TOP 10: Nejjedovatější zvířata na světě

V divoké přírodě je tolik krásných míst a tvorů, kteří stojí za trochu dobrodružství. Bohužel se nachází ve světě zvířat i mnoho životu nebezpečných druhů, a to nejde jen o predátory. Podívejte se na ty nejjedovatější zvířata na světě, s nimiž rozhodně není dobré se setkat. Většina z nich naštěstí žije mimo území Česka.
nejjedovatější
Mezi nejjedovatější živočichy se řadí i chobotnice kroužkovaná. Její sytě modré kruhy hlásají pozor! (foto: 123RF)

1. Čtyřhranka fleckerova

Mezi nejjedovatější druhy zvířat patří v první linii tato medúza, které se také přezdívá mořská vosa. Ta dokáže v dospělosti jednou dávkou smrtelného koktejlu zabít až 60 lidí. Její jed působí hned, na nervový systém, buňky kůže a samozřejmě srdce. Žije u pobřeží od Vietnamu až po Austrálii, kde nahání strach všem obyvatelům.

nejjedovatější
Čtyřhranka Fleckerova zabíjí ve velkém. (foto: 123RF)

Čtyřhranka je poměrně malá, její klobouk má v průměru pouhých 25 centimetrů, smrtící chapadla však dorůstají až tři metry a jedna medúza jich může mít až šedesát. Na australských plážích je k dispozici vinný ocet, který neutralizuje účinky jedu, je však nutné jej použít co nejdříve. Po pár vteřinách žahnutí medúzou se totiž objeví otok, jeho bolest je obrovská a můžete při utrpěném šoku klidně omdlít a utopit se.

2. Homolice

V moři čeká mnoho nebezpečných a jedovatých tvorů. Dalším z nich je také mořský plž jménem homolice. Může vás zaujmout krásnou a mramorovanou ulitou, přibližovat se k ní však není bezpečné. Tento plž má totiž nebezpečnou zbraň v podobě harpuny s jedem. Po vystřelení jedu do těla čelíte okamžité paralýze svalů, při neléčení dochází ke smrti po pár hodinách. Špatnou zprávou je, že vědci zatím nenašli ten správný protilék na tento jed, a tak nezbývá, než čekat na zázrak pod rukama lékařů.

S homolicí si není radno zahrávat.

3. Chobotnice kroužkovaná

Dalším smrtelně jedovatým tvorem pod hladinou moře je tato chobotnice. Dorůstá dvaceti centimetrů a její váha se pohybuje kolem 100 gramů. V klidovém režimu je chobotnice kroužkovaná zbarvená do tmavě žluté nebo tmavě hnědé barvy, snadno se tedy v písčitém prostředí přehlédne. Jistě tuto jedovatou chobotnici poznáte podle modrých kruhů po celém těle. Dva jedy, které chobotnice umí produkovat, po kousnutí nebolí, působí však velmi bleskově na lidské tělo a dochází rychle k ochrnutí a úmrtí.

4. Štír smrtonoš

Pokud se vydáme na souš, nejjedovatější zvíře hledejte mezi štíry. Jim rozhodně vévodí štír smrtonoš, který se nachází zejména v pouštích. Nedorůstá více než deseti centimetrů, a tak ho poměrně snadno přehlédnete. Možná proto na následky jeho jedu umírá ročně mnoho lidí. Po bodnutí štírem nejdříve zasažený ucítí křeče v břišních svalech, poté přichází porucha řeči a následná smrt v souvislosti s obrnou dýchacích cest.

Název štír smrtonoš nezískal jen tak.

Total
0
Shares
Související články
ohrožený
Read More

TOP 10 ohrožených druhů zvířat, které brzy vyhynou

Naše planeta je plná kouzelných míst i zvířat, z nichž se lidem až tají dech. V divoké přírodě však existuje i mnoho druhů, které pomalu vymírají. Některé z nich vyhynou kvůli chladnokrevnému lovu těchto zvířat, jiné z důvodu znečištěné přírody a moderní doby. Ať už je tomu jakkoliv, podívejte se na ty nejvíce ohrožené druhy zvířat, které již brzy na Zemi nebudou mít zastoupení.
Total
0
Share