TOP 10 Nejčastější příjmení v ČR

Kde se vzala naše příjmení? Dříve lidé měli pouze křestní jméno nebo přezdívku, postupem času však najednou například ve vesnici bylo deset Pavlů a šest Janů. Bylo třeba od sebe jednotlivé lidi lépe odlišit, takže se ke jménům začaly přidávat jednotlivé přídavky. Například se do vesnice nastěhoval další Petr, a tak se mu začalo říkat Petr Nový. Tedy “příjmení“ měla určitý význam (obsah). Přelomový byl rok 1786, kdy císař Josef II. vydal Patent o dědické posloupnosti. Nyní se už nemohla příjmení měnit, ale dědila se po otci. To mělo za úkol zlepšení evidence lidí kvůli vybírání daní atd. Nejvíce příjmení vzniklo odvozením od křestních jmen (téměř jedna třetina). Již nebudu zdržovat, pojďme se podívat na TOP 10 nejpoužívanějších příjmení v České republice.

 

10 Černá

počet: 18 600

známí nositelé: Emma Černá (herečka), Andrea Černá (herečka), Lenka Černá (házenkářka)

Osoba takto pojmenovaná byla nějakým způsobem spjata s černou barvou, například měla černé vlasy nebo často nosila černé oblečení.

 

9 Nguyen

počet: 21 020

známí nositelé: Nguyen Van Cao (autor vietnamské hymny)

Tohle mně osobně docela zaskočilo, že se jedná o deváté nejčastější příjmení v ČR. Nguyen je také nejpoužívanější vietnamské příjmení, používá ho zhruba 40 % Vietnamců. Příjmení používala vietnamská dynastie Nguyenů a bylo dříve udělováno jako čestné vyznamenání. Má stejný znak jako čínské příjmení Ruan (hudební nástroj, něco jako loutna) a východoasijské kultury ho považují za stejné příjmení.

 

8 Dvořák

počet: 22 304

známí nositelé: Antonín Dvořák (skladatel), Radek Dvořák (hokejista), Jiří Dvořák (herec), Josef Dvořák (herec)

Jedná se o osmé nejvyužívanější příjmení v ČR, které je odvozeno od slova dvůr. Lidé takto pojmenovaní se například pohybovali okolo šlechtického dvora.

 

7 Dvořáková

počet: 23 563

známí nositelé: Helena Dvořáková (herečka)

Jedná se o ženskou variantu příjmení Dvořák. Další informace viz Dvořák 🙂

 

6 Novotný

počet: 24 372

známí nositelé: Jan Novotný (herec), Petr Novotný (bavič)

Příjmení Novotný je odvozeno ze starého přídavného jména novotný, což znamená nový. Jak vidíme, jedná se o šesté nejpoužívanější příjmení v České republice.

 

5 Svoboda

počet: 25 348

známí nositelé: Karel Svoboda (hudební skladatel)

Lidé byli nazýváni podle svobodu a svobodník, jedná se o svobodné a nepoddané sedláky. Byla však i další charakteristika: udata, hrdina. Svobodou mohl být také nazýván i člověk, který se nastěhoval z vesnice, která měla slovo svoboda ve svém názvu.

 

4 Novotná

počet: 25 470

známí nositelé: Jana Novotná (tenistka)

Jedná se o ženskou variantu příjmení Novotný. Další informace viz Novotný 🙂

 

3 Svobodová

počet: 26 692

známí nositelé: Hana Svobodová (modelka)

Jedná se o ženskou variantu příjmení Svoboda. Další informace viz Svoboda 🙂

 

2 Novák

počet: 34 272

známí nositelé: Jiří Novák (tenista)

Jedná se o české, slovenské a maďarské příjmení, které vzniklo z přídavného jména nový. Tak se označovali noví usedlíci, noví sousedi nebo ševci šijící jen novou obuv. Samozřejmě využití bylo mnohem více, jednoduše řečeno, označovalo se tak všechno, co nějak souviselo se slovem nový. V Polsku je varianta Nowak také nejpočetnější.

 

1 Nováková

počet: 35 739

známí nositelé: Sandra Nováková (herečka), Kristýna Nováková (herečka)

Jedná se o ženskou variantu příjmení Novák. Další informace viz Novák 🙂

 

Závěrem bych asi dodal, že mě v žebříčku překvapilo příjmení Nguyen, které u nás není z historického hlediska příliš obvyklé. Ve světě je nejpoužívanější příjmení Li/lee (více než 100 milionů). Doufáme, že jste u nás našli, co jste hledali, a neváhejte si prohlédnout další TOP 10 žebříčky, určitě naleznete něco, co Vás zajímá. 🙂

 

Zdroje: idnes, Wikipedia, osobnosti, novinky, czsk

Total
0
Shares
Související články
Total
0
Share