TOP 10: České vánoční dobroty, které nesmí chybět na stole

Vánoce jsou brané jako svátky klidu, víc si je ale zřejmě spojujete s velkým množstvím jídla a pochoutek, na které se celý rok těšíte. Mezi ně patří nejen vánoční cukroví, ale také mnoho dalších dobrot, bez kterých si české Vánoce nikdo ani neumí představit.
vánoční dobroty
Které české vánoční dobroty si nikdy nenecháme ujít? (foto: depositphotos)

1. Štola

Štola se řadí mezi vánoční dobroty, které je třeba nachystat s předstihem. Ta pravá vánoční se peče obvykle první adventní neděli. Peče se tolik týdnů dopředu zejména z toho důvodu, aby byla správně uleželá a všechny suroviny se krásně propojily. V poctivé štole najdete mnoho másla, mandlí, cukru, ořechů a kandovaného ovoce.

2. Smažený kapr

Umíte si představit večeři na Štědrý den bez kapra? Možná patříte k těm rodinám, kde nejsou ryby zrovna oblíbeným pokrmem. Většina Čechů se však vyloženě těší na Vánoce, protože si na smažené rybě pochutnají jednou za rok právě v tento čas. Pozor si však dávejte na drobné kosti, které mohou uvíznout v krku a zničit tak celý večer.

kapr
Smažený kapr a bramborový salát je česká klasika. (foto: depositphotos)

3. Bramborový salát

Vánoce bez bramborového salátu? To nepřichází v úvahu. Každá rodina má svůj specifický recept, který je samozřejmě vždy ten nejlepší. Určitě by v něm ale neměla chybět zelenina a brambory. Vše důkladně nakrájené na malé kostky, spojené majonézou, někdo přidává pro správnou kyselost okurkový lák. Pravidelně se předháníme i v tom, kolik salátu připravíme. Některým je i lavor na prádlo málo.

4. Vánoční cukroví

Rodinný stůl celé svátky zdobí tác či talíř s mnoha druhy vánočního cukroví. Každý má rád jiný druh, také ta pestrost je to nejkrásnější. Cukroví se peče už při adventu, každý druh v trochu jinou dobu. Například perníčky potřebují čas na změknutí, takže těmi byste měli začít.

Mezi ty nejoblíbenější druhy rozhodně patří linecké cukroví, perníčky, kokosky, vosí hnízda, pracny a další.

Total
0
Shares
Související články
přejídání
Read More

10 tipů, jak stopnout emoční přejídání

Je známé, že stresové životní situace mají tendenci vyvolávat neodolatelnou touhu po jídle, co nás uklidňuje. Sedět na gauči u televize a ládovat do sebe čokoládovou zmrzlinu nebo hamburger se může jevit jako nejsnazší řešení na naše emoční strasti, nicméně v průběhu tohoto rituálu a s několika sousty navíc nám to jako dobrý nápad přestane připadat.
Total
0
Share