TOP 10: Nejzajímavější vyhynulá zvířata

Je až smutné, že na světě existuje mnoho ohrožených druhů, které už nenajdeme ve volné přírodě. Můžeme se na ně podívat alespoň v zoologické zahradě a podobných zařízeních. Dalo by se říct, že tato zvířátka měla štěstí. Mnoho zvířat už totiž řadíme mezi vyhynulá a můžeme si je prohlédnout leda tak v nějaké encyklopedii.
vyhynulá
Živočišné druhy zanikají a rodí se nové. Velký podíl na jejich zkáze měl člověk. (foto: depositphotos)

Tohle jsou TOP 10 vyhynulá zvířata, která si dříve brázdila cestu na naší planetě.

1. Tyrannosaurus rex (žil před 65 mil. lety)

Tyrannosaurus Rex se řadil mezi jedny z největších suchozemských šelem všech dob. Na délku měřil až kolem třinácti metrů a na výšku kolem pěti metrů. Jeho váha se pohybovala kolem sedmi tun.

Jako ostatní tyrannosauři patřil mezi masožravce. Měl masivní lebku, která byla vyvažována těžkým a dlouhým ocasem. Jeho přední končetiny byly oproti těm zadním velice malé. Žil na území celého západu, což je oblast dnešních Spojených států amerických. Pohyboval se rychlostí kolem 40 km/h. Při běhu byly jeho kroky dlouhé až kolem 5,6 metru.

tyrannosaurus
Tyrannosaurus Rex jako jeden z mála nevyhynul rukou člověka. (foto: depositphotos)

Dodnes bylo objeveno již více jak 35 koster tohoto dravce. Dospívali kolem 18. roku života a dožívali se věku 30 let. V roce 1874 byly objevené první pozůstatky tohoto velikána, další v roce 1905. Oba exempláře jsou vystavené v Americkém přírodovědném muzeu v New Yorku.

2. irský jelen (vyhynul před 7700 lety)

Tento druh se řadil mezi největší stepní jeleny, kteří kdy žili. Dorůstal do výšky 2,1 metru a délka jeho těla měřila 3 metry. Rozpětí obrovského paroží mohlo dosahovat délky 3,7 metru. S takto velkými parohy ovšem nemohli žít v lesích. Obývali tundru a studené stepi. Koncem nejmladší doby ledové začali pomalu vymírat. Tento druh vyhynul zhruba před 7 700 lety.

jelen
Irský jelen, jinak také irský los. (foto: depositphotos)

3. pratur (vyhynul roku 1627)

Pratur bylo urostlé zvíře, které dosahovalo výšky do dvou metrů. Jeho hmotnost se pohybovala mezi 800-1000 kg. Tento savec byl předkem dnešních krav. Byl velice oblíbený jako lovné zvíře, což později napomohlo jeho úplnému vyhynutí. Posledním místem, kde se pratur vyskytoval bylo území dnešního Polska.

Zajímavostí je, že na počátku 20. století byl zpětně vyšlechtěn z několika plemen domácího skotu. Dnes je k vidění i v České republice například v zoologickém parku v Chomutově. Sice je podobný původnímu praturovi, ale jsou zde znát patrné rozdíly od původního druhu.

pratur
Lidé se pokusili pratura znovu vyšlechtit. (foto: depositphotos)

4. dronte mauricijský (vyhynul v 17. století)

Tento nelétavý pták pochází z ostrova Mauricius. Dnes už v žádném muzeu nemůžeme vidět jeho pozůstatky. Ty poslední se již rozpadly a byly spálené.

Dronte, známý jako Dodo, se živil ovocem a hnízdil na zemi. Měl modrošedé peří a 23 cm dlouhý zahnutý zobák s červenou tečkou. Dodo nebyl žádný malý pták, jak bychom si mohli myslet. Vážil okolo 23 kilo. Byl velice přátelský k lidem, což nebylo jeho nevýhodou. O svůj život se nemusel obávat, protože jeho maso ani vejce lidem nechutnalo. Příčinou jeho vymření bylo ale to, že mnoho ostatních zvířat vybíralo jejich hnízda.

dodo
Dodo byl nelétavý pták žijící na ostrově Mauricius. (foto: depositphotos)

Total
0
Shares
Související články
nejmenší
Read More

Top 10: Nejmenší zvířata na světě, která vás ohromí právě velikostí

Velká zvířata nás fascinují, ty nejmenší pak příliš nevnímáme. Přesto jsou na světě malí rekordmani z říše zvířat, kteří nás mohou ohromit – a rozhodně se nejedná jen o brouky a jiné bezobratlé živočichy. Jak velký je třeba nejmenší had na světě? Pokud se normálně hadů bojíte, tohoto byste si patrně ani nevšimli.
Total
0
Share