10 věcí o kratomu, které je dobré vědět

Možná jste si všimli, že v poslední době vzrůstá až nebývalý zájem o prášek s tajemným názvem „kratom“. Ačkoli kratom vypadá zdánlivě neškodně (vždyť ho propagují i influenceři či sportovci), v těle může být časovanou bombou. A abychom vám svět kratomu více přiblížili, připravili jsme pro vás desítku zajímavostí týkající se právě téhle látky.
kratom
Kratom je zatím legální. Ale jak dlouho? (foto: depositphotos)

8. Užívá se i při léčbě onemocnění

Ačkoli se kratom užívá spíše „rekreačně“ pro své stimulační, psychoaktivní i analgetické účinky, v dnešní době je jednou z možností, jak léčit určitá onemocnění, zvládat velké bolesti i závislosti. Uplatňuje se například při zmínění příznaků fibromyalgie, zažívacích i střevních potížích, zároveň může zlepšovat stav cukrovky a hypertenze.

9. Je spojený s abstinenčními příznaky

I když v porovnání s jinými opiáty má menší pravděpodobnost vyvolávat závislost, při dlouhodobém užívání se něco takového vyvinout skutečně může. Ze studií byly zpozorovány abstinenční příznaky jako poruchy nálady, bolesti svalů, průjem, hypertenze, nespavost, bolest kloubů a podrážděnost. Ze studií provedených v USA vyplynulo, že absťáky se objevují u 9-10 % uživatelů kratomu. Určité výsledky pak přinesla i studie provedená v Malajsii, kde u 73 % ze 293 můžu vznikly abstinenční příznaky, a to v průběhu 1-4 dnů od vysazení kratomu.

10. Z jeho původní verze vznikly ne-kratomy

Jakmile se kratom dostal do módy, vznikly i jeho náhražky a alternativy, takzvané nekratomy, které sice slibují stejné účinky díky mixu různých bylin, avšak neobsahují škodlivé alkaloidy v podobě mitragyninu a 7-hydroxymitragyninu. Tím pádem nehrozí zdravotní rizika ani pravděpodobnost vzniku závislosti, jako je tomu u kratomu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

TOP 10 Slavní géniové a jejich drogy

TOP 10: Zajímavá fakta o alkoholu

Total
0
Shares
Související články
home office
Read More

10 tipů, jak si zpříjemnit home office

Kvůli covidové pandemii se home office stal součástí mnoha z nás. Najednou jsme zjistili, kolik povolání lze provozovat z obýváku v teplákách. A ačkoliv je vidina práce z domova velmi příjemná, po čase se však může stát velkým problémem. Zpříjemněte si home office následujícími kroky, díky kterým objevíte kouzlo možnosti práce z domova.
Total
0
Share