TOP 10 Nejlepší hororové filmy

V našem dalším žebříčku se podíváme na nejlepší filmové horory, které kdy byly natočeny. Horory jsou hlavně u mladých lidí docela oblíbené a na takové rande ve dvou je ideální pustit nějakou vyvražďovačku, aby se k vám polovička pěkně tiskla a usnadnila vám úlohu. Tyto horory jsou prověřené časem a i když některé nejsou zrovna nejnovější a některým se můžou zdát zastaralé díky efektům, tak mají nenahraditelnou atmosféru a napětí, která se v dnešních typech hororů již často vytrácí a z hororu tak není horor, ale spíše komedie.

 

10 Ať vejde ten pravý (Let the Right One In, 2008)

Text distributora: Outsiderský hrdina filmu, dvanáctiletý Oskar, žije na švédském sídlišti. Zde se setkává se stejně starou dívkou Eli, která se právě přistěhovala. Záhadná Eli ho svým podivným chováním přitahuje. Obě samotářské děti se sblíží. Jejich přátelství čeká osudová zkouška. Oskar totiž zjistil, že tajemná Eli je upírka…

 

9 Paranormal Activity (2007)

Text distributora: V tomto hororovém příběhu plném nadpřirozena se strašidelný dům nikterak netají, že není spokojen se svými novými nájemníky. Katie a Micah se právě přistěhovali do svého nového domova v San Diegu v Kalifornii. Katie se zajímá o paranormální jevy a je přesvědčená, že íi zlí duchové pronásledují již od dětství. Micah je k podobným teoriím skeptický. Nicméně poté, co v domě stráví několik bezesných nocí, jelikož se odevšad ozývají podivné zvuky a dějí se opravdu zvláštní věci, začne Micah věřit Katiinu tvrzení, že je pronásleduje nějaký duch. Pár se obrátí na specialistu v tomto oboru, ten jim však neumí pomoci. A tak se Micah rozhodne vzít to do rukou sám a v domě rozmístí videokamery. Dvojice si také připraví speciální desku, skrze kterou se lidé snaží komunikovat s duchy, jenže netuší, že tento postup duchy hluboce uráží…

 

8 Kruh (The Ring, 2002)

Text distributora: Zní to jako další z neuvěřitelných příběhů. Existuje videopáska plná obrazů jako vystřižených z těch nejtíživějších snů. Tam, kde byla přehrána, zazní záhy telefon s varováním, že ten, kdo ji zhlédl, zemře přesně za sedm dnů. Rachel Kellerová (Naomi Wattsová), reportérka renomovaného deníku, přirozeně odmítá uvěřit takové fantaskní informaci, jenomže když dojde k záhadné a nevysvětlitelné smrti čtyř teenagerů, rozhodne se přijít celé věci na kloub, protože jednou z “obětí” byla její neteř. Není to vůbec jednoduché, ale nakonec i ona pásku získá, i ona si ji promítne, se svým malým synkem, a telefon skutečně vzápětí zazvoní. Zbývá jen sedm dní a nocí, aby s přítelem Noahem (Martin Henderson) nalezla způsob, jak zachránit sebe i svého jediného syna. Netuší jak dlouhou, smrtí a zoufalstvím zahalenou cestu, se s Noahem budou muset vydat.

 

7 Rosemary má děťátko (Rosemary’s Baby, 1968)

Text distributora: Vynikající adaptace knižní předlohy. Příběh Rosemary – mladé dívky z Omahy, která žije na Manhattanu se svým manželem, hercem, toužícím po slávě a úspěchu. Manželé hledají byt. Jejich nový domácí je k nim až příliš milý. Jedné noci má Rosemary po večírku hrozný sen. Zdálo se jí, že byla zavlečena do společnosti, kde byla znásilněna jakýmsi netvorem. Další koloběh událostí během těhotenství ji nutí přemýšlet stále více nad tím, že to možná nebyla noční můra, ale mnohem horší skutečnost.

 

6 Osvícení (The Shinning, 1980)

Text distributora: Spisovatel Jack Torrance hledá klidné místo pro psaní svého nového románu, a tak přijímá nabídku dělat správce odlehlého horského hotelu. Při úvodním pohovoru se dozvídá mimo jiné hrůznou historku o svém předchůdci, který zešílel ze samoty a odloučení a zavraždil svou ženu a dvě dcery… po příjezdu Jack ubytuje svou rodinu a začíná psát knihu. Brzy však zjišťuje, že samota uprostřed hor je tísnivá a také on začíná přicházet o rozum.

