TOP 10: Zajímavá fakta o krvi

Krev – z laického pohledu jde o červenou tekutinu, která proudí našim tělem. Ve skutečnosti je to ale více, než “pouhá červená tekutina”. Pomocí krve dochází k přenosu kyslíku do jednotlivých buněk, odvádí pryč škodlivé látky a to hlavní – udržuje lidské tělo na živu. Dnešní článek vám přináší 10 zajímavostí o krvi.

 

10 Komáři a krev

Pokud vaše krev “chutná” komárům, můžete si být jistí, že se na vás “nakrmila” komáří samička. Komáří samci jsou vegetariáni. A můžeme vás ujistit, že z jednoho nebo dvou štípanců si nemusíte vůbec dělat hlavu. K tomu, aby vám komáři vysáli veškerou krev z vašeho těla, by bylo potřeba kolem 1 200 000 komárů. A vy, kteří máte krevní skupinu 0, mějte se na pozoru, komáři dávají této skupině přednost.

 

9 “Cena” krve

Černý inkoust pro tiskárny HP je dražší než krev.

 

8 Zlato v krvi

Rozhodně nečekejte, že se ve vašem těle nachází nějaká “zlatá žíla”. V krevním oběhu každého člověka se nachází zhruba kolem 0,2 mg zlata.

 

7 Činnost srdce

Během průměrného lidského života zvládne lidské srdce napumpovat kolem 1, 5 milionu barelů krve.

 

6 Délka krevních cév

V lidském těle se nachází kolem 100 000 km krevních cest. Tato délka tvoří dvojnásobek obvodu planety Země.

V-

5 Rychlost červené krvinky

Červená krvinka může kompletně projít celým krevním oběhem během 30 sekund.

 

4 Množství krve v těle

V lidském těle se průměrně nachází kolem 4 – 6 litrů krve. Množství krve se může ale měnit. Je prokázáno, že ženy mají o něco méně krve, v porovnání s muži. V těle novorozence byste nenašli více jak jeden šálek krve. Ženy v těhotenství mají dokonce o 50 % krve více , než před početím dítěte.

 

3 Složení lidské krve

V lidské krvi se nacházejí červené a bílé krvinky, krevní destičky a plazma. Součástí červených krvinek je krevní barvivo – hemoglobin. Krev je tvořena z 96 % červenými krvinkami. Bílé krvinky jsou zase odpovědné za náš imunitní systém. Krevní plazma je tvořena 90 % vody, díky tomu má krev podobu kapalného skupenství.

 

2 Krevní skupiny

Máme celkem 4 základní druhy krevních skupin: A, B, AB a 0, které se rozlišují podle antigenů na membráně červených krvinek. Nejčastěji se můžeme setkat se krevní skupinou A a 0. Vedle skupin dochází ještě k určování systému Rh faktorů. Buďto může být Rh pozitivní nebo Rh negativní. Zajímavostí je, že všichni lidé žijící v kmenu Bororo v Brazílií mají stejnou krevní skupinu 0.

 

1 Darujete krev?

Pokud darujete krev, můžete mít dobrý pocit. Z jednoho darovaného půl litru krve lze zachránit až 3 lidské životy. Je prokázáno, že každé dvě sekundy potřebuje někdo na světa darovanou krev.

 

Zdroj: list25.com

Total
0
Shares
Související články
iq
Read More

TOP 10: Země s nejvyšším průměrem IQ. Nejvíc to pálí Asiatům

Inteligence národů se rok od roku mění, o čemž svědčí také průzkum, který se provádí každé tři roky, aby se zjistilo, jak na tom lidstvo skutečně je. Ačkoliv se zdá, že ty největší státy musí mít spoustu inteligentních obyvatel, opak je často pravdou. Možná budete překvapeni, jaké země se umístily v první desítce s nejvyšším IQ.
Total
0
Share