TOP 10: České vánoční dobroty, které nesmí chybět na stole

Vánoce jsou brané jako svátky klidu, víc si je ale zřejmě spojujete s velkým množstvím jídla a pochoutek, na které se celý rok těšíte. Mezi ně patří nejen vánoční cukroví, ale také mnoho dalších dobrot, bez kterých si české Vánoce nikdo ani neumí představit.
vánoční dobroty
Které české vánoční dobroty si nikdy nenecháme ujít? (foto: depositphotos)

5. Vánočka

Tolik oblíbená vánočka se řadí mezi vánoční dobroty. Většinou se podává k snídani právě na Štědrý den, někdo však nevydrží a vyžaduje ji ke kávě už den předešlý. Pravdou však je, že tento sladký, zapletený bochánek milují snad všichni, stačí jen krajíc namazat máslem či marmeládou pro ještě výraznější chuť. Podle tradic se vánočka zaplétá kvůli udržení štěstí a ochraně celé rodiny před vším zlým. Má také připomínat zavinovačku pro Ježíška.

vánočka
Česká vánočka je tradiční pochoutka. (foto: depositphotos)

6. Vánoční Kuba

Tradiční houbový Kuba vznikl již v době pohanů, kdy se maso často nahrazovalo právě houbami. K nim však patří také kroupy, česnek, cibule a sádlo. Každý si tento pokrm postupem času upravil do vlastního receptu, základ však zůstává stále stejný a dopřáváme si ho k obědu na Štědrý den.

7. Langoš

Další oblíbenou pochoutkou, kterou si nenecháte ujít hlavně na trhu, je langoš. Ten se sice neřadí mezi typicky české vánoční dobroty, ale kdo by odolal vůni, která se line ze stánku. Lidé ho milují především kvůli česnekové potírce a vrstvě strouhaného sýru.

Total
0
Shares
Související články
Total
0
Share