V tropickém žáru: 10 tipů, jak přežít horké léto ve zdraví

Za tropickými teplotami už ani člověk nemusí jezdit nikam na jih Evropy, protože se jich snadno dočká i u nás. Akorát nám tu chybí osvěžující mořský vzduch, tudíž jsou zdejší horka poměrně únavná. Jak se v nich chovat, abyste je přežili ve zdraví?
horké
Horké léto se dá přežít ve zdraví. (foto: depositphotos)

1. Dostatek tekutin

Doplňovat tekutiny je třeba za každého počasí, ale když je horké léto, platí to obzvlášť. V horku může rychleji dojít k dehydrataci. Opatrnost je třeba především u malých dětí a u seniorů, kde je toto riziko větší, protože většinou nemají pocit žízně. Vedle obyčejné kohoutkové vody je možné pít bylinné čaje, proložit to minerální vodou a dopřát si i ovoce nebo zeleninu, které obsahují hodně vody. Mezi takové patří například okurky nebo meloun.

2. Lehká jídla

V horkých dnech dostává lidský organismus zabrat. Při vysokých teplotách je vhodné upravit jídelníček tak, aby obsahoval lehké a snadno stravitelné potraviny. Zaměřte se na čerstvé ovoce a zeleninu. Zeleninové saláty, chladné polévky a lehká grilovaná jídla jsou skvělou volbou. Vyhněte se těžkým a mastným pokrmům, které mohou způsobovat pocit únavy a zažívací potíže.

3. Vhodné oblečení

V horkém létě je vhodné vsadit na volné oblečení z přírodních materiálů. Nenoste oblečení, které je upnuté, protože v něm vám bude ještě větší horko. Totéž platí o syntetických materiálech. Ty se hodí pro sportování, ale na běžné nošení nikoliv.

šaty
Léto nejlépe zvládnete v prodyšném a přírodním oblečení. (foto: depositphotos)

4. Opatrně na klimatizaci

Klimatizace je dobrá pomocnice, ale nesmí se to s ní přehánět. Rozdíl venkovní a vnitřní teploty by neměl být větší než 5 °C. Pak hrozí onemocnění respiračními chorobami i zhoršení alergických potíží. V domácnosti lze teplotu vzduchu snížit zastíněním oken závěsy, žaluziemi nebo roletami. Na radiátor nebo věšák lze dát mokré ručníky, které zvlhčí prostředí, a horko tak bude snesitelnější.

Total
0
Shares
Související články
Total
0
Share