TOP 10 Nejhorší lidé historie

Náš svět se neskládá pouze ze ctihodných lidí. Jsou tací, kteří ve svých začátcích byli sice všemi milováni, ale dnes jsou bráni jako největší katastrofy našich dějin. A na deset největších z nich se můžeme dnes podívat.

 

10 Benito Mussolini

Benito Musolini

Italský diktátor v roce 1919 organizaci Fasci di Combattimento (Bojové svazky), čímž byl položen základ italské fašistické straně Partito Nazionale Fascita. V roce 1922 se stal po ozbrojeném Pochodu na Řím předsedou italské vlády a od roku 1925 vládl jako diktátor. Vytvořil totalitní stát založený na fašistické ideologii kolektivizace. A právě to si vynucoval obrovským násilím. Opozici zavíral do internačních táborů a krutě mučil. Proslulá se stala i krvavá potlačení vzpour v italských koloniích. Největším důvodem, proč je v seznamu nejvíce opovrženíhodných lidí historie je však jeho spojenectví s Adolfem Hitlerem, který především mohl za rozpoutání druhé světové války.

 

9 Saddám Husajn

Saddám Husajn

Mladý Saddám byl často týraný svým nevlastním otcem. Byl tichým introvertem se sklony k agresivitě. Po úspěšném převratu v roce 1968, kdy se strana Bass, ve které působil, dostala pevně k moci, začal stoupat na žebříčku iráckých osobností, až se v roce 1979 stal prezidentem. Rok poté rozpoutal válku s Íránem, která trvala bezmála 9 let, v nichž mu neskrytě pomohla světová velmoc, která se později postarala o jeho likvidaci – USA. To však nevěděl, že USA podporovaly i Írán. Ironie, že? V průběhu této dlouhé války se proti Saddámovi vzbouřili iráčtí  Kurdové, kteří se postavili na stranu Íránu. Saddámovým cílem bylo od té doby Kurdy ve vlastním státě zničit. Použil proti nim všechny možné brutální prostředky. Přes 180 tisíc mrtvých lidí zemřelo na krvavé střety s armádou, mučení nebo třeba na použití chemických zbraní, především nervových plynů. Osudné se mu však v roce 2000 stalo schválení způsobu obchodování s vlastní ropou v eurech, nikoliv v amerických dolarech. Podle  konspiračních teoretiků právě to stálo za invazí Spojeneckých vojsk v roce 2003 a následnou popravou tohoto politika. Zbraně hromadného ničení totiž na území Iráku nikdo nenašel a krátce po sesazení Husajnova režimu byl obchod v dolarech opět obnoven.

 

8 Usáma bin Ládin

Usáma bin Ládin

Bin Ládin pocházel z prominentní saúdskoarabské rodiny a jeho život i jeho smrt jsou opředeny mýty a tajemstvím. Podle jistých zdrojů se mu znelíbilo, jak Američané jeho zemi vysávají. Saúdská Arábie je jedním z největších producentů ropy a USA jedním z největších spotřebitelů s obrovským vlivem na Blízkém východě. A právě proti USA a jejich praktikám obrátil veškerou svou nenávist a založil teroristickou síť Al-Káida. Je však krajně ironické, že podle jistých nepotvrzených zdrojů byla Al-Káida financována a podporována americkou CIA  v afghánské válce proti Sovětskému svazu. Když přestaly americké dolary a zbraně z USA proudit, Al-Káida si z USA udělala největšího nepřítele. Od doby svého založení může za mnoho zákeřných teroristických útoků. Právě Al-Káida měla stát za útoky 11. září 2001. Nicméně už před útokem na Světové obchodní centrum byl Bin Ládin světově nejhledanějším člověkem a po této nešťastné události byla na jeho hlavu vypsána odměna 25 miliónů dolarů. I přesto si ještě téměř deset let poté spokojeně žil v pákistánském Abbottábázu, než ho 2. května 2011 rozstříleli jednotky Navy SEALS v jeho sídle. Život muže opředeného mnoha konspiračními teoriemi byl u konce.

