Nový Zéland a 10 zajímavostí, které jste o něm nevěděli

Země, ve které vládne příroda, i tak by se dal stručně popsat Nový Zéland. Tento stát se nachází v jižní části Tichého oceánu a každoročně přiláká statisíce turistů. Ať už vás tato země zajímá, nebo ne, tohle je 10 faktů, které byste o něm měli vědět.
Nový Zéland
Nový Zéland je nádherná země. (foto: depositphotos)

1. Kiwi není ovoce

Když se u nás řekne kiwi, vybavíme si chlupaté ovoce se zelenou dužinou. Pro Nový Zéland je ale kiwi, nebo spíš kivi, národní symbol. Kiviové jsou malí nelétaví ptáci, kteří se vyskytují pouze na Novém Zélandu.

2. První země s volebním právem

Věděli jste, že Nový Zéland byl první zemí, která se mohla pochlubit všeobecným volebním právem? V roce 1893 vzešel v platnost zákon, který umožňoval hlasovat mužům i ženám.

kivi
Kivi je pták žijící na Novém Zélandu. (foto: depositphotos)

3. Dvě národní hymny

Jestli je Nový Zéland v něčem výjimečný, pak i v tom, že jako jedna z mála zemí na celém světě ctí dvě národní hymny – God defend New Zealand a také britskou God save the Queen.

4. Nejdelší název

Zatímco tady u nás máme město s nejkratším názvem (Aš), na Novém Zélandu se mohou pochlubit pravým opakem – tedy nejdelším názvem. Nejdelší jméno pro kopec na Severním ostrově zní Taumatawhakatangihangakoauauotamateapokaiwhenuakitanatahu.

Total
0
Shares
Související články
ořechy
Read More

TOP 10 nejlepších ořechů

Ořechy jsou oblíbenou pochoutkou a nepostradatelnou součástí některých receptů. Jsou zdrojem energie a chrání naše zdraví. Připravili jsme pro vás seznam 10 nejlepších ořechů, které byste měli zařadit do svého jídelníčku. Seznamte se s nimi a vyberte si takové, které vás potěší nejen svou chutí, ale i účinky v oblasti zdraví.
Total
0
Share