunce ale nachází trvale pod obzorem, hovoříme zde o polární noci.  Polární noc tu trvá 186 dní v roce.

 

5 Zásoby ropy

Až 30% světových zásob ropy se nachází v blízkosti severního pólu.

 

4 Jak se dostat na severní pól?

Pokud byste se chtěli dostat na severní pól, tak na palubě ledoborce.  Ten je schopen prorazit několik metrů silný led a je schopný dostat se k severnímu pólu a zase zpět. Doveze vás až na místo, z kterého pak vedou všechny směry, kterými se podíváte, na jih.

 

3 Komu patří severní pól?

Mnoho států si dělalo nároky na území severního pólu. Hlavně státy, které se nacházejí v okolí tohoto pólu jako je Rusko, Norsko, Kanada a Dánsko. V současné době ovšem žádný stát nemá nárok na vlastnictví severního pólu.

 

2 První osoba na severním pólu

První výprava na severní pól se uskutečnila v roce 1871, ale skončila katastrofou. Robert Peary byl dlouhou dobu uznáván jako první osoba, která kdy vstoupila na severní pól a to v roce 1909. Jeho přítomnost na severním pólu ovšem nebyla dostatečně prokázána a tak za prvního “dobyvatele” severního pólu je považována posádka vzducholodi Norge. První Čech na severním pólu byl František Běhounek.



 

1 Klima

V porovnání s jižním pólem je na severním pólu o hodně tepleji. Je to dáno tím, že se severní pól nachází na úrovni hladiny moře uprostřed severního oceánu. Velké množství vody totiž způsobuje velkou tepelnou setrvačnost. V zimně se zde teploty pohybují v rozmezí  – 45 °C  až – 26 °C a v letním období se zde teploty pohybují kolem bodu mrazu.} else {

Total
0
Shares
Související články
Total
0
Share