 

5 Vetřelec (The Alien, 1979)

Text distributora: První část jedné z nejpopulárnějších ság v historii science fiction představuje americkou herečku Sigourney Weaver jako ženu ocelových nervů, předurčenou k boji proti nepřekonatelné bytosti z vesmíru. Posádka kosmické dopravní lodi Nostromo, která míří z obchodních cest zpět na Zemi, je palubním počítačem předčasně probuzena ze spánku. Pasažéři zjišťují, že loď zachytila jakýsi vzdálený signál. Zanedlouho přistanou na pusté planetě, odkud signál pochází, a objeví havarované kosmické plavidlo, v němž najdou podivnou líheň se spoustou velkých vajec. Při zkoumání jednoho z nich se náhle vylíhne zvláštní tvor a přisaje se jednomu členovi posádky na obličej. Jakékoli pokusy zbavit se ho jsou marné, a tak se výprava, jež poruší bezpečnostní předpisy, vrací i se záhadným tvorem na palubu lodi. Ten po pár hodinách zmizí, ale pak se stane cosi úděsného. Při společné večeři se z rozervaného hrudníku postiženého muže vyklube mimozemský organismus a ztratí se neznámo kam. Začíná boj o přežití, v němž jsou členové posádky postupně likvidováni, a proti vetřelci z vesmíru nakonec stojí už jen samotná Ripleyová.

 

4 Věc (The Thing, 1982)

Text distributora: Vědce z americké výzkumné stanice na Antarktidě vystraší vrtulníkový nájezd jejich norských kolegů, kteří se marně snaží zabít prchajícího psa. Lov dopadne neúspěšně a Norové zmizí bez toho, aby situaci Američanům vysvětlili. Ti však postupně zjišťují, že se psem není něco v pořádku. Je totiž infikovaný mimozemským virem, který pro sebezdokonalování využívá tělesné schránky (nejen) lidí a vůbec mu není proti mysli na svých hostitelích ledacos „zkoušet“. A tak vědcům nezbývá nic jiného než vzít do rukou plamenomet, věřit jenom sobě a být stále ve střehu – v kterémkoli z nich se totiž může skrývat „věc“..

 

3 Vymítač ďábla (The Exorcist, 1973)

Text distributora: Dvanáctiletá Regan žije se svou matkou ve Washingtonu. Jednoho dne se u ní začnou projevovat zvláštní symptomy – extrémní chování, velká fyzická síla. Když doktoři nepomohli, rozhodla se matka zavolat na pomoc kněze ze sousedstva. Do Regan totiž vstoupil ďábel.
Masturbace pomocí krucifixu, Panna Marie měnící se na prostitutku – přístupné od 17 let, náboženské skupiny se snažily o nejvyšší věkovou přístupnost. Občanští aktivisté se snažili o stažení filmu, kvůli jeho škodlivosti pro diváky, u soudu však neuspěli.

 

2 Psycho (1960)

Text distributora: Anthony Perkins jako duševně nemocný Norman Bates. Jeho starý ponurý dům slouží jako příležitostný motel a rozhodně není místem klidného odpočinku. O tom se přesvědčí i Marion Craneová (Janet Leigh). Soukromý detektiv (Martin Balsam) a Marionina sestra (Vera Miles) se vydávají po stopách zmizelé mladé Marion. Smrtelné napětí stoupá, až nakonec vyústí ve strašný a nevyhnutelný závěr.

 

1 Mlčení jehňátek (The Silence Of The Lambs, 1991)

Text distributora: Clarice Starlingová, nadaná studentka akademie FBI, je přidělena agentu Crawfordovi vyšetřujícímu případ masového vraha Buffalo Billa, který své oběti stahuje z kůže. Clarice navštíví v baltimorské vězeňské nemocnici bývalého vynikajícího psychiatra Hannibala Lectera, odsouzeného na doživotí za sérii brutálních vražd a kanibalismus, který by o vrahovi mohl něco vědět. Odsouzený psychiatr Clarice zároveň děsí a fascinuje. Když je masovým vrahem unesena dcera senátorky Martinové, nabídne Clarice Lecterovi přijatelnější vězeňské podmínky výměnou za informaci, vedoucí k dopadení Buffalo Billa..

 

Tak to máme za sebou nejlepší filmové horory. Uvažovali jsme velmi o zařazení Šestého smyslu s Willisem, ale jde spíše o mysteriózní a duchovní snímek, než o horor, tak jsme ho sem nedali. Na první místa se dostaly filmové klasiky, které se pyšní nepřekonatelnou filmovou atmosférou a napětím, které dělají horory hororem. Z novodobých hororů není špatný snímek Mlha, Stáhni mě do pekla, nebo Chatrč v horách. Kdo chce zažít pravé napětí a nespavost, nechť se inspiruje naším žebříčkem. Kdo dává přednost více komerčním hororům, ať se mrkne na výše uvedené snímky. Můžete se podívat na obě tyto možnosti a pak srovnat a uvidíte sami, že je zde velký rozdíl co se týče napětí, atmosféry a jakéhosi navození strachu.

Total
0
Shares
Související články
Total
0
Share