TOP 10 Nej z oceánů

Oceány pokrývají přes 70% povrchu Země a věřte nebo ne, ale 94% všech vodních zdrojů na naší planetě je právě v oceánu. Před mnoha a mnoha miliony let, byl právě oceán domovem prvních jednobuněčných organismů. Oceánům se také říká „vodní pouště“ a je to hlavně proto, že když byste takhle chtěli se někde potápět a hledat nějaký život, není to až tak jednoduché. Můžete dlouhé hodiny plavat a potápět se a třeba na nic nenarazíte. Je to dáno jednak obrovskou velikostí a také tím, jak se razantně snížily obsahy ryb v celkovém měřítku, kvůli zabíjení a pytláctví. I tak ale oceány mají co nabídnout. Těch deset nej z oceánů, to jsem si pro Vás nyní připravil.

 

10 Největší mlž

Zéva obrovská

Může vážit přes 200 kilogramů, může být skoro 1,4 metru velká. Dožívá se také více než 100 let. Je jedna z nejvíce ohrožených mušlí. Je to největší mlž na světě, avšak jejich počet se rapidně zmenšuje…

 

9 Největší žralok

Žralok velrybí

Nebo také někdy žralok obrovský, používá se i název nosozubec obrovský. Je to největší žralok na světě. Jeho obvyklá délka je kolem 8 metrů, avšak jsou známy případy, kdy dosáhl délky i neuvěřitelných 17 metrů! Ač se při vyslovení slova žralok každému vybaví zabiják, tento z nich největší se živí výhradně planktonem a někdy malými rybkami. Dožívá se stáří kolem 80-100 let, někdy však i více, až 150. Má přes 15 000 maličkých zoubků.

 

8 Nejrychlejší ryba

Mečoun

Tato asi 5 metrová ryba dokáže vyvinou rychlost někdy i přes 100km v hodině! Vyznačuje se protáhlou horní čelistí, která vypadá jako „meč“. Odtud dostal svůj název. Vyskytuje se v hloubce až 800 metrů pod hladinou. Je velice oblíbenou pochoutkou lidí, kvůli jeho nadměrnému lovu se i z něj již stal ohrožený druh.

 

7 Největší želva

Kožatka velká

Největší želva na světě, také jedna z nejvíce ohrožených. Její množství je již opravdu kritické. Člověk by řekl po zjištění, že jedna tato želva snese až 150 vajec, z kterých se později vylíhnou malé želvičky, že to bude dostatečný počet na reprodukci. Fakt je ale takový, že jen mizivé procento se dožije věku, kdy budou moci sami reprodukovat. Tato želva váží okolo 600kg, má přes 2 metry, největší exempláře měly i přes 900kg. Živí se hlavně medúzami, potápí se až do 1500 metrové hloubky.

 

6 Největší rak

Velekrab japonský

Největší známý krab a také největší členovec. Jeho nohy mohou mít rozpětí až neuvěřitelné 4 metry, váží skoro 20 kilogramů, takže je skutečně obrovský. Dožívají se stářím až 100 let, živí se mrtvými těly živočichů a drobnými korýši.

 

5 Největší medúza

Medúza vlasatá

Největší medúzy. Mají průměr i více než 3 metry a co se týče jejich chapadel, mají malinká chapadla, kterých mohou mít až tisíc a která mohou být dlouhá až 37 metrů!

 

4 Největší hlavonožec

Krakatice Obrovská

Existují odhady, že tento živočich může dorůst délky až 30 metrů, avšak největší krakatice měřila něco kolem 20. Moc se o těchto živočiších neví, jsou to tvorové, vyskytující se ve velkých hloubkách a tak je jejich průzkum a poznávání komplikované. Krakatice inspirovala i filmaře a nejednou se stala námětem pro katastrofické filmy.

 

3 Největší dravec

Kosatka dravá

Největší dravec na světě. Loví téměř vše, co se dá, ryby, žraloky i jiné dravce a někdy si dokonce troufne i na mnohem větší kytovce. K útoku na člověka zatím oficiálně nedošlo, pouze si párkrát kosatky spletly malou loď se svou potravou, ale po rozpoznání o co jde útoku nechaly. Může mít hmotnost až 10 tun a 10 metrů délku. Potřebuje zhruba 60 kilogramů jídla denně. Dožívají se stáří až 80 let. Neexistují přesné odhady o celkové populaci, ale odhady čítají kolem 100000 jedinců. Určitě si každý oblíbil kosatku Keiko z filmů Zachraňte Willyho. Ta umřela v roce 2003 🙁

 

2 Největší hejno ryb

Kojluška tříostrá

Tyto malinké rybičky se vyskytují v hejnech a ty největší mohou mít věřte nebo ne až 500 miliard jedinců. Jsou to malé rybky velké jen několik centimetrů. V hejnech se vyskytují kvůli bezpečnosti a také se jim snáze získává potrava. Často ale ony samy jsou potravou. Takováto hejna jsou rájem pro všechny dravce.

 

1 Největší savec

Plejtvák obrovský

Největší savec na světě, největší zvíře v oceánu. Někdy se mu také říká modrá velryba. Tento tvor může mít délku i více než 30 metrů a dosahovat hmotnosti 200 tun. Mláďata vypijí 400 litrů mléka každý den, ústa dokáží polknout až 100 tun vody a potravy naráz. Jazyk dospělého jedince váží 3 tuny! Živí se krillem, což jsou malé mikroorganismy. Dříve se těchto živočichů oceány jen hemžily, byly zde stovky tisíc těchto krásných tvorů, nyní je již kvůli rybolovu jen posledních pár tisíc. Z původní populace se zachovalo jen 0,15%. Nyní se ale daří tyto počty velice pomalu opět zvětšovat.

 

To bylo vše. Můžeme zde sami vidět, jak jsou oceány domovem úžasných majestátních  živočichů, které by bylo opravdu hříchem vyhubit. Zda se na tyto živočichy budou naše děti dívat jen z dobových videí a fotografií, nebo zda se některé nejvíce ohrožené podaří zachránit, to ukáže čas. Já věřím, že jste si tento další důkaz o tom, jak je příroda kolem nás krásná, úžasná a hlavně nenahraditelná užili. 🙂

 

Zdroj: Wikipedia.org

Total
0
Shares
Související články
dovolená
Read More

Top 10 míst pro zimní dovolenou

Zima je tady a s ní přichází čas na zasněžené dobrodružství! Pokud váháte, kam vyrazit na zimní dovolenou, máme pro vás Top 10 míst, která vás okouzlí svou krásou a nabídnou nezapomenutelný zážitek. Od horských středisek se sjezdovkami po kouzelná města plná vánoční atmosféry – naše výběr zimních destinací slibuje skvělý mix dobrodružství a odpočinku pro každého milovníka zimních radovánek.
jarní únava
Read More

Jarní únava: 10 způsobů jak nad ní zvítězit

Jaro už je tady v celé své síle, keře se zbarvují voňavými květy. Takové období s sebou ale často přináší i první jarní deprese a únavy, se kterými se potýká každý z nás. Jak se takovým stavům vyhnout a co udělat pro to, abyste měli stále dostatek energie i elánu do každého nového dne?
Total
0
Share