TOP 10 Zajímavosti o Evropě

Součástí Evropy je mnoho států se svými zvyky, tradicemi, ale také zvláštnostmi a zajímavostmi. V následujícím článku si můžete přečíst o 10 nejzajímavějších faktech, týkající se tohoto území.

 

10 Istanbul, město dvou kontinentů

Istanbul

Istanbul je velice známý jako město, které se rozkládá na dvou kontinentech. Už od dávných dob spojuje Asii a Evropu přes úžinu Bospor. Pokud uvažujete o snídani v Asii a obědu v Evropě, je to to pravé město pro vás.

Jedná se o jedno z nejkrásnějších měst na Zemi, kde se nachází mnoho památek z byzantské říše.

 

9 Význam názvu “Evropa”

Evropa a Zeus

Dle starověké řecké povídky bylo Evropa jméno pro krásnou fénickou princeznu. Byla dcerou Agnora, krále Týru. Zeus se do ní zamiloval, a aby ji oslnil, proměnil se v bílého býka. Princezna vylezla na jeho hřbet a byla odnesena na Krétu, kde se jí Zeus zjevil ve své celé kráse.

 

8 Migrace

stěhování národů

Díky migracím vzniká nejvíce neznámých faktů, týkajících se Evropy. Jedná se o období, kdy byla zaplavena různými kmeny. První fáze skončila v době 500 let našeho letopočtu, kdy germánské kmeny založily své vlastní království ve střední, západní a jižní Evropě. Poté zde byla druhá fáze, a to stěhování národů – migrace Slovanů. Do dalších významných momentů se řadí i invaze Avarů, Bulharů a muslimské invaze.

 

7 Středozemní moře bylo dříve poušť

Středozemní moře

V průběhu posledních 40 let bylo prokázáno, že v minulosti Středozemní moře úplně vyschlo.

 

6 Největší říše

Římská říše

Většina největších říší vznikla v Evropě. Mezi největší říši patřilo Britské impérium s rozlohou 36 milionů kilometrů čtverečních. Dále sem patří Španělská říše, Ruská říše, Francouzská říše apod.

Římská říše je považována za kolébku moderní civilizace a řadila se mezi největší světová impéria.

 

5 Nejznámější aktivní sopky Evropy

sopka Etna

Etna – sopka, která je jedna z nejaktivnějších v Evropě, je symbolem Sicílie na jihu Itálie a měří 3350 metrů do výšky. Řadí se mezi nejvíce aktivní světové sopky. Poslední erupce jsou zaznamenány z let 2006, 2007, 2008 a 2011. V současné době je v činnosti prakticky nepřetržitě.

Stromboli – v podstatě se jedná o ostrov, ležící v Tyrhénském moři, který je tvořen stále aktivní sopkou. Základna této sopky leží pod hladinou moře. Větší sopečné erupce zde byly zaznamenány v roce 1919, 1930 a 2002, kdy docházelo k výtoku žhavé lávy.

Mount Vesuvius – poslední výbuch byl v roce 1944, je ovšem velmi známá tím, že její erupce zničila Pompeje.

 

4 Nejdelší název

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch

Llanfairpwllgwyngyllgogerychwyrndrobwllllantysiliogogogoch. Toto je název jedné obce ve Walesu, která je velice známá jen pro její dlouhé jméno, které v překladu zní “Kostel Panny Marie v roklině bílých lístků poblíž prudkého víru a kostela svatého Tysilia u červené jeskyně”. 

 

3 Socha Svobody pochází z Francie

Socha Svobody

Tato socha stojící v USA patří mezi jednu z nejznámějších soch, co už ale nemusí být pro mnohé tak známe je to, že pochází z Evropy, konkrétně z Francie. Má připomínat přátelství a pomoc, kterou poskytla Francie americkým osadníkům v jejich boji za nezávislost.

 

2 Největší a nejmenší země na světě

Vatikán

Evropa je domovem jak pro nejmenší, tak i největší zemi na světě. Za tu nejmenší je považován Vatikánský městský stát (s rozlohou kolem 0,44 kilometrů čtverečních a s 572 obyvateli) a za největší Rusko (s rozlohou 17 075 400 kilometrů čtverečních a 142,3 miliony obyvatel).

 

1 Veselé hřbitovy v Rumunsku

Veselé hřbitovy v Rumunsku

Hřbitovy jsou považovány jako místa smutku a žalu, ale mohou být i zábavným místem. O tom vypovídají hřbitovy v Rumunsku. A co je zde tak veselého? Náhrobky jsou zde vyřezávány z dubového dřeva a jsou malovány ve veselých barvách, jako je červená, modrá, zelená a žlutá s obrázky, které popisují život dané osoby a to, jakým způsobem zemřela.

 

Zdroj: TopTenz.net

Total
0
Shares
Související články
přejídání
Read More

10 tipů, jak stopnout emoční přejídání

Je známé, že stresové životní situace mají tendenci vyvolávat neodolatelnou touhu po jídle, co nás uklidňuje. Sedět na gauči u televize a ládovat do sebe čokoládovou zmrzlinu nebo hamburger se může jevit jako nejsnazší řešení na naše emoční strasti, nicméně v průběhu tohoto rituálu a s několika sousty navíc nám to jako dobrý nápad přestane připadat.
Total
0
Share