 

7 Kim Čong-il

Kim Čong-il

Měl 157 centimetrů, miloval Ramba a jeho syn se proslavil neustálými pokusy o útěk z KLDR do Disneylandu. Kim Čong-Il a Korejská Lidově Demokratická Republika se však stali světově jediným pokračovatelem stalinistické teorie vedení státu, za čímž stojí ultrapřísný režim řízený přesně tak, jak si představujeme, že funguje peklo. Nesvoboda, šílené zacházení s lidmi nebo zřizování koncentračních táborů. To je jen drobný výčet toho, čím si musí Severokorejci projít. Pro své nepřátele zřídil koncentrační tábory na severu své země. KLDR prošla několika hladomory, zatímco on spokojeně plnil svou gigantickou sbírku filmových kazet a testoval schopnosti svého jaderného arsenálu. Zprávy z KLDR vypadají, jako by byly vystřiženy z nějakého krutého bizarního hororu. Jak jinak si vysvětlit to, že když Kim Čong-Il v roce 2011 umřel,  nechal jeho nástupce Kim Čong-un popravit několik desítek lidí kvůli jejich nedostatečnému truchlení?

 

6 Idi Amin

Idi Amin

Byl u moci v Ugandě pouhých 8 let. Za tu dobu má na svědomí masakr minimálně 300 tisíc lidí a po svém útěku do exilu zanechal Ugandu zbídačenou, jako je málokterá země planety. Přitom měl pouze základní vzdělání a byl verbován jako královský střelec, což jsou pluky, u kterých není vyžadována nějaká extrémní chytrost, ale spíše přísná poslušnost. V roce 1971 se však dostal pučem k moci. Svrhl prezidenta Obateho a jmenoval se věčným prezidentem, Dobyvatelem Britského Impéria, nebo Skotským králem (“Poslední skotský král” se jmenuje film o něm…). Ihned po svém nástupu nechal deportovat nebo popravit 50 tisíc indických a pákistánských rolníků. Nějak mu bylo upřímně jedno, že právě oni se svými znalostmi a pílí jsou hnacím motorem celé Ugandy. Po jejich vyhoštění předal jejich majetek svým přívržencům, kteří ovšem zemi uvrhli do bídy, přičemž úplně to samé se později stalo s Mugabeho Zimbabwe, včetně následků. Adi Amin byl také neuvěřitelně brutální. Nařídil například zavraždit svou manželku. Nechal jí uříznout končetiny, ty prohodil a uříznutou hlavu přišil týlem vpřed. Bavil se pak tím, že nechal své děti na znetvořené tělo jejich matky koukat. Fandil palestinským teroristům, kteří popravili izraelské sportovce na mnichovské olympiádě 1972. Velebil Hitlera a pomohl při únosu izraelského letadla v roce 1976. Osudná se mu však stala rozpínavost. Chtěl invazi do Keni a Tanzánie. V prvním případě si to po bleskové mobilizaci Keňanů rozmyslel. Když však zaútočil na Tanzanii  ta odpověděla zmasakrováním Ugandy a dobytím hlavního města. Amin pak přes Libyi utekl do Saúdské Arábie, kde díky štědré královské apanáži žil v luxusu až do roku 2003, kdy zemřel. Za stovky tisíc mrtvých, zničenou zemi, brutální vraždy a zbytečné války nebyl nikdy souzen.

 

5 Heinrich Himmler

Heinrich Himmler

Syn přísného učitele prošel první světovou válkou jako kadet. Později pracoval na statku, byl asistentem u firmy na výrobu umělých hnojiv, ovšem v roce 1923 vstoupil do NSDAP, což se mu stalo osudným. Byl vykreslován, jako bizarní muž bez emocí a nervů. Spíše podobný úředníkovi, než architektovi nejpropracovanější masové vraždy historie lidstva. V roce 1929 byl jmenován velitelem Schultz Staffel (SS), což byla tehdy Hitlerova ochranka, která v té době čítala 200 lidí. Vytvořil z ní jednu z nejobávanějších a nejkrutějších organizací světa. Nesnášel vše, co odporovalo teorii čisté rasy. Proto se stal architektem koncentračních táborů a masovým vrahem Židů, položidů, tělesně postižených a všech lidí, kteří nevyhovovali záměrům Říše vytvořit svět pod “Árijskou” nadvládou. Fakticky tedy právě na jeho rozhodnutí vznikla obludná střediska na smrt jako Dachau nebo Osvětim-Březinky. Na jeho bedrech tedy leží osud mnoha mrtvých lidí, kterým stejně moc nepomohlo, že se před koncem války zastřelil a nikdy nebyl za své činy souzen. Přitom právě on může za odsouzení k smrti mnoha miliónů nevinných lidí.

