Studentský život je velice pestrý a určitě se každý vysokoškolák již setkal s tím, že měl někdy hluboko do kapsy. Pokud jste si při studiu nenašli nějaké zaměstnání, není ani divu. Vysokoškolský život není vůbec levný. Zde máte 10 tipů jak ušetřit a mít tak díky tomu jak na bydlení, obživu tak i na zábavu.
10 Nakupujte rozumně
Když jdete nakupovat, zamyslete se nad tím, zda danou věc zrovna opravdu nutně potřebujete. Potřebujete nejnovější model telefonu nebo si ještě nějakou chvíli vystačíte s tím, který máte? Potřebujete nutně nový kabát nebo vydržíte nosit ten váš starý do té doby, než se nějaké kabáty objeví ve slevě nebo ve výprodeji?
9 Studentské slevy
Dokud máte status studenta, využívejte toho, jak můžete. Pokud jste vlastníkem ISIC kartičky nebo si seženete pár potvrzení o studiu, můžete využít různých studentských slev. Sice tím neušetříte kdoví jak moc velkou sumu, ale když si ve výsledku sečtete vše, co jste díky studentským slevám ušetřili, může vás konečný výsledek překvapit. Můžete tak získat nejenom slevy na plavání, lístky do kina a na festivaly, ale také na levnější pojištění při cestách do zahraničí apod.
8 Sportování
Pokud rádi děláte něco pro své tělo a chodíte si často zacvičit, zamyslete se nad tím, zda byste nemohli běhání na páse vyměnit za běhání venku v přírodě. Také na internetu můžete najít mnoho videí, týkajícíh se zumby, jógy, aerobiku a dalších, podle kterých si můžete zacvičit sami doma a úplně zadarmo.
7 Najděte si brigádu
Pokud nechcete při každé finanční tísni chodit za rodiči, zkuste se během studia poohlédnout po nějaké brigádě. Možností je plno. Můžete roznášet letáky, chodit do call centra, vypomáhat na nočních inventurách, obsluhovat v kavárně či baru. Pokud perfektně ovládáte nějaký jazyk, matematiku nebo jiný předmět, můžete vyzkoušet doučovat slabší jedince.
6 Telefon
Být neustále v kontaktu je trendem dnešní doby. Nemusíte ovšem platit vysoké poplatky za mobil. Poohlídněte se po výhodných studentských paušálech, díky kterým můžete ušetřit každý měsíc mnoho peněz. A pokud vám z žádných nabízených tarifů nevyhovuje, vraťte se ke klasickému měsíčnímu dobíjení kreditu. Dnes se pomocí moderních telefonů můžete kdekoliv přihlásit na wifi a díky internetu tak můžete posílat smsky zadarmo. Pokud si potřebujete s někým pohovořit, využívejte skype. Váš hovor bude zadarmo, budete si moct povídat jak dlouho chcete a ještě se u toho můžete vidět pomocí webkamery.
5 Cestovné
Pokud se neradi při vašich cestách mačkáte v přeplněných autobusech či vlacích a dáváte přednost cestování ve vlastním autě, máme pro vás jednoduchou radu. Nabídněte spolujízdu (ať už osobně nebo na webu) autem lidem ve svém okolí a můžete tak své náklady na cestování rozložit mezi více lidí. Nebo naopak, pokud auto nevlastníte, zapátrejte ve svém okolí, kdo autem jezdí a dohodněte se s ním na společných cestách.
4 Party a večírky
Party a večírky patří bezpochyby ke každému studentskému životu. Každý se již určitě setkal s tím, že si jde sednout jen na „jedno“ a druhý den se diví, kam se mu rozutekly všechny peníze. Pokud rádi vyrážíte na diskotéky, zjistěte si, kde se neplatí vstupné. Díky vstupu zadarmo si budete moc koupit třeba i o dvě dvojky bílého více. Další z množností, jak ušetřit, je využívat happy hour. Díky těmto „šťastným hodinám“, které některé bary nabízejí, můžete získat jeden koktejl plus druhý zdarma. Pokud chcete opravdu ušetřit a pobavit se, není nic lepšího než uspořádat domácí party, na kterou každý něco přinese.
3 Skripta a učebnice
Nikomu se moc nechce vynakládat svoje peníze právě do této oblasti. Mnohdy, když sečtete veškeré částky, které stojí požadovaná literatura, dostanete se na hodně vysokou cifru. Proto si kupujte jen opravdu to, co využijete ke studiu. Mnoho studijních materiálů si můžete půjčit zadarmo ve školní knihovně. A co neseženete tam, můžete získat od svých starších spolužáků, kteří se nepotřebného učiva určitě rádi zbaví. Mnoho materiálů můžete také získat na internetu, kde si stačí jen vše vytisknout.
.
2 Jídlo
Jídlo je důležitou položkou, která zatěžuje náš rozpočet z velké části. Jíst se prostě musí. Jeden ze způsobů, jak nejvíce ušetřit je navštěvovat školní menzu. Nachází se poblíž školy a ještě můžete v klidu poobědvat se svými spolužáky. Obědy zde budete mít rozhodně levnější než v nějakých restauracích či bistrech. Rozhodně neodmítejte jídlo od maminek, které vám připraví s sebou do školy. Díky tomu nebudete muset přemýšlet alespoň dva dny, co si dáte k jídlu. Pokud chodíte na nákupy, nezapomeňte si doma udělat seznam po vzoru svých rodičů. Nejenom že díky němu nezapomenete věci, pro které jste si šli, ale také snadněji zvládnete odolat všem lákavým věcem, které jste si koupit ani nechtěli. A pokud při vašem vaření nehrozí, že vyhoří celý barák, můžete se poohlídnout na internetu po různých receptech a můžete si zkusit uvařit sami.
1 Spolubydlení
Největším žroutem peněz je do zajisté nájem. Pokud jste se zrovna nedostali na kolej nebo máte strach ze spolubydlících, které vůbec neznáte, nezbývám vám jiné řešení, než si pronajmout byt. Pokud nebudete moc vybíravý a nepotrpíte si na velký komfort (stejně jste většinu času ve škole nebo s kamarády), dá se najít i byt s příznivou cenou. Není pak nic lepšího, než kontaktovat své kamarády, které již znáte, zda by nechtěli jít s vámi bydlet. Rozhodně si tak užijte hodně zábavy, a když budete potřebovat během zkouškového poradit, nebudete to mít daleko.
Zdroj: List25.com