TOP 10 Zajímavosti o Evropě

Součástí Evropy je mnoho států se svými zvyky, tradicemi, ale také zvláštnostmi a zajímavostmi. V následujícím článku si můžete přečíst o 10 nejzajímavějších faktech, týkající se tohoto území.

 

10 Istanbul, město dvou kontinentů

Istanbul

Istanbul je velice známý jako město, které se rozkládá na dvou kontinentech. Už od dávných dob spojuje Asii a Evropu přes úžinu Bospor. Pokud uvažujete o snídani v Asii a obědu v Evropě, je to to pravé město pro vás.

Jedná se o jedno z nejkrásnějších měst na Zemi, kde se nachází mnoho památek z byzantské říše.

 

9 Význam názvu “Evropa”

Evropa a Zeus

Dle starověké řecké povídky bylo Evropa jméno pro krásnou fénickou princeznu. Byla dcerou Agnora, krále Týru. Zeus se do ní zamiloval, a aby ji oslnil, proměnil se v bílého býka. Princezna vylezla na jeho hřbet a byla odnesena na Krétu, kde se jí Zeus zjevil ve své celé kráse.

 

8 Migrace

stěhování národů

Díky migracím vzniká nejvíce neznámých faktů, týkajících se Evropy. Jedná se o období, kdy byla zaplavena různými kmeny. První fáze skončila v době 500 let našeho letopočtu, kdy germánské kmeny založily své vlastní království ve střední, západní a jižní Evropě. Poté zde byla druhá fáze, a to stěhování národů – migrace Slovanů. Do dalších významných momentů se řadí i invaze Avarů, Bulharů a muslimské invaze.

 

7 Středozemní moře bylo dříve poušť

Středozemní moře

V průběhu posledních 40 let bylo prokázáno, že v minulosti Středozemní moře úplně vyschlo.

 

6 Největší říše

Římská říše

Většina největších říší vznikla v Evropě. Mezi největší říši patřilo Britské impérium s rozlohou 36 milionů kilometrů čtverečních. Dále sem patří Španělská říše, Ruská říše, Francouzská říše apod.

Římská říše je považována za kolébku moderní civilizace a řadila se mezi největší světová impéria.

 

5 Nejznámější aktivní sopky Evropy

sopka Etna

Etna – sopka, která je jedna z nejaktivnějších v Evropě, je symbolem Sicílie na jihu Itálie a měří 3350 metrů do výšky. Řadí se mezi nejvíce aktivní světové sopky. Poslední erupce jsou zaznamenány z let 2006, 2007, 2008 a 2011. V současné době je v činnosti prakticky nepřetržitě.

Stromboli – v podstatě se jedná o ostrov, ležící v Tyrhénském moři, který je tvořen stále aktivní sopkou. Základna této sopky leží pod hladinou moře. Větší sopečné erupce zde byly zaznamenány v roce 1919, 1930 a 2002, kdy docházelo k výtoku žhavé lávy.

Mount Vesuvius – poslední výbuch byl v roce 1944, je ovšem velmi známá tím, že její erupce zničila Pompeje.

 

4 Nejdelší název

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. Toto je název jedné obce ve Walesu, která je velice známá jen pro její dlouhé jméno, které v překladu zní “Kostel Panny Marie v roklině bílých lístků poblíž prudkého víru a kostela svatého Tysilia u červené jeskyně”. 

 

3 Socha Svobody pochází z Francie

Socha Svobody

Tato socha stojící v USA patří mezi jednu z nejznámějších soch, co už ale nemusí být pro mnohé tak známe je to, že pochází z Evropy, konkrétně z Francie. Má připomínat přátelství a pomoc, kterou poskytla Francie americkým osadníkům v jejich boji za nezávislost.

 

2 Největší a nejmenší země na světě

Vatikán

Evropa je domovem jak pro nejmenší, tak i největší zemi na světě. Za tu nejmenší je považován Vatikánský městský stát (s rozlohou kolem 0,44 kilometrů čtverečních a s 572 obyvateli) a za největší Rusko (s rozlohou 17 075 400 kilometrů čtverečních a 142,3 miliony obyvatel).

 

1 Veselé hřbitovy v Rumunsku

Veselé hřbitovy v Rumunsku

Hřbitovy jsou považovány jako místa smutku a žalu, ale mohou být i zábavným místem. O tom vypovídají hřbitovy v Rumunsku. A co je zde tak veselého? Náhrobky jsou zde vyřezávány z dubového dřeva a jsou malovány ve veselých barvách, jako je červená, modrá, zelená a žlutá s obrázky, které popisují život dané osoby a to, jakým způsobem zemřela.

 

Zdroj: TopTenz.net

Total
0
Shares
Související články
Total
0
Share