TOP 10: Zajímavá fakta o krvi

Krev – z laického pohledu jde o červenou tekutinu, která proudí našim tělem. Ve skutečnosti je to ale více, než “pouhá červená tekutina”. Pomocí krve dochází k přenosu kyslíku do jednotlivých buněk, odvádí pryč škodlivé látky a to hlavní – udržuje lidské tělo na živu. Dnešní článek vám přináší 10 zajímavostí o krvi.

 

10 Komáři a krev

Pokud vaše krev “chutná” komárům, můžete si být jistí, že se na vás “nakrmila” komáří samička. Komáří samci jsou vegetariáni. A můžeme vás ujistit, že z jednoho nebo dvou štípanců si nemusíte vůbec dělat hlavu. K tomu, aby vám komáři vysáli veškerou krev z vašeho těla, by bylo potřeba kolem 1 200 000 komárů. A vy, kteří máte krevní skupinu 0, mějte se na pozoru, komáři dávají této skupině přednost.

 

9 “Cena” krve

Černý inkoust pro tiskárny HP je dražší než krev.

 

8 Zlato v krvi

Rozhodně nečekejte, že se ve vašem těle nachází nějaká “zlatá žíla”. V krevním oběhu každého člověka se nachází zhruba kolem 0,2 mg zlata.

 

7 Činnost srdce

Během průměrného lidského života zvládne lidské srdce napumpovat kolem 1, 5 milionu barelů krve.

 

6 Délka krevních cév

V lidském těle se nachází kolem 100 000 km krevních cest. Tato délka tvoří dvojnásobek obvodu planety Země.

V-

5 Rychlost červené krvinky

Červená krvinka může kompletně projít celým krevním oběhem během 30 sekund.

 

4 Množství krve v těle

V lidském těle se průměrně nachází kolem 4 – 6 litrů krve. Množství krve se může ale měnit. Je prokázáno, že ženy mají o něco méně krve, v porovnání s muži. V těle novorozence byste nenašli více jak jeden šálek krve. Ženy v těhotenství mají dokonce o 50 % krve více , než před početím dítěte.

 

3 Složení lidské krve

V lidské krvi se nacházejí červené a bílé krvinky, krevní destičky a plazma. Součástí červených krvinek je krevní barvivo – hemoglobin. Krev je tvořena z 96 % červenými krvinkami. Bílé krvinky jsou zase odpovědné za náš imunitní systém. Krevní plazma je tvořena 90 % vody, díky tomu má krev podobu kapalného skupenství.

 

2 Krevní skupiny

Máme celkem 4 základní druhy krevních skupin: A, B, AB a 0, které se rozlišují podle antigenů na membráně červených krvinek. Nejčastěji se můžeme setkat se krevní skupinou A a 0. Vedle skupin dochází ještě k určování systému Rh faktorů. Buďto může být Rh pozitivní nebo Rh negativní. Zajímavostí je, že všichni lidé žijící v kmenu Bororo v Brazílií mají stejnou krevní skupinu 0.

 

1 Darujete krev?

Pokud darujete krev, můžete mít dobrý pocit. Z jednoho darovaného půl litru krve lze zachránit až 3 lidské životy. Je prokázáno, že každé dvě sekundy potřebuje někdo na světa darovanou krev.

 

Zdroj: list25.com

Total
0
Shares
Související články
Total
0
Share