TOP 10: Vynálezy, které nás do 10 let čekají

Svět se vyvíjí strašně rychlým tempem, až člověk někdy není schopen všechny vychytávky, které současná věda produkuje, sledovat. Na světě je ale skutečně velká hromada věcí, na jejichž zlepšení vědci usilovně pracují. A pokud se chcete podívat na věci, které nás do roku 2024 zřejmě neminou, jste na tom správném místě.

 

10 Opalovací pilulka

Znáte to v jádru docela nepraktické matlání opalovacími krémy? Tak této ne zrovna příjemné dovolenkové kratochvíli bude za pár let konec. Ne, vědci nám opět nepřikážou, abychom jedli kila mrkve a dalších produktů, čímž bychom se spálení vyhnuli. Vědci pro nás vyvinou pilulku, která bude mít všechny potřebné látky proti spálení v sobě.

 

9 Ultrarychlé USB

USB disk má dnes skoro každý. Proto vás zřejmě potěší novinka, která má dorazit do vašich kapes kolem roku 2018. Jde o technologii Thunderbolt, která má přinést do vašich zařízení neuvěřitelnou rychlost. Zatímco současná nejrychlejší verze USB 3.0 přenáší rychlostí až 5 Gbit/s, technologie v roce 2018 bude mít přenosovou rychlost 100 Gbit/s. My v současnosti si zatím nedokážeme představit, kdy normální prostý občan bude takovou rychlost potřebovat. Ale to si naši starší přátele říkali také, když drželi v rukou diskety.

 

8 Znovuzrození mamutů

Je to sice hodně velké sci-fi zčásti známé ze Spielbergových Jurských parků, ale japonští vědci z Riken Center už na obnovení tohoto vyhynulého druhu usilovně pracují. A je docela možné, že u mamutů jejich snažení nekončí.

 

7 Na dovolenou do vesmíru

Za pár let bude naprosto běžné jezdit na dovolenou na měsíc na Měsíc. Plno společností už na svých vlastních raketoplánech usilovně pracuje. Kupříkladu VirginGalactic má nalétáno několik tisíců testovacích hodin a své cesty do vesmíru by měl poskytovat možná už příští rok.

 

6 Samořídící auto

Tohle není novinka. Giganti světových technologických vychytávek na elektronickém šoférovi vašeho vozu pilně pracují a vcelku nedávno dostal elektronický řidič od Google řidičák. I tak je ale použití tohoto typu řízení spíše otázkou následujících let, než měsíců.

 

5 Terabytová SD karta

Je to pár týdnů, co SanDisk představil světově největší SD kartu, která měla 512GB. Další krok v evolučním technologickém žebříčku je zákonitě karta, která obsáhne 1 024 GB, tedy jeden terabyte. To by nás mělo potkat příští rok. Je sice otázkou, jestli bude taková karta skutečně využitelná, ale to už je asi problém pro někoho jiného. Já mám v mém zařízení 32 GB a zatím se potřeba zvětšení neprojevila.

 

4 Výtah do vesmíru

Věcí, která se v NASA dlouhodobě řeší, je jak ušetřit za vesmírný program. Vyřazení relativně úsporných raketoplánů bylo nutné. Stejně nutné je ale najít alternativu k současnému kupování ruských raket. Jedním z hlavních nápadů je vytvořit výtah. Ten by se měl skládat ze satelitu na orbitu, neuvěřitelně dlouhého lana z ultrapevných nanovláken a ukotvení na zemi. Pak se mohou turisté a materiál do vesmíru vesele vynášet za velmi malý zlomek ceny, co v současnosti. Stavění vesmírných korábů nebo třeba Hvězd smrti pak bude docela hračka.

 

3 Holografické telefony

Před mnoha lety telefonní průmysl tápal, kam dál. Jestli zařízení zvětšovat nebo zmenšovat, nikdo nevěděl, co krom přehrávání, hraní a telekomunikace by měl telefon vlastně umět? Dnes je ale další dráha mobilních telefonů vcelku jasně daná. Telefony se ztenčí tak, že budou pouhým lomem světla. Holografický telefon. Něco podobného, jako zvládal R2-D2, jen s tím rozdílem, že jej budete mít v čipu buď na ruce, nebo rovnou v hlavě. Měli bychom se možná co nejdříve připravit na tělesné technologické modifikace. Svět Deus Ex se blíží.

 

2 Web 3.0

To, že internet prochází evolucemi je docela známé. První verze webu byla čistě informační. Druhá verze byla díky příchodu sociálních sítí oznámena zhruba v roce 2008 s příchodem Facebooku a jeho integrace do dalších sfér internetu. Zhruba kolem roku 2019 nás pak má čekat tzv. Web 3.0. Mělo by jít v jádru o kombinaci výše zmíněných verzí. Při revoluci Web 3.0 se ale můžete těšit na speciální algoritmizaci celého webu tak, aby se uzpůsobil přímo vašim potřebám. V jádru tedy půjde o to, o co se snaží Google se svými reklamami, které se vám zobrazují podle toho, co hledáte. Jen to bude tak s veškerým obsah na webu, který vám bude uzpůsoben. Jak obsahově, tak vzhledově.

 

1 Nehoděvzdorná auta

Líbilo by se vám nerozbitné auto? Mnoha policistům, hasičům a rychlým záchranářům určitě ano. Kolem roku 2020 by však mělo přijít auto, které bude stoprocentně bezpečné. Zatím však nikdo neví, jak toho bude docíleno. Jestli kolem každého auta bude gumový kruh jako kolem autíček na autodromu, nebo jestli bude ve vozidlech nějaký další hypersci-fi systém. Každopádně nehoděvzdorné auto, kdo by se na něj netěšil že?

Total
0
Shares
Související články
raspberry
Read More

Jak připojit Raspberry Pi k notebooku?

Raspberry Pi je jednodeskový minipočítač, který navzdory svým malým rozměrům (podobným velikosti kreditní karty) vyniká vysokým výkonem. Vděčí za to svým výkonným komponentům (včetně výkonného procesoru a velkokapacitní operační paměti RAM). Kromě toho jsou na desce užitečné konektory pro bezproblémové připojení dalšího příslušenství a zařízení. Jedním z nich je notebook. Celý postup připojení populární maliny k mobilnímu počítači je poměrně jednoduchý a intuitivní. Jak to tedy udělat krok za krokem? Tomu se budeme věnovat v další části článku.
Total
0
Share