 

4 Pol Pot

Pol Pot

Vysídlení velkých měst a poslání lidí do džungle na “pracovní převýchovu”. Zrušení peněz a obchodu. Převlečení lidí do stejných černých stejnokrojů. Vyvraždění všech vysokoškolsky vzdělaných lidí. Zákaz rybolovu nebo sběru spadaných jablek. Nucená práce na rýžových polích. Pracovní doba od úsvitu do soumraku. Nařízená manželství. Sex jen v povolenou hodinu a styk s druhým pohlavím jen na povolený čas. Odebírání dětí od rodičů. Smrt se stala trestem za jakékoliv sebemenší provinění. Život přestal mít cenu. Toto je jen krátký výčet toho, co Pol Pot v Kambodže způsobil za pouhé 4 roky své vlády. Za tu dobu zahynulo 1,5-3 milióny lidí. Ať kvůli popravám, tak kvůli hladomoru, ale velké procento i kvůli sebevraždám z důvodu odejmutí jakýchkoliv lidských svobod. Pol Pot převzal vládu v Kambodži v roce 1975. Byl paranoidním člověkem soustředěný na své tajnůstkářství. Většina Kambodžanů ani nevěděla, jak vypadá. Vytvářel kult osobnosti, která je všemocná, ale na rozdíl od jiných lidí v tomto článku chtěl zůstat v částečném utajení. Kambodžané měli jeho jméno jako synonymum jména vládnoucí strany. Jeho krutovládu zastavila až vietnamská invaze. Pol Pot se stejně jako jeho Rudí Khmérové stáhli do ústraní. Zemřel v roce 1997 krátce poté, co mu bylo oznámeno, že za své hrůzné zločiny bude souzen před mezinárodním soudním tribunálem.

 

3 Mao Ce-tung

Mao Ce-tung

Když v 82 umíral, Číňané ohromně truchlili. Svět přitom opustil muž, který se pokusil vymazat veškerou čínskou kulturu z povrchu zemského. Mao se totiž v roce 1958 pokusil o “Velký skok vpřed”. Mělo jít o to, aby se zaostalá Čína během pětiletky dostala na úroveň světových velmocí. Mao chtěl zničit tradiční vazby. Chtěl zlikvidovat institut rodiny, peníze a soukromé vlastnictví. Čínu rozdělil do desetitisíců komun. Každá komuna měla plnit rozkazy a plány. Neplnila-li, byli lidé v komuně označeni za odpůrce režimu a popraveni. Šílenost dosahovala takových rozměrů, že například všechny komuny měly vytvořit vysoké pece za účelem produkce oceli. Pak měly plnit plán produkce, přičemž nikoho moc nezajímalo, že žádná pec nemá přísun železné rudy. Plán je ovšem plán a kdo chce zemřít, že? Proto lidé v ohni plněném dříví ze svých vlastních domů tavili své vlastní nástroje a všechno co roztavit šlo, jen aby plnili plán. Později však zákonitě nebylo čím obdělávat pole, čímž se zásadně snížila produkce jídla. Bylo pak například zakázáno dělat jídlo doma. Jídlo bylo zadarmo a tak všichni jedli v komunitních jídelnách. Brzy se však vše vyčerpalo, což Čínu stálo 40% mrtvých obyvatel, kteří zahynuli na hladomor. Kanibalizmus byl na denním pořádku. Lidé dokonce kvůli Maovi jedli kaolin, což jim zaplnilo žaludek a zároveň jim zajistilo dlouhou a bolestivou smrt. Mao se pak v roce 1966 potřeboval vymanit z politického úpadku, který zapříčinily právě neúspěchy z Velkého kroku. Proto spustil Velkou kulturní revoluci, další výraz debilismu, který nadobro zničil odkazy nejmocnějšího a nejvyspělejšího asijského impéria. Chtěl zničit vše kapitalistické. Pokud se u někoho našla kniha v jiném, než čínském jazyku, byl zavřen. Pokud někdo uměl jiný jazyk, než čínský, byl zavřen. Pokud někdo za dobu svého života pobýval v zahraničí, byl označen za škůdce a byl zavřen. Většina zavření končila mučením, doznáním a pak popravou. Hledali se nepřátelé lidu a každý se předháněl, jak Maovi udělat větší radost množstvím krve na svých rukách. Krom lidí se doformovala i kultura a umění. Vypalovaly se tisíce chrámů. Zakázána byla víra. Pokud existuje něco jako námět pro vaše noční můry, bude to režim, který vytvořil Mao Ce-Tung. Režim, který se na nic neptal. Prostě činil. Ztráty jsou nejen pro Čínu, ale pro celé lidstvo, nepředstavitelně obrovské.

