TOP 10: Úžasná fakta, co ukrývají pyramidy v Gíze

Egyptské pyramidy právoplatně obsazují jednu z příček Sedmi divů světa a zároveň jsou jedinými pozoruhodnostmi z těchto divů, které se dochovaly až do dnešního dne. Současně patří také mezi nejslavnější památky z historie, co jsou hojně navštěvované a obdivované.
pyramidy
Pyramidy v Gíze dodnes berou přihlížejícím dech. (foto: 123RF)

Pyramidy jsou známé jako pohřebiště faraonů, staroegyptských panovníků. Skýtají ale mnohem více pozoruhodností a faktů. Jedná se o pyramidy tři; největší Cheopsova (neboli Velká pyramida), Rachefova o něco menší, a z nich nejmenší, Menkauerova. Jejich stavbu obestírá spousta nevyjasněných záhad a zajímavostí.

Pojďme si zmínit deset z nich.

1. Egyptské pyramidy

Tři pyramidy v Gíze jsou mezi všemi ostatními pyramidami v této zemi nejslavnější. Celkem jich v Egyptě bylo objeveno ale na 140!  Nejstarší pyramidou by měla být pyramida Džoserova, která byla postavená v Sakkáře kolem roku 2600 před naším letopočtem.

2. Kamenné kvádry

Stavba pyramid v tehdejší době s možnými technologickými postupy je pro nás do současnosti záhadou. Odhaduje se, že největší Cheopsova pyramida sestává z 2,3 milionu kamenných kvádrů. Jeden kvádr váží mezi 2 až 30 tunami, přičemž jsou zde i kvádry vážící 50 tun. Jejich celkovou hmotnost je těžké přesně říci, hrubý odhad je kolem 6 milionů tun. Jak to Egypťané dokázali, je stále záhadou. Hypotéz koluje mnoho. Co je ale jasné, že i v dnešní moderní době by to byl náročný, a hlavně sáhodlouhý úkol.

3. Lesk

Původně byly pyramidy pokryté kameny z vysoce leštěného bílého vápence. Ty pak dokázaly odrážet sluneční světlo, a díky nim se leskly jako drahokamy. S těmito kameny, které zakrývaly celou pyramidu, je bylo možné vidět až z Izraelských hor, možné by to ale bylo třeba i z Měsíce.

4. otroci?

To, že pyramidy byly postavené otroky, je velmi známá a přesvědčivá domněnka. S větší pravděpodobností je pravda ale ta, že byly postavené zcela normálními dělníky, kteří za svou práci byli placení.

Total
0
Shares
Související články
filozofii
Read More

10 vtipných knih o filozofii, které rozšíří vaše vědomosti

Filozofovat jde nad čímkoliv – ať už je to náboženství, věčný souboj dobra proti zlu, lidská přirozenost nebo sociální tématika. Většina filozofů bere každé téma velmi vážně, ovšem spousta knih je pak příšerně spletitých, chvílemi nudných, snadno se v nich ztratíme. To je to, kdy odborníci využijí klidně patnáct slov pro vyjádření něčeho, kde stačí pouhé slovo. Naštěstí ale existuje spousta filozofů, kteří našli způsob, jak ponuřejší svět filozofie okořenit něčím zajímavým – špetkou zábavy, hravosti a satiry.
Total
0
Share