České vánoční tradice: Těchto 10 držíme nejčastěji

Česká historie s sebou nese mnoho tradic a zvyků, nejvíce jich však najdete právě o vánočních svátcích. I když mnoho z nich působí jako pověry, starší generace jim stále věří. Proto nepodceňujte ani vy sílu tradic a zaneste je i do vaší rodiny.
vánoční tradice
Dodržujete doma české vánoční tradice? (foto: depositphotos)

5. Neperte prádlo na Štědrý den

Praní a věšení prádla je už z historie naprosté tabu zejména na Štědrý den. Podle pranostik přináší tato domácí činnost velkou smůlu. Pokud věšíte nebo perete prádlo o Štědrém dni, můžete někomu z vaší rodiny přinést velkou dávku smůly, nemoci nebo dokonce smrt. Raději se běžným domácím úkonům vyhněte a užívejte si slavnostní den.

6. Pouštění lodiček

Tuto tradici milují zejména děti, její symbolika je však o mnoho silnější. Každý člen rodiny by si měl lodičku ze skořápky vlašského ořechu vyrobit sám. Stačí do skořápky vložit malou svíčku – a tuto pomyslnou lodičku vložit do vody. Můžete použít umyvadlo, lavor nebo větší mísu. Pokud všechny lodičky budou držet při sobě, znamená to, že bude i v příštím roce celá rodina pohromadě. Tomu, komu se lodička od ostatních vzdálí, se nejspíš vydá někam do světa.

tradice
Pouštění lodiček je rovněž česká vánoční tradice. (foto: depositphotos)

7. Lití olova

Zvyk, který si jistě spojíte s oblíbeným českým filmem Pelíšky. Do lavoru s vodou se lije rozžhavené tekuté olovo, čímž vznikne odlitek zajímavých vzorů a tvarů. Tomu, komu se zrovna z olova věští, pak můžete předpovědět budoucnost pro příští rok. Zapojte vlastní fantazii a společně hledejte, co odlitek připomíná a jaká je nejspíš odpověď na položenou otázku. Také dáváte Bolševikovi rok?

Total
0
Shares
Související články
repliky
Read More

TOP 10: Nejpovedenější repliky slavných památek

Tento článek nadchne každého turistu, který rád cestuje po zemích a sbírá fotky do svých alb. Právě takovýto člověk ocení, když si bude moct vyfotit slavnou Šikmou věž netradičně několik kilometrů od Chicaga nebo dokonalou verzi Sochy svobody v Japonsku. Právě v tomto článku poznáte nejpovedenější repliky slavných památek, které kdy byly vytvořené. Je až neuvěřitelné, jak jsou jednotlivé napodobeniny k nerozeznání od originálu.
Total
0
Share