TOP 10: Úžasná fakta, co ukrývají pyramidy v Gíze

Egyptské pyramidy právoplatně obsazují jednu z příček Sedmi divů světa a zároveň jsou jedinými pozoruhodnostmi z těchto divů, které se dochovaly až do dnešního dne. Současně patří také mezi nejslavnější památky z historie, co jsou hojně navštěvované a obdivované.
pyramidy
Pyramidy v Gíze dodnes berou přihlížejícím dech. (foto: 123RF)

Pyramidy jsou známé jako pohřebiště faraonů, staroegyptských panovníků. Skýtají ale mnohem více pozoruhodností a faktů. Jedná se o pyramidy tři; největší Cheopsova (neboli Velká pyramida), Rachefova o něco menší, a z nich nejmenší, Menkauerova. Jejich stavbu obestírá spousta nevyjasněných záhad a zajímavostí.

Pojďme si zmínit deset z nich.

1. Egyptské pyramidy

Tři pyramidy v Gíze jsou mezi všemi ostatními pyramidami v této zemi nejslavnější. Celkem jich v Egyptě bylo objeveno ale na 140!  Nejstarší pyramidou by měla být pyramida Džoserova, která byla postavená v Sakkáře kolem roku 2600 před naším letopočtem.

2. Kamenné kvádry

Stavba pyramid v tehdejší době s možnými technologickými postupy je pro nás do současnosti záhadou. Odhaduje se, že největší Cheopsova pyramida sestává z 2,3 milionu kamenných kvádrů. Jeden kvádr váží mezi 2 až 30 tunami, přičemž jsou zde i kvádry vážící 50 tun. Jejich celkovou hmotnost je těžké přesně říci, hrubý odhad je kolem 6 milionů tun. Jak to Egypťané dokázali, je stále záhadou. Hypotéz koluje mnoho. Co je ale jasné, že i v dnešní moderní době by to byl náročný, a hlavně sáhodlouhý úkol.

3. Lesk

Původně byly pyramidy pokryté kameny z vysoce leštěného bílého vápence. Ty pak dokázaly odrážet sluneční světlo, a díky nim se leskly jako drahokamy. S těmito kameny, které zakrývaly celou pyramidu, je bylo možné vidět až z Izraelských hor, možné by to ale bylo třeba i z Měsíce.

4. otroci?

To, že pyramidy byly postavené otroky, je velmi známá a přesvědčivá domněnka. S větší pravděpodobností je pravda ale ta, že byly postavené zcela normálními dělníky, kteří za svou práci byli placení.

Total
0
Shares
Související články
Total
0
Share