TOP 10 Dech beroucí sochy z celého světa

Po celém světě je rozseto mnoho soch v mnoha podobách.  Ať už jsou vymodelované či vytesané do skály, vždy se za nimi skrývá nějaké poselství a význam.  Vybrali jsme pro vás 10 zajímavých soch, ať už jsou významné pro svůj účel či jejich velikost.

10 Socha Shapur I., Írán

Shapur I. je nejvyšší sochou v Íránu, která měří přes 7 metrů. Byla postavena už kolem roku 270. Znázorňuje krále, který v Íránu vládl v letech 240 – 272 nl. Jeho požadavkem bylo, aby mu byla socha co nejvíce podobná, a aby každý, kdo na sochu pohledne poznal, že se jedná právě o něj.  Socha byla vytesána v jeskyni nedaleko od starobylého města Bishapur.

9 Appennine colossus, Itálie

V zahradě Medici v Pratolinu, která se nachází 7 km od Florencie, můžeme vidět tu pravděpodobně nejpůsobivější sochu – Appennine colossus. Znázorňuje přechod mezi Apeninským pohořím a člověkem, jehož vousy vypadají, jako kdyby byly tvořeny krápníky.  Jeho mohutná ruka tiskne hlavu obrovské bestie k zemi. Co vás ale možná překvapí je to, že tento útvar není jen sochou. Je to zároveň i budova. Uvnitř můžeme najít síť jednotlivých jeskyní.  Jejich stěny jsou poseté mušlemi, korály a různými krystaly.

8 Avukana, socha stojícího Buddhy, Srí Lanka

Tato socha měří kolem 12 metrů a byla vytesána do velké žulové skalní stěny už v průběhu 5. století. Má na sobě roucho, které je bohatě vyřezávané. Byla postavena za vlády Dhatusena a jedna z možností je, že vznikla díky sázce mezi mistrem a žákem. Jednalo se o soutěž, kde guru (mistr) i žák stavěl každý svého Buddhu a vítězem měl být ten, který svou sochu dostaví jako první. Guru vyhrál a socha jeho žáka už nebyla nikdy dokončena. Je velmi vyhledávaným místem pro turisty.

7 Mount Rushmore, Jižní Dakota, Spojené státy americké

Mount Rushmore nepochází až z tak dávných dob jako sochy, které jsme již zmínili. Můžeme zde vidět 4 vytesané tváře do skály. V jednotlivých sochách jsou rozpoznatelné obličeje prezidentů: George Washingtona, Thomase Jeffersona, Theodora Roosevelta a Abrahama Lincolna. Socha byla vytesána do žulového skalního masivu v rozmezí let 1927 – 1941. Plocha tohoto památníků zabírá 5, 17 km2 a hlavy jsou až 18 metrů vysoké. Celá stavba trvala 14 let a pracovalo na ní více než 400 dělníků.  Mount Rushmore je vyhledávanou turistickou destinací, kterou už navštívili miliony návštěvníků.

6 Sfinga v Gíze, Egypt

Sfinga znázorňuje sochu lva s lidskou hlavou. Je to jedna z největších soch, které kdy byly vytesány do jednoho kusu kamene.  Je 74 metrů dlouhá, 19 metrů široká a 21 metrů vysoká. O době jejího vzniku se však vedou spory. Mnoho egyptologů věří, že byla vytvořena starými Egypťany v 3. tisíciletí př. n. l. v době Staré říše, za působnosti 4. dynastie, ale jiní vědci upozorňují na to, že jsou na sfinze stopy vodní eroze, které se v Egyptě vyskytovaly mezi lety 15 000 – 7 000 př. n. l., což by znamenalo, že by byla o mnoho let starší.

5 Budha Ušiku Daibucu, Japonsko

Buddha je uctíván nejen v Číně, ale i v několika jiných státech, jako je například Japonsko. Tato socha je 110 metrů vysoká. Zajímavostí je, že je do sochy zabudován výtah a návštěvníci se tak mohou dostat na vyhlídkovou terasu až do výšky 85 metrů. Je pokryta mnoha bronzovými pláty a je až 30x objemnější, než Socha Svobody.

4 Tirthankara Jain, Indie

Džinismus je jedním z indických náboženských menšin, ale i tak zanechal velmi důležitou stopu v oblasti indické architektury. Starověké Jain chrámy a jeskyně jsou rozseté po celé Indii a obsahují Tirthankara -sochy, které pokrývají skalní stěny. Jsou vidět pouze jejich hlavy. Svahy a stráně historického města Gwalior zobrazují téměř 100 soch v různých velikostech.

3 Umírající lev, Švýcarsko

Tato socha byla vytvořena na počest švýcarské gardy, která utrpěla velké ztráty během francouzské revoluce. Mark Twain tento výjev nazval jako nejsmutnější a nejdojemnější kus kamene, který kdy viděl. Impozantní socha lva je vytesána do zdi z pískovce.  Je vysoká 6 metrů a její délka se pohybuje kolem 10 metrů.

2 Socha Svobody, Amerika

Sochu Svobody nemůžeme řadit mezi nejvyšší sochy světa, ale mezi nejznámější ano. Socha je vysoká 46 metrů a se 47 metrovým podstavcem dosahuje 93 metrové výšky. V pravé ruce drží pochodeň, u nohou má rozťatá pouta a v levé ruce drží desky, které mají představovat vyhlášení nezávislosti. Socha Svobody byla darem pro Ameriku od Francouzů. Má neustále připomínat jejich přátelství a pomoc, která byla Americe poskytnuta.

1 Socha Krista Spasitele (Rio de Janeiro)

Tato socha je postavena na vysokém kopci nad městem Rio de Janeiro. Myšlenka na její postavení vznikla už v roce 1856, ale stavba byla uskutečněna až v roce 1921 při okamžiku vyhlášení nezávislosti země. Socha je postavena ze železobetonu, který je dobře zpracovatelný. Je vysoká 30,3 metrů a váží kolem 1145 tun.

Zdroj: Toptenz.net

Total
0
Shares
Související články
Total
0
Share