TOP 10: Zajímavá fakta o Coca-Cole

Neznám snad nikoho, kdo by ve svém životě neochutnal tento sycený nápoj. Coca – Cola je velice populární u všech věkových kategorií a je známá po celém světě. Její značka se řadí mezi nejvíce oceněné ochranné známky. Pokud máte tento nápoj v oblibě, můžete se v tomto článku dozvědět více zajímavých informacích, které jste možná neznali.

 

10 Coca – Cola se původně prodávala v lékárně jako lék

Coca – Cola se poprvé na tomto světě objevila 8. května 1886. Jejím vynálezcem je John Pemberton Stith, který původně sloužil jako plukovník v armádě. Během jedné bitvy byl ovšem velice zraněn. Kvůli svému zranění se stal závislým na morfiu. A jelikož byl původním povoláním lékárníkem, snažil se najít jakousi náhražku morfia, u které by nedocházelo k vytvoření závislosti. Začal tedy experimentovat s rostlinou koky. Snažil se vytvořit nápoj, který by byl lahodný. Když byl se svým experimentováním hotov, dal vzorek svého nápoje do místní lékárny. Pamberton tento „lék“ doporučoval zákazníkům na únavu či bolest žaludku a ledvin.

 

9 Původní prototyp Coca – Coly byl alkoholický nápoj

Jak už bylo zmíněno, Pemnerton se v době jeho zranění snažil najít lék, který by nevyvolával takovou závislost, jako morfium. Ještě před původním vznikem Coca –  Coly přišel během jeho experimentováním s Pembertonovým francouzským vínem koky. Problém byl ovšem v tom, že tento nápoj byl alkoholický, a i kdyby opravdu pomáhal léčit v  závislost na morfiu, mohlo by se stát, že by se uživatelé tohoto vína stali závislými na alkoholu. Což by bylo takové-  jak se říká – z bláta do louže.

 

8 Červeno – bílé logo Coca – Coly

Toto logo patří mezi jedny z nejznámějších log světa. Vědecký výzkum ukázal, že 90 % světové populace zná toto logo.

 

7 Lahev Coca – Coly

Designu lahve Coca –Cola byla věnována veliká pozornost. Výrobci se shodli na tom, že kdyby lahev, která má rovné stěny nebude dosti výrazná. Proto byla snaha, aby se na trh přišlo s netradiční lahví. Tato lahev byla navržena speciálně pro Coca-Colu. Tvar lahve vychází z tvaru kokosového listu a kolového ořechu.

 

6 Nejvíce kreativní reklama

V roce 1930 vznikly velice jedinečné a kreativní reklamy, v kterých měl hlavní roli Santa Claus. Díky této reklamní kampani je Santa Claus mnohdy spojován s Coca – Colou a při prvním myšlence na tento nápoj se každému ponejvíce vybaví právě Santa Claus.

 

5 Kdyby. . .

Coca – Cola neobsahovala kyselinu fosforečnou, okamžitě po jejím požití byste ji vyzvraceli a to kvůli její extrémní sladkosti.

 

4 Vznik názvu Coca – Cola

Název vznikl podle dvou hlavních přísad, z kterých se tento sycený nápoj vyrábí  – Coca = Koka (extrakt z koky) a Cola = Kola nuts (oříšky kola).

 

3 Prodeje

Denně se prodá 1, 8 miliardy lahví tohoto nápoje.

 

2 Dokáže Coca – Cola rozpustit minci?

Tato otázka obletěla celý svět. Jedná se ale o pouhý mýtus. Coca – Cola nedokáže rozpustit žádnou minci. Sice zde můžeme najít kyselinu citrónovou a fosforečnou, ale jejich množství v tomto nápoji je tak malé, že nedokáže rozleptat minci. Je to logické. Jak jinak by tento nápoj vydržel v tenkých hliníkových plechovkách nebo plastových lahví, kdyby opravdu uměla rozpouštět mince?

 

1 Kokain a Coca – Cola?

Zajímavým faktem je, že v původní receptuře se mezi surovinami pro výrobu Coca – Coly nacházela euforii vzbuzující směs kokainu a alkoholu. Dnes se v tomto nápoji žádný kokain rozhodně nenachází, ale pro její přípravu je stále využíván extrakt z koky. Kokain byl do Coca – Coly přidáván až do roku 1903. Extrakce výtažku z listů koky probíhá v podniku, který se nachází v New Jersey.

 

Zdroj: Alltoptens.com

Total
0
Shares
Související články
Read More

TOP 10 Perly japonské gastronomie

Japonské obyvatelstvo je známé vysokým věkem dožívání. Je to způsobeno především správným životním stylem. Japonské ministerstvo zdravotnictví dělá…
hubnutí
Read More

10 potravin, které urychlí vaše hubnutí

Opakovaně usilujete o redukci váhy? Pokud chcete zhubnout, tak jste se už jistě dívali na zdravější jídelníček a počítali si vhodný denní kalorický příjem. Bez pohybu a zdravého stravování nelze hubnout, to je jasná věc. Existují však potraviny, s nimiž spálíte mnohem více tuku a vaše cesta k vysněné postavě bude rychlejší.
Total
0
Share