TOP 10 Nejdražší obrazy světa

Kulturu na našem webu trošku zanedbáváme, ale nyní jsme se rozhodli Vám všem, kteří právě kulturu máte rádi, udělat radost. Vypracovali jsme článek, ve kterém Vám představíme 10 nejdražších obrazů na světě. Takže se pojďme podívat společně na to, kolik stojí ten nejdražší obraz, co kdy kdo namaloval 🙂

 

10 Portrét doktora Gacheta

Autor: Vincent van Gogh
Rok: 1890
Cena: 83 milionů dolarů (1990)

Van Gogh tohoto psychiatra, který o právě Vincenta van Gogha poslední měsíce jeho života pečoval, namaloval celkem dvakrát. Jsou dvě verze tohoto portrétu, v obou doktor Gachet sedí u stolu s opřenou hlavou o pravou ruku. Jsou však dobře odlišitelné, díky jinému použití barev a stylu. Portrét namaloval roku 1890, kdy byl právě na pobytu o tohoto lékaře. V roce 1990 byl tento obraz za tehdy rekordní cenu téměř 83 milionů dolarů vydražen na aukci v New Yorku. Je jeden z nejvíce ctěných obrazů tohoto holandského autora.

 

9 Triptych

Autor: Francis Bacon
Rok: 1976
Cena: 86,3 milionů dolarů (2008)

Mistrovský kousek tohoto velice žádaného autora. Vytvořil několik triptychů (což je doslova umělecké dílo, rozdělené na 3 části), avšak tento je označován za jeho nejlepší a určitě nesložitější práci. Ve většině obrazů vyznačoval strach, násilí a surovost, smrt…  V tomto počinu se jakoby snaží znázornit svůj vlastní osud. Podle umělců zde používá prvky řecké klasické literatury, jedni říkají, že ho inspiroval Prometheus, který byl vlastně připoután k hoře řetězy Diem a do konce života mu měl orel ujídat játra (jakoby symbol moci – vzbouřil se proti Diovi) a druzí naopak tvrdí, že autora inspirovala Oresteia. Nyní by ho měl mít ve vlastnictví ruský miliardář Roman Abramovič.

 

8 Portrét Adély Bloch-Bauerové II

Autor: Gustav Klimt
Rok: 1912
Cena: 88 milionů dolarů (2006)

Tento, v pořadí druhý, zcela jedinečný obraz vídeňské secese, který namaloval proslulý malíř Gustav Klimp je znázorněna Adéla Bauerová. Ta je jediná, kdo se na obrazech tohoto malíře objevila vícekrát. Celkem Gustav Klimp namaloval 5 obrazů této paní, která předčasně umřela ve věku 43 let v roce 1925. Klimp v tomto obrazu ustoupil od používání zlata a trošku změnil styl, údajně to tak vypovídalo o jeho vztahu k ní.

 

7 Dora Maarová s kočkou

Autor: Pablo Picasso
Rok: 1941
Cena: 95,2 milionů dolarů (2006)

Na tomto portrétu je zobrazena Picassova milenka, která sedí na dřevěném křesle a na rameni má malé kotě. O této ženě Picasso mluvil jako o své soukromé můze. Picasso měl mnoho milenek, ale tento vztah byl údajně něčím vyjímečný. Poznali se na terase jedné kavárny a zaujala ho nejen vzhledem ale také tím, že střídavě řezala nožem do stolu a do svých prstů. Jejich milostný vztah trval celkem 10 let. Byla neplodná, do konce jejího života (zemřela v roce 1997) tajila veškeré věci o jejím vztahu s tímto géniem. V obraze je zobrazena jako královna, má na sobě klobouk, který znázorňuje korunu a velké nehty, znázorňující nebezpečí a na ramenou kočku, která naopak znázorňuje právě zatahování drápků.

 

6 Osm Elvisů

Autor: Andy Warhol
Rok: 1963
Cena: 100 milionů dolarů (2009)

Časopis Economist uvádí, že tento obraz od amerického umělce Andyho Warhola byl za 100 milionů dolarů prodán do rukou soukromých sběratelů. Obraz se v podstatě od jeho stvoření v roce 1963 na veřejnosti neukázal. Později byl prodán tento jediný kus italskému sběrateli Annibalemu Berlingierimu a poté tedy roku 2009 ještě anonymním sběratelům.

Total
0
Shares
Související články
Dwayne Johnson
Read More

TOP 10: Nejlépe placené filmové hvězdy roku 2021

Žebříček nejlépe placených filmových hvězd je po roce tady. A i když se každý rok na jednotlivé pozice díváme s nadšením a touhou po překvapení, mnohdy jsme spíše zklamaní, protože se na prvních příčkách nachází ti, kteří je okupovali loni. Jak je tomu nyní? Kdo se těší z faktu, že patřil mezi nejlépe placené v roce 2021?
Total
0
Share