České vánoční tradice: Těchto 10 držíme nejčastěji

Česká historie s sebou nese mnoho tradic a zvyků, nejvíce jich však najdete právě o vánočních svátcích. I když mnoho z nich působí jako pověry, starší generace jim stále věří. Proto nepodceňujte ani vy sílu tradic a zaneste je i do vaší rodiny.
vánoční tradice
Dodržujete doma české vánoční tradice? (foto: depositphotos)

Ty nejznámější české vánoční tradice jistě znáte, nemusí vám být však blízké jejich významy. Zopakujte si, proč se hází střevícem nebo jakou symboliku má všemi oblíbená vánočka. Všechny tyto tradiční zvyky navíc obohatí vaše rodinné Vánoce o zajímavou společnou aktivitu, kterou ocení nejen děti.

1. Krájení jablíčka

Krájení jablíčka je asi nejoblíbenější vánoční tradice. Připravte si pro každého člena rodiny jedno. Každý z nich pak rozkrojí jablíčko napříč přímo v polovině, aby se trefil do středu a jader. Pokud najde hvězdičku, pak může v dalším roce očekávat jen štěstí a zdraví. V opačném případě se může objevit křížek nebo dokonce červ. Pak by se měl mít dotyčný velmi na pozoru, takový výsledek přináší smůlu, nemoci nebo dokonce i smrt.

jablíčko
Krájení jablíček je oblíbená česká vánoční tradice. (foto: depositphotos)

2. Rybí šupina pod talířem

Na štědrovečerním stole přece nesmí chybět smažený kapr. Až budete kapra připravovat, schovejte pro každého z rodiny jednu šupinu, kterou umístíte pod jeho talíř. Každému obdarovanému tak přinesete podle této vánoční tradice mnoho hojnosti a peněz. Rybí šupinu si pak všichni schovejte do peněženky a noste ji při sobě následující rok, abyste si hojnost drželi při sobě.

3. Dívky házejí střevícem

Tento zvyk už patří mezi ty historické, zvláště v rodinách s dospívající dívkou se však často oprašuje. Svobodná dívka hází v chodbě nebo předsíni zády k hlavnímu chodu. Po hodu přes rameno může zamířit špička boty směrem domů, v takovém případě zůstane i další rok dívka u rodičů. Jestliže ale míří špička boty ke vchodu, čekají ji vdavky a odchod z domu.

4. Klepání na kurník

Podobnou tradicí je také klepání střevícem na kurník. Neprovdaná dívka klepe na stěnu kurníku a čeká, zda se ozve kohout, který přinese v dalším roce svatbu a odchod z domova. Pokud se však ozve slepice, dívka nadále zůstává doma a svatba ji zatím nečeká.

Total
0
Shares
Související články
koníčky
Read More

TOP 10: Nejdražší koníčky, které můžete mít

Koníčky jsou zábavné aktivity, které lidé vykonávají rádi ve svém volném čase. Jelikož se člověk od člověka liší, má každý jiné preference a zájmy, kterými se zabývá. Někdo dává přednost čtení, jiný zase pohybovým aktivitám, jako je tenis, golf, jízda na kole apod.
Total
0
Share