 

2 Adolf Hitler

Adolf Hitler

Na světě není známějšího demagoga, než jakým byl Adolf Hitler. Je to člověk, který největší měrou může za nejhrůznější konflikt v lidských dějinách. Z jeho rozkazů byla zahájena invaze do Polska a spuštěna 1.září 1939 v pořadí druhá velká válka 20.století. Toto rozhodnutí stálo svět přes 60 miliónů obětí. Právě Hitler vytvořil v Německu vůbec nejdůmyslnější mašinérii zla na planetě. Jeho vláda na rozdíl od ostatních mužů v tomto článku nebyla postavena na experimentech, ale na nastolení přísně efektivních pravidel průmyslové výroby. Hitler prostě od začátku věděl, že války se nevyhrávají na bojištích, ale v továrnách. Do inovací dal ohromné množství peněz. Myslel prakticky na všechno. Od vytvoření společného nepřítele pro obyvatele Třetí říše, přes výchovu mladých lidí v Hitlerjugend až po demagogické vytvoření potřeby většího prostoru pro budoucí Germanii. Jeho plány byly budovatelské a jak byly obrovské, tak byly hrůzné. Hitlerova nenávist Židů, Romů a všeho pro něj nedokonalého zničila desítky miliónů lidských životů. Mrazivé přitom je, že se k moci sice dostal několika podvody. Víceméně však demokraticky. Smutné na tom pak je, že kdyby jej v mládí vzali na Vídeňskou uměleckou školu, mohl být Hitler slavným malířem, nikoliv jedním z největších tyranů historie.

1 Josif Stalin

Josif Stalin

Hitler byl zlo. Jeho činy byly hrůzné. Pokud bychom se ale měli zamyslet nad dlouhodobým dopadem, o stupínek horším člověkem byl v historii lidstva Josif Stalin. Stalinův režim totiž nebyl o nic méně hrůznější, než ten Hitlerův. Už před druhou světovou válkou zahynulo díky jeho rozhodnutím více Sovětských obyvatel, než kolik na straně SSSR zemřelo v samotné válce. Sovětskému svazu vládl fakticky od roku 1922. Svou moc upevnil odstraněním svých rivalů, přičemž na konci svého přerodu v pevného diktátora v roce 1928 už neměl sebemenší konkurenci. Sovětský svaz byl jeho a on mohl začít s tím, co dlouho avizoval. Kolektivizace zemědělství byla tím nejšílenějším. Stalin rolníkům zabral vše. Pokud vzdorovali, byli posláni na Sibiř, nebo popraveni. Sebral jim i osivo na další rok, což vyvolalo obrovské hladomory, které stály desítky miliónů obětí. Uměle vyvolaný hladomor na Ukrajině nepřežilo 3-7 miliónů. Hrůzná čísla to jsou především proto, že šlo o vlastní obyvatele jednoho státu. Po kolektivizaci provedl Stalin Velkou čistku ve straně. Popraven byl každý, kdo pro Stalina mohl být nějakou hrozbou. Třeba S.M. Kirov si svou kulku zezadu do krku zasloužil údajně proto, že ve volbách ÚV KSSS dostal více hlasů, než Stalin. Stalin vytvářel pracovní tábory, které byly z velké míry likvidační. Do světa pak vstoupily hrůzy světové války. Stalin jako správný stratég byl domluven s Hitlerem, že na sebe nebudou útočit. Hitler však tuto dohodu jak známo porušil, čímž pro Rusko vznikla Velká vlastenecká válka. Po jejím ukončení Sovětský svaz získal kontrolu nad státy jako je Polsko, Československo, nebo Jugoslávie. A právě do těchto zemí importoval tu nejhrůznější formu komunismu, jakou si můžeme představit. Nařizoval pravidelné čistky ve stranách. V praxi to znamenalo, že se často museli vraždit i nejlepší kamarádi navzájem (Gottwald – Slánský). A když v roce 1953 zemřel, mnoho lidí se začalo modlit, aby někoho podobného svět už nikdy nemusel poznat. Nahlas to mohli říct až několik desítek let poté.

 

Zdroje: Ranker.com, Wikipedia.org

Total
0
Shares
Související články
historie
Read More

Top 10 Historických okamžiků v prosinci

Prosinec není jen obdobím vánočních svátků; je také plný historických událostí, které formovaly svět. V našem článku "Top 10 Historických okamžiků v prosinci" se podíváme na klíčové události, které se odehrály během tohoto měsíce a ovlivnily tok dějin. Od důležitých politických rozhodnutí po kulturní milníky – tento seznam připomene významné momenty, které formovaly náš svět
Total
0
Share