TOP 10 Filmová monstra, která vytvořil Ray Harryhausen

7. května 2013 zemřel Ray Harryhausen. Jistě nikdo z vás neví, kdo to byl, ale s jeho tvorbou jsme se dozajista již setkali. Jedná o proslulého designéra filmových příšer. Byl průkopníkem na poli vizuálních a speciálních efektů, který proslul spíše ve starší době. Nicméně jeho tvorba byla a je stále na filmovém plátně obdivována. Má na svědomí desítky filmových příšer a mystických stvoření a na těch 10 nejzajímavějších a nejlepších se nyní podíváme v našem žebříčku.

 

10 Phororhacos (Tajemný ostrov, 1961)

The-Phororhacos

CSFD

Je to obří kuře, nebo nějaký prehistorický tvor? Tohle stvoření trápilo hrdiny filmu Tajemný ostrov. Trosečníci, kteří ztroskotali na ostrově se museli potýkat nejen s tímto nebezpečím. Harryhausen  vytvořil i další příšery v tomto filmu, nicméně model ptáka, jeho chůze a hudba činila tohle monstrum nezapomenutelné. Posuďte sami, ve videu přepněte na 5:30.

httpv://youtu.be/Pa03hpYQ3hc

 

9 Obří chobotnice (It came from beneath the sea, 1955)

giant-octopus

CSFD

Obří chobotnice, která terorizovala celé San Francisko je další mistrovské dílo Raye Harryhausena. V té době, přivést tak obří monstrum k životu společně s jejími 8 rameny, to bylo na tu dobu nevídané. Za monstrum patří filmu určitě velká jednička, bohužel, zbytek filmu je slabší..

httpv://youtu.be/ue7ImjBIJ04

 

8 Joe Joung (Mighty Joe Joung, 1949)

joe-young

CSFD

Je to film od tvůrců originálu King Konga. Joe Joung byl však menší, zvědavější. Ray dal opici výrazy a pocity a to díky svým zkušenostem s loutkářstvím. Film nebyl tak úspěšný, jako King Kong (Většina z nás ho nezná, že?), ale co se týče speciálních efektů, je považován na tu dobu za mistrovské dílo. Důkazem je toho Oskar za speciální efekty.

httpv://youtu.be/ysKRS4aVY-8

 

7 Tyranosaurus Rex (Údolí Gwangi, 1969)

Tyranosaurus-rex

CSFD

Dinosauři byli považování za nejlepší díla Harryhausena. V tomto filmu vytvořil obřího Tyranosaura Rexe, kterého objevila skupina honáků koní, kteří se vypravili do tajemného údolí, kde tyto monstra žijí. Film je plný akčních scén a speciálních efektů.

httpv://youtu.be/PtzDDcaMYso

 

6 Ymir (20 milionů mil od Země, 1957)

The-Ymir

CSFD

Monstrum, které vytvořil Ray zcela bez nějakých námětů. V 50. Letech to bylo něco úplně nového. Tvor, i když to bylo obrovské monstrum vyvolávalo spíše pocity lítosti, protože bylo přivezeno z Venuše, kde ztroskotala kosmická loď a jako malinké mládě přivezlo na Zemi. Zde ale rostlo až do této podoby. Vzhledem k tomu, že bylo vyrobeno z pevného materiálu, vypadá téměř jako skutečný a opravdový. Dokázal zachytit řadu podňetů a pocitů a také hlavně proto je práce Harryhausena stále obdivována.

httpv://youtu.be/6VOCoubmS2Q

 

5 Rhedosaurus (The Beast from 20000 Fanthoms, 1953)

The-Beast

CSFD

Harryhausen dělal většinou na nízkorozpočtových filmech a tento není vyjímkou. Díky jeho práci však film dokázal zaznamenat úspěch. Tentokrát se jedná o obřího dinosaura, který terorizuje New York. A aby toho nebylo málo, krev z tohoto tvora obsahuje bakterie, které mohou zahubit celou populaci. Rayovu tvorbu však definovaly hlavně nestvůry z klasické mytologie, kterým patří přední příčky. Tak se na ně pojďme podívat.

httpv://youtu.be/VCCb4_00h1c

 

4 Kyklop (Sedmá Sindibádova cesta, 1958)

The-Cyclops

CSFD

Sindibád dal Rayovi možnost vytvořit celou řadu epických a mýtických monster. Jedním z nich byl Kyklop. Všichni známe Kyklopa, jakožto monstrum s jedním okem. Ray tomu dodal něco navíc. Jednak rohy a určité zvuky, včetně originálního řevu a posunul tak Kyklopa na nový level.

httpv://youtu.be/l2Buz3pvB0Q

 

3 Socha Kali (Zlatá Sindibádova cesta, 1974)

The-Kali

CSFD

Další masterpiece byla socha hinduistické bohyně Kali. Měla šest mečů a Ray dokázal najít způsob, jak ji dát do pohybu. Jak? Uvnitř byli svázání 3 muži, díky kterým tato socha obživla. Bitva mezi Sindibádem a touto sochou bude zřejmě ve zlaté vitrínce Harryhausenových počinů.

httpv://youtu.be/irjamWMuJaU

 

2 Medúza (Souboj titánů, 1981)

The-Medusa

CSFD

Souboj titánů byl Rayův poslední film. A rozloučil se ve velkém stylu. Většinu monster totiž dělal on. Pegasus, obří kraken, obří štíři, dvouhlavý vlk, medúza..Když se ukázala na obrazovce, Harryhausen musel animovat obří hady jakožto její vlasy. Dát ji emoce, výrazy ve tváři a to v té době byl dozajista velmi těžký úkol. Nicméně dokázal vytvořit monstrum, které je ještě strašidelnější, jak kraken.

httpv://youtu.be/8X7W-oPhY48

1 Armáda kostlivců (Jason a Argounati, 1963)

The-skeleton-army

CSFD

Je tu ještě jedna scéna z dějin speciálních efektů, která ukazuje, že Harryhausen byl opravdovým mistrem svého řemesla. Scéna, která je v těchto dnech stejně úžasná, jako byla před 50 lety, když byla poprvé představena. V roce 1958 Sindibád bojoval pouze s jednou, animovanou kostrou. V tomto filmu, musel bojovat Jason hned ze sedmi! Tato scéna se stala vrcholem animace speciálních efektů. Možná nevypadá složitě, ale choreografie a stop-motion animace s více modely, připočtěme délku scény a vyjde nám, že se nejednalo o vůbec lehký počin.

httpv://youtu.be/pF_Fi7x93PY

 

Viděli jsme jen pár kousků, které Ray Harryhausen vytvořil. Navždy se zapsal do dějin kinematografie, to bez pochyby. V moderní době už nebyl tak výrazný a jak jsme psali, skončil po posledním filmu – Souboj titánů. Nicméně dal směr a byl průkopníkem na poli vizuálních a speciálních efektů.

 

Total
0
Shares
Související články
Total
0
Share