TOP 10 Lidé, kteří přežili pád z extrémní výšky

Možná to bude pro většinu z vás překvapení, ale na světě existují lidé, kteří dokázali, nebo dokáží přežít pád z velké výšky. Nebavíme se tu však o několika metrech, ale dokonce o desítkách, stovkách metrů a kilometrech! Ano, kilometrech. Více už v našem dalším unikátním žebříčku, který jsme pro vás připravili.

 

10 Josh Hanson

50 metrů

Josh Hanson byl zrovna na konvenci vrhu šipek, když se spolu se svými kamarády rozhodli, že se trochu pobaví. Po několika pivech a noci strávené u šipek zamířili zpátky na hotel. Poté, co výtah dojel do 17. patra, se Josh rozhodl dát sprint dolů do haly. Po cestě však uklouzl a proletěl nejbližším oknem ven. Po pádu 50 metrů dopadl na římsu z asfaltu, což byla pravděpodobně lepší varianta než betonový chodník pod ní. Pád přežil, utrpěl však poranění plící, zlomeninu nohy a několik podlitin. Díky vysokému obsahu alkoholu v krvi si však Josh z pádu nepamatoval vůbec nic.

 

9 Chris Saggers

67 metrů

Práce čističe oken výškových budov vyžaduje nervy z oceli. Vyprávět by o tom zajisté mohl Chris Saggers, který tuto práci vykonával. Jednoho dne, když pracoval na Salford Tower Block v Británii, se jeho nejhorší představy staly skutečností. Chris zrovna pracoval na 22. patře, když najednou spadl z lešení. Nejzázračnější část jeho příběhu není to, že tento pád přežil, ale že se okamžitě po něm zvedl, oprášil se a všem okolo jen suše řekl: „Jsem v pořádku“. Následná lékařská prohlídka odhalila pouze rozbitý loket. Je pravda, že měl trochu štěstí v tom, že dopadl na střechu auta a ne na tvrdý chodník, ale přesto je fakt, že tento pád přežil bez větších zranění a ještě odešel po svých, ohromující.

 

8 Juliane Diller

3 kilometry

Na štědrý den roku 1971 letěla Juliane a její matka letem přes Peru, když je z ničeho nic zasáhla extrémní bouřka. Byla tak silná, že roztrhla letadlo a poslala Juliane i s její sedačkou do peruánského deštného pralesa, který se nacházel právě pod nimi. Tato 17 letá dívka pád přežila, a to „pouze“ se zlomenou klíční kostí, ránami na paži a oteklým okem. Ihned po dopadu se vyprostila ze své sedačky a začala zoufale hledat svoji matku. Juliane dala na slova svého otce, který ji říkal, že pokud se někdy ocitne v nebezpečné situaci, první věcí, kterou by měla udělat, je najít zdroj pitné vody, který ji povede. Šla tedy podél řeky po dobu 10 dní, mezitím se do jejího zranění dostala otrava a trpěla také velkým nedostatkem spánku – kvůli všude přítomným broukům, kteří ji v noci nenechali zamhouřit oči. Nakonec narazila na loď, u které zůstala dalších 10 hodin, než ji někdo našel, protože i v takové situaci si nemyslela, že je správné ji ukrást.

 

7 Shayna Richardson

3 kilometry

Shayna Richardson byla amatérská parašutistka, kterou učil její přítel Rick West. V říjnu 2005 byla konečně připravena zkusit svůj první samostatný volný pád z výšky 3 kilometrů. Při seskoku však nastaly potíže. Shaynin hlavní padák se úplně neotevřel, což ji donutilo použít náhradní. Ten měl bohužel stejný problém a Shayna se ocitla na pokraji smrti. Ve vysoké rychlosti dopadla tvrdě na zem, obličejem napřed. Ihned po incidentu Byla odvezena do nemocnice. Zde doktoři zjistili, že má roztříštěnou lebku a pánev. Zjistili však i něco dalšího. Shayna čekala dítě. To naštěstí přežilo a ona i její dítě se z této strašlivé nehody plně uzdravili.

 

6 Felix Baumgartner

39 kilometrů

Jeho adrenalinový seskok z 39 kilometrů rozdrtil předchozí rekord, který držel Joe Kittinger. Co dělá Felixův seskok tak úžasný, není samotný dopad (měl plně funkční padák), ale to, co se dělo s jeho tělem během pádu. Během pádu dosáhl rychlosti až neuvěřitelných 1324 km/h a jeho tělo se ocitlo na hranici svých možností. Dostředivá síla v takové situaci tlačí krev do mozku, což může být smrtelné. Felix do však zvládl a seskok se mu podařil, bez jakýchkoliv komplikací.

