Za posledních 50 let bylo vydáno mnoho knih, ale opravdu jen některé se staly populární. Některých knih bylo dokonce vytištěno více než kolik bylo prodaných titulů v tomto žebříčku, nicméně nebyly natolik úspěšné u čtenářů, aby se takové množství udalo v obchodech. Z předchozího tvrzení tedy vyplývá, že v tomto žebříčku se nachází opravdu ty nejčtenější knihy na světě.

 

10 Deník Anny Frankové (Diary of Anne Frank)

autor: Anna Frank
počet prodaných kusů: 27 milionů

Deník popisuje osud dospívající židovské dívky Anne od 12. června 1942 do 4. srpna 1944, která se v těchto dnech, během druhé světové války, ukrývala spolu s rodiči v Amsterodamu. Byli prozrazeni a odvlečeni do koncentračních táborů. Anne umírá, ale její otec Otto, který jako jediný z rodiny přežil a vrátil se do Amsterodamu, našel její deník  a rozhodl se tento unikátní záznam vydat.

 

9 Myšlením k bohatství (Think and Grow Rich)

autor: Napoleon Hill
počet prodaných kusů: 30 milionů

Jedná se o motivační knihu inspirovanou Andrewem Carnegiem, který autorovi odhalil své tajemství úspěchu. Andrewem Carnegiem se stal velmi bohatým člověkem, ale i mnoho lidí, kteří se řídili jeho principy zbohatli (např. Henry Ford, King Gillette, John D. Rockefeller, Thomas Edison, …).

 

8 Jih proti Severu (Gone With the Wind)

autor: Margaret Mitchell
počet prodaných kusů: 33 milionů

Román odehrávající se na jihu Spojených států v době americké občanské války (1861–1865) a několik let poté.

 

7 Stmívání (Twilight – The Saga)

autor: Stephenie Meyer
počet prodaných kusů: 43 milionů

Stmívání je první kniha z velice populární série příběhů, kde se mladá dívka zamiluje do upíra. Tato sága je plná romantiky a akce, jenž přilákala zejména mladé příznivce.

 

6 Šifra mistra Leonarda (The Da Vinci Code)

autor: Dan Brown
počet prodaných kusů: 57 milionů

Šifra mistra Leonarda je dobrodružný román s prvky fantazie. V knize Robert Langdon, uznávaný harvardský profesor, řeší šifru, která byla nalezena u těla mrtvého správce uměleckých sbírek v Louvru.

 

5 The Alchemist

autor: Paulo Coelho
počet prodaných kusů: 65 milionů

Tento román se stal největším brazilským bestsellerem. Jedná se skoro o pohádkové vyprávění o cestě španělského pastýře za zakopaným pokladem, vycházející z příběhu o splněném snu ze sbírky Tisíc a jedna noc.

 

4 Pán prstenů (Lord of the Rings)

autor: J. R. R. Tolkien
počet prodaných kusů: 103 milionů

Jedná se o epický román, ve kterém je vyprávěn příběh  o světovém konfliktu dobra a zla. Úkolem dobra je zničit prsten, který v nesprávných rukou představuje ničivou sílu ohrožující celou Středozem.

 

3 Harry Potter

autor: J. K. Rowling
počet prodaných kusů: 400 milionů

Harry Potter je názvem série fantasy příběhů, kde bojuje mladý čaroděj Harry proti mocnémo Voldemortovi, který zabil jeho rodiče.

 

2 Quotations from the Works of Mao Tse-tung

autor: Mao Tse-tung
počet prodaných kusů: 820 milionů

Kniha se občas nazývá “malá červená kniha”, která má za úkol vysvětlit čínskému lidu ideologii Komunistické strany Číny.

 

1 Bible (The Bible)

počet prodaných kusů: 3.9 miliardy

Bible je soubor knih, která křesťané a judaisté označují za posvátné a inspirované Bohem. Také se tato kniha nazývá jako Písmo svaté nebo jen Písmo. V některých církvích jej také považují za Boží slovo. Často se o ní mluví také jako o Knize knih.

 

V žebříčku jste mohli vidět, že někteří autoři jsou na trhu méně let než ostatní, i přesto se již nacházejí v této TOP 10. Například autorka Harryho Pottera J. K. Rowlingová, ta se stala natolik úspěšnou, neboť dokázala přitáhnou ke čtení zejména mladé lidi, což v této době není úplně lehké a za to jí patří veliké uznání.

 

Zdroje: Squidoo.com, wikipedia.cz