10 věcí o kratomu, které je dobré vědět

Možná jste si všimli, že v poslední době vzrůstá až nebývalý zájem o prášek s tajemným názvem „kratom“. Ačkoli kratom vypadá zdánlivě neškodně (vždyť ho propagují i influenceři či sportovci), v těle může být časovanou bombou. A abychom vám svět kratomu více přiblížili, připravili jsme pro vás desítku zajímavostí týkající se právě téhle látky.
kratom
Kratom je zatím legální. Ale jak dlouho? (foto: depositphotos)

1. Pochází ze stromu podobnému kávovníku

Kratom (známý také jako Mitragyna speciosa) je stálezelený strom příbuzný kávovníku dosahující výšky 4-9 m. Roste v tropických oblastech, zejména pak v asijských zemích, jako je Thajsko, Malajsie či Indonésie. První zmínky o jeho použití pocházejí už z 19. století, kde byl využíván coby náhražka opiátů.

2. Konzumuje se v různé podobě

Z kratomu se konzumují převážně jeho listy, někdy jsou ale využité i menší stonky. Usušený kratom lze žvýkat, kouřit, vyrábět z něj extrakt nebo si za pomoci prášku připravit nápoj.

3. Obsahuje 25 známých alkaloidů a řadu flavonoidů

U kratomu byl zjištěný vysoký obsah alkaloidů – zejména mitragynin a 7-α-hydroxymitragynin (7-HMG), ovšem souhrnně se v něm nachází více než 25 známých alkaloidů. Mezi další zjištěné alkaloidy patří například mitraphyline, raubasin, mitragynalin, mitralactonal, paynanthein či rhynchophylin. Kratom dále obsahuje také flavonoidy, terpenoidy, polyfenoly a glykosidy. Vzhledem k různým poměrům několika látek existuje velké riziko negativního dopadu na organismus.

4. Jinde je zakázáný, u nás povolený

Přestože v České republice není užívání ani prodej kratomu zakázaný, nutno podotknout, že není schválený jako doplněk stravy, tudíž nelze garantovat jeho bezpečnost. V ostatních zemích je tomu ale jinak. Například v mnoha zemích Evropy (třeba Polsko, Švédsko…) je zcela zakázaný, v USA jsou vůči němu benevolentnější, ale snaží se jeho prodej regulovat. Oproti tomu zcela legální je třeba v Indonésii. Kdysi pak býval povolený i v Malajsii, ovšem od roku 2003 vzešla v platnost nová regulace jedovatých látek, a kratom se tak dostal na seznam těch zakázaných.

Total
0
Shares
Související články
prachu
Read More

Bojujete doma s nánosy prachu? Přinášíme 10 tipů, jak se ho zbavit

Šedý povlak na nábytku vůbec nevypadá pěkně. Děti vtipkují, když do prachové vrstvy prsty kreslí obrázky. Vám jde z drobných částeček prachu hlava kolem. S prachem v domácnosti bojujeme snad všichni. Někteří z nás už ale vědí, jak nad ním vyzrát. Chcete to vědět také? Přečtěte si následujících 10 tipů, jak se doma zbavit prachu.
Total
0
Share