Top 10 evropských letišť

Společnost Skytrax každoročně vydává žebříček nejlepších světových letišť. Výsledky anket a průzkumů zveřejňuje pravidelně již od roku 1989. Jaká jsou aktuálně nejlepší evropská letiště? Seznamte se s top desítkou.
skytrax
Zdroj foto: 123rf.com

Mnichov

Letiště v Mnichovu je druhým největším v Německu (první je Frankfurt). Ročně zde přepraví téměř 48 milionů cestujících – jestli se sem chystáte, nezapomeňte na jmenovku na kufr. Na mnichovském letišti je vždy perfektně čisto a služby jsou na vysoké úrovni. Provoz probíhá hladce, pracovníci jsou obecně dobře organizovaní a pečliví.

Toto letiště je důležitým dopravním uzlem pro společnosti Air Dolomiti, Eurowings nebo Lufthansa. Celkem má 2 terminály a 30 000 parkovacích míst. Součástí je také Park návštěvníků, kam si můžete přijít prohlédnout historická letadla.

letiště mnichov
Zdroj foto: pixabay.com

Curych

Letiště v Curychu je hlavním mezinárodním letištěm Švýcarska a hlavní dopravní uzel aerolinek Swiss International. Ze tří terminálů vzlétají letadla do všech koutů světa. Komplex byl otevřený již v roce 1948, ovšem architektonicky je moderní, jelikož prošel několika stavebními fázemi.

Minulý rok se zde přepravilo přes 10 milionů cestujících, v době před covidem však čísla atakovala 30 milionů. Doprava sem je snadná, lze využít podzemní stanici vlaku. Cestující si pochvalují zejména rychlé odbavování cestovních kufrů a krátkou čekací dobu při check-inu.

curych letiště
Zdroj foto: pixabay.com

Londýn Heathrow

Londýnské letiště patři k těm největším na světě, v současnosti je na třetí příčce. Každý rok se zde odbaví okolo 80 milionů pasažérů z celého světa. Je zde dostatek restaurací, odpočinkových zón i toalet. Díky skvělé organizaci vnitřního prostoru ani nemáte pocit, že je zde takový ruch.

Letiště Heathrow má pět terminálů. Je hlavním dopravním uzlem pro aerolinku British Airways. Výhodou je, že se sem pohodlně dopravíte až z centra města pomocí metra. I zde probíhají TSA kontroly, tudíž zde využijete TSA zámky.

Zdroj foto: pixabay.com

Amsterdam Schiphol

Před covidem patřilo letiště Amsterdam Schiphol k nejrušnějším v Evropě. Slouží jako základna společnosti KLM, Transavida, Easy Jet či americké Delta Air. Zvláštní je, že je tu pouze jeden terminál, ovšem 3 odletové haly.

Každý rok se tu přepraví přes 55 milionů lidí. Sympatické na Schiphol je přítomnost knihovny a dalších aktivit, které zkrátí dlouho chvíli při čekání na letadlo. Díky velkokapacitním runwayím je však provoz hladký, a tak ke zpožděním dochází jen minimálně.

amsterdam
Zdroj foto: pixabay.com

Helsinki-Vantaa

Helsinki-Vantaa je největší finské letiště. Je hlavním dopravním uzlem pro společnosti FinnAir a Norra. Najdete zde dva terminály, přičemž do budoucna se uvažuje o třetím. V době před covidem se zde ročně přepravilo téměř 3 miliony cestujících.

Helsinki-Vantaa sice nepatří mezi nejvytíženější letiště, ovšem cestující z celého světa si ho oblíbili díky vysoké úrovni služeb a pestrosti volnočasových aktivit. Pravidelně se tu pořádají umělecké výstavy a veřejnost může navštívit muzeum létání.

Paříž CDG

Letiště Charlese de Gaulla v Paříži je druhé největší v Evropě. Od samotného města je vzdálené 23 kiloometrů, naštěstí se k němu pohodlně dostanete vysokorychlostním vlakem. CDG má tři terminály. Slouží jako základna Easy Jet, Vueling a Air France.

Ročně přepraví okolo 80 milionů cestujících. Obchody a restaurace jsou tu na každém kroku, trochu horší je to s místy k odpočinku, kterých je čas od času nedostatek.

paříž
Zdroj foto: pixabay.com

Frankfurt

Frankfurtské letiště dělá čest svému městu. Patří mezi perly moderní architektury, navíc je největší a nejrušnější v Německu. Ročně odbaví okolo 60 milionů pasažérů.

Letiště má dva terminály se spoustou obchodů a příjemných míst k posezení. Jeden terminál slouží výsadně pro Lufthansu. Cestující oceňují jednoduché přestupy mezi terminály a vysokou úroveň služeb.

frankfurt letiště
Zdroj foto: pixabay.com

Istanbul

Skytrax do svého žebříčku evropských letišť zařadil i turecký Istanbul. Jedná se o jedno z hlavních mezinárodních letišť, které slouží jako hlavní dopravní uzel pro cesty do celého světa. Ročně se zde přepraví na 150 milionů cestujících.

Istanbulské letiště je impozantní a rozlehlé. Sídlí tu mezinárodní gigant Turkish Airlines. Restaurace a nákupy jsou něco, co cestující oceňují nejvíce. Někdy ale bývá problém na tak obrovské ploše najít toalety.

Zdroj foto: pixabay.com

Kodaň

Také Dánové se dostali do prestižního žebříčku. Letiště v Kodani patří mezi architektonicky nejzajímavější letiště. Je zároveň největší a nejmodernější v Evropě. Ročně zde odletí a přiletí na 25 milionů pasažérů.

Základnu zde mají aerolinky Air Greenland, Norwegian a SAS. Služby jsou tu pestré, ať už chcete nakupovat nebo se dobře najíst. Na výběr máte také ze spousty odpočinkových zón a aktivit ke zkrácení volného času.

Madrid Barajas

Madridské letiště Adolfa Suaréze v Barajas patří mezi největší letiště v Evropě. Je zde sídlo aerolinek Iberia a Air Europa. Známé je nejen díky Terminálu 4, který je jeden z nejdelších na světě, ale i jako hlavní přestupní bod pro lety z a do Latinské Ameriky.

Na letiště Madrid – Barajas pohodlně dojedete metrem. Letiště je sice rozlehlé, ale dobře organizované. Mezi terminály se přepravuje autobusem, který je zdarma.

Zdroj foto: pixabay.com

Total
0
Shares
Související články
Total
0
Share