10 věcí o kratomu, které je dobré vědět

Možná jste si všimli, že v poslední době vzrůstá až nebývalý zájem o prášek s tajemným názvem „kratom“. Ačkoli kratom vypadá zdánlivě neškodně (vždyť ho propagují i influenceři či sportovci), v těle může být časovanou bombou. A abychom vám svět kratomu více přiblížili, připravili jsme pro vás desítku zajímavostí týkající se právě téhle látky.
kratom
Kratom je zatím legální. Ale jak dlouho? (foto: depositphotos)

5. Účinky se odvíjí podle odrůd

Kratom není jen jeden. Celkem existují tři odrůdy, které i vzhledem k použité dávce mají odlišné účinky na lidský organismus. Zajímavostí je, že výslednou „kvalitu“ kratomu ovlivňují i další faktory, jako podnebí, vitalita půdy i odrůda. A zatímco červený kratom má analgetické účinky, bílý, zelený či zlatý kratom mají spíše stimulační efekt. Ovšem pozor, dost často se v různých vzorcích nacházely i další složky, které nebezpečnost kratomu mohou jen umocňovat.

6. Má celou řadu účinků i rizik

Ačkoliv je kratom o něco méně toxický než jiné látky, podle případových studií přináší řadu zdravotních rizik. Například v roce 2011 byl uveden případ mladého muže, u kterého se po dvou týdnech užívání kratomu objevila žloutenka způsobená zánětem jater. Také bylo prokázané, že způsobuje akutní stavy jako úzkost, zvýšenou agresivitu, vysoký útlum, nevolnost, poruchy zažívání a svědění. Při dlouhodobém užívání zvyšuje riziko hyperpigmentace, třes rukou, hubnutí, nechutenství a vyústit může až v psychózu. Užívání kratomu je spojeno i s úmrtím, avšak nejčastěji pokud byl kombinován s jinými drogami.

7. Rozhoduje u něj čas a gramáž

Nástup účinku bývá ovlivněn i stravou, přičemž celková délka účinku trvá až 7 hodin, nejsilnější efekt je v prvních 2-4 hodinách. První účinky po pozření lze očekávat po 10 minutách, po půl hodině až hodině se dostaví v plné síle. Pociťovat následky užití ale můžete i následující den.

Při dávce 1-5 gramů sušených listů způsobuje silný stimulační efekt včetně zlepšení nálady, vyšší komunikativnosti, vyšší pozornosti i libida. Při dávce 5-15 gramů se dostavují opioidní účinky s vysokým analgetickým efektem, nastupují pocity euforie. Při dávce nad 15 g už ale dochází k neschopnosti pohybu, poruchám vnímání, zvýšenému útlumu i dalším nežádoucím projevům.

Total
0
Shares
Související články
Total
0
Share