TOP 10: Zajímavá fakta o Yellowstonském národním parku

Rozlehlá krajina s krásnou flórou a faunou, to je Yellowstonský národní park. Tento národní park se nachází v USA, konkrétně na území států Wyoming, Montana a Idaho. Jako národní park byl vyhlášen 1. března roku 1872. V této „desítce“ se podíváme na 10 zajímavých faktů o Yellowstonu.

 

10 Yellowstonský národní park je druhý nejstarší národní park na světě

Jak jsme již zmínili v úvodu, jako národní park byl vyhlášen 1. března 1872, což z něj dělá druhý nejstarší na světě. Jeho starší „bráška“ mongolský Bogd Khan Uul má o 92 roků více.

 

9 V Yellowstonském národním parku jsou každý rok tisíce zemětřesení

Běžně je zde 1000 – 3000 zemětřesení za rok. Ale například v roce 2010 bylo zaznamenáno 250 zemětřesení za pouhé dva dny. Nicméně, drtivá většina těchto zemětřesení jsou tak malá, že je návštěvníci parku vůbec nepocítí.

 

8 Nejvyšší gejzír na světě je v Yellowstonu

gejzír Steamboat

Pravděpodobně nejznámějším gejzírem v Yellowstonském národním parku je Old Faithful. Největším je však gejzír s názvem Steamboat. Steamboat je schopen tryskat vodu do výšky, která se blíží 100 metrům, to z něj dělá nejvyšší gejzír na světě.

 

7 Nikdo nevěřil prvním svědkům gejzírů

John Colter, člen expedice Lewis a Clark, cestoval v letech 1807 a 1808 přes poušť na území dnešního Yellowstonu. John Colter byl svědkem několika gejzírů a když pak po návratu vyprávěl, co viděl, nikdo mu nevěřil. O 50 let později se nezávislý cestovatel Jim Bridger svěřil se stejným pozorováním. Opět se však setkal se stejnou skepsí jako předtím John.

 

6 Je rostlina, která roste jen a pouze v Yellowstonu

Yellowstone Sand Verbena

Nikde jinde na světě, jen v okolí jezer v Yellowstonském národním parku, roste rostlina s názvem Yellowstone Sand Verbena. Zvláštní je, že podle její stavby, by se tato rostlina měla nacházet spíše někde v teplejších klimatických podmínkách.

 

5 Některé z nejprimitivnějších bakterií na světě najdeme v tomto parku

Najdeme je v okolí horkých pramenů.

 

4 Yellowstonský národní park má svůj vlastní soudní systém

Od roku 2006 se může Yellowstone pochlubit vlastním soudním systémem, to zahrnuje vlastní soudní síň, přiděleného soudce a 4 zadržovací cely. Co víc, zločiny, které se v parku stanou, spadají do jurisdikce jednoho speciálně pověřeného agenta FBI.

 

3 Vláda USA nejdříve vymýtila a poté opět obnovila populaci vlků v parku

vlk

V roce 1910 se vláda USA obával vlků v Yellowstonu. Ze strachu, že by vlci vyhubili některé kopytníky v parku, financovala kampaň, která měla zredukovat počty vlků. Mezi lety 1914 a 1926 bylo vyhubeno tolik vlků, že se v Yellowstonu už prakticky nevyskytovali.

O čtyřicet let později si vláda uvědomila, co udělala a začala hledat způsoby, jak obnovit vlčí populaci. Až v roce 1995 začal transport nových vlků do parku.

Data z roku 2005 potvrzují zdravé oživení vlčí populace.

 

2 Území zažilo největší supervulkán v USA

Starý zhruba 640 000 let. Název dostal Yellowstone Caldera. Byl asi 70 km dlouhý a 55 km široký.

 

1 Polovina všech geotermálních jevů je právě v Yellowstonském národním parku

Pojem geotermální jevy zahrnuje hlavně gejzíry, horké prameny, ale i další.

 

Total
0
Shares
Související články
vyhynulá
Read More

TOP 10: Nejzajímavější vyhynulá zvířata

Je až smutné, že na světě existuje mnoho ohrožených druhů, které už nenajdeme ve volné přírodě. Můžeme se na ně podívat alespoň v zoologické zahradě a podobných zařízeních. Dalo by se říct, že tato zvířátka měla štěstí. Mnoho zvířat už totiž řadíme mezi vyhynulá a můžeme si je prohlédnout leda tak v nějaké encyklopedii.
Total
0
Share