TOP 10 Mýty o marihuaně

Dneska se zaměříme na velmi komentovanou zelenou bylinku, která nese jméno konopí. Pro všechny známá marihuana je obklopena několika otazníky. Tento článek v žádném případě nemá podporovat užívání marihuany, ale osvětlit ty největší mýty, které se točí okolo této rostlinky.

10. Mýtus: „Účinná látka marihuany THC se ukládá do lidského tuku, proto její účinky mohou trvat dny, nebo dokonce i týdny.“

Skutečnost: Je pravdou, že se konopí (stejně jako mnoho jiných léků) usazuje do tukových zásob lidského těla, což může způsobovat, že jsou prvky THC přítomny v těle ještě dlouho po požití marihuany, nicméně faktem zůstává, že psychoaktivní projevy marihuany již nepůsobí a uložené prvky THC v tuku již nemají na člověka žádný vliv, nejsou vůči mozku ani tuku nikterak škodlivé.

9. Mýtus: „Marihuana likviduje mozkové buňky.“

Skutečnost: Byť je tato teze slýchána velmi často, není na ní mnoho pravdivosti. Ještě nebyl podniknut žádný lékařský test, který by tuto domněnku dokládal. Zatím se poškození mozku, a to i při velmi dlouhodobém používání marihuany, neprokázalo!

8. Mýtus: „Užívání konopí způsobuje ztrátu paměti a obecné snížení logiky a inteligence.“

Skutečnost: Jedná se pouze o další mýtus, který ovšem za jistých okolností může být pravdivý. Ne, samotné kouření marihuany nepoškozuje lidskou paměť. Ano, marihuana ve spojení s alkoholem snižuje krátkodobou paměť. Toť vysvětlení!

7. Mýtus: „Marihuana poškozuje pohlavní hormony, čímž může zapříčinit trvalou neplodnost u mužů i žen.“

Skutečnost: Opět neexistují žádné vědecké analýzy, které by tuto teorii potvrzovaly. U prozatímních výzkumů efektů marihuany na lidské pohlavní hormony nebylo zjištěno žádné trvalé ohrožení plodnosti, byl odhalen pouze případný krátkodobý dopad na rozmnožovací schopnosti.

6. Mýtus: „Konopí je pro plíce škodlivější než cigarety.“

Skutečnost: Prvním faktorem je, že lidé, kteří kouří konopí, nekouří tak často, jako kuřáci klasických cigaret, už jen tím jsou veškerá rizika snižována. Dále, kuřáčtí konzumenti konopí nevdechují tolik škodlivých přísad, které obsahují běžné komerční cigarety. A do třetice, lékařské testy dospěly závěru, že kouření marihuany má méně škodlivý vliv na průdušky než cigaretový kouř.

5. Mýtus: „Marihuana výrazně poškozuje imunitní systém člověka.“

Skutečnost: Toto tvrzení opět není lékařskými výzkumy nijak prokázáno. Kuřáci marihuany nejsou náchylnější k nemocem, infekcem než kdokoli jiný. Takže, jedná se znovu o pouhý mýtus!

4. Mýtus: „Konopí nemá vůbec žádné léčivé účinky.“

Skutečnost: Tento mýtus je přímo lživý. Marihuana sama o sobě má přímo několik člověku prospěšných účinků. Je vhodná pro odstranění nevolností po aplikování chemoterapie, podporuje chuť k jídlu u HIV pozitivních pacientů, napomáhá při zeleném zákalu, uvolňuje bolesti svalů a svalové křeče a mnohem více!

3. Mýtus: „Kouření marihuany v průběhu těhotenství poškozuje plod.“

Skutečnost: Testy na novorozencích, batolatech i větších dětech, jejichž matky v průběhu těhotenství kouřily marihuanu, opět neprokázaly žádné poškození! Nenašel se jediný důkaz, který by z tohoto mýtu udělal pravdu!

2. Mýtus: „Marihuana je velmi nebezpečná droga.“

Skutečnost: Ano, marihuana je droga. Ovšem! Je méně škodlivá než alkohol nebo tabák a nesrovnatelně méně nebezpečná než tvrdé drogy, jako je kokain nebo heroin!

1. Mýtus: „Marihuana způsobuje vysoký krevní tlak.“

Skutečnost: Tento mýtus zavání pravdou. Marihuana může vytvářet dočasné zvýšení krevního tlaku ihned po jejím požití, ovšem nikoli nezpůsobuje trvale vysoký tlak. Většinou zvyšuje tlak po trvání jedné hodiny, což je v podstatě stejný efekt jako po cvičení v posilovně!

Total
0
Shares
Související články
Total
0
Share