 

5 Michael Holmes

4,3 kilometrů

httpv://www.youtube.com/watch?v=45VtzmtA_C0#t=133

Po 7 letech zkušeností se Michael Holmes stal nejmladším mužem, který kdy dostal certifikát jako instruktor při seskoku s padákem. V prosinci roku 2006 se chystal k rutinnímu seskoku, když najednou přišly potíže. Hlavní padák se mu nepodařilo správně rozevřít, protože, jak se později zjistilo, bylo lano v jeho batohu velice zamotané. K otevření rezervního padáku se nemohl dostat, protože se mu kvůli uzlu nedařilo přeříznout lana u hlavního. Po pádu z výšky přes 4 kilometry dopadl přímo na ostružinový keř, který mu s největší pravděpodobností zachránil život. Po pádu utrpěl zranění plíce a kotníku. Michael celý seskok natáčel na kameru, takže je tento incident zdokumentovaný na videu. Jedním z nejděsivějších momentů na tomto videu je, když si Michael uvědomí, že se nemůže zachránit a oznámí do kamery: „I am dead. Bye“ (překlad: Jsem mrtvý. Ahoj)

 

4 Danny Yamashiro

122 metrů

22. prosince roku 1985 se Danny Yamashiro a jeho přítelkyně rozhodli, že vyšplhají na Nuuanu Pali na Havaji. Věci vzaly rychlý obrat k horšímu, když se Dannyho přítelkyně zamotala do lana a Danny učinil odvážný krok, aby ji pomohl. Bohužel ztratil rovnováhu a zřítil se o 91 metrů dolů, kde hlavou narazil do kusu kamene. Utrpěl četní poranění, ale pořád to nebylo všechno. Když mu záchranáři přišli na pomoc, Danny špatně přešlápl, což způsobilo, že spadl o dalších 30 metrů. Oba pády přežil a i přes velice vážné zranění, které utrpěl, se dokázal plně zotavit.

 

3 Roger Woodward

50 metrů

Rodinný výlet na lodi s Rogerovou sestrou Deannou a strýcem Jamesem se změnil v horor v moment, když motor na jejich malé hliníkové lodi přestal fungovat. To by sám o sobě nebyl až takový problém, pokud by se zrovna nenacházeli poblíž Niagarských vodopádů a proud je netlačil přímo do nich. Po chvílí se loď převrhla a poslal rodinku rovnou do rozbouřených vod. Muži na pobřeží stačili zachytit Deannu těsně před vodopády, bohužel Roger a James už takové štěstí neměli. James pád nepřežil, ale Roger vyvázl úplně nezraněn. Rogerovi k přežití pomohla záchranářská vesta a Maid of the Mist – loď, který byla na dnu vodopádů. Co dělá tento příběh ještě zajímavější, je fakt, že Rogerovi bylo v době pádu pouze 7 let!

 

2 Steve Fossett

6,7 kilometrů

Steve Fosset byl do nedávna známý hlavně tím, že jako první člověk řídil non-stop let horkovzdušným balónem okolo světa. V dnešní době je však známý i svým pádem z výšky 6,7 kilometrů, bez zranění! Začalo to tím, že se rozhodl vydat na svou již čtvrtou non-stop cestu v horkovzdušném balónu kolem světa. Byl asi v 60 % a nacházel se přímo nad Korálovém moři, když najednou přišla velká bouře. Steve se však rozhodl pokračovat v letu. Zanedlouho silné kroupy prorazily jeho balón a koš pod ním se začal rychle plnit vodou. Začal se tak připravovat na nejhorší, jeho pád byl nevyhnutelný. Steve tvrdě dopadl do moře, ale ke svému údivu byl zcela v pořádku. Rychle tak použil záchranný člun, aby se dostal daleko od hořících částí balónu. Steve strávil na moři 10 hodin, než byl konečně zachráněn.

 

1 James Bole

1,6 kilometrů

httpv://www.youtube.com/watch?v=jaLtvlZH_ds

James Bole je zkušený parašutista, s více než 2000 seskoky na účtě. V roce 2009 začal natáčet dokumentární film o parašutistech skákajících z ruské hory Kamčatka. Muž, s kterým natáčel, mu měl dát při seskoku signál, až bude ve výšce 200 metrů nad zemí, aby James otevřel svůj padák. Signál však nikdy nepřišel a James, zabraný do natáčení, si všiml, že je už velice nízko až ve výšce 20 metrů nad zemí. Okamžitě tak rozevřel svůj padák, ale bylo už pozdě, padák jen lehce zpomalil Jamesův pád. Při dopadu udělal více než metrovou díru do sněhu a ztratil vědomí. Trvalo více než hodinu, než se dostal k operaci jeho několikanásobně zlomených žeber a páteře. James dále utrpěl také vážné poranění plíce, ale nějak se z toho všeho dokázal plně zotavit a dnes dokonce nadále pokračuje v seskocích.

Total
0
Shares
Související články
Total
0
Share