TOP 10: Zajímavosti o Bílém domě

Bílý dům je zajisté jednou z nejznámějších architektonických budov na světě. Nachází se ve Washingtonu a je sídlem všech amerických prezidentů. Bílý dům je symbolem prezidentského úřadu a vlády Spojených států. Následující článek vám přinese zajímavé informace právě o této stavbě.

 

10 Stavební plány

Místo, kde je Bílý dům vystavěn, bylo vybráno samotným prezidentem Georgem Washingotnem. Před výstavbou této významné budovy byla zahájená soutěž o nejlepší návrh na prezidentský dům. Celkem bylo předloženo devět návrhů. Jako nejlepší návrh byl vybrán návrh od irského architekta Jamese Hobana. Byl postaven v roce 1792. A ačkoliv Georg Washington dohlížel na stavbu celého domu, nikdy v něm nebydlel a to z toho důvodu, že stavba nebyla dokončena během jeho předsednictví.

 

9 První prezident, který obýval Bílý dům

První prezident, který měl tu čest a mohl obývat tento slavný dům, byl John Adams se svoji manželkou.

 

8 Úpravy Bílého domu

Zajímavostí je, že každý prezident má právo po dobu svého funkčního období změnit interiéry Bílého domu dle své libosti. A aby taky ne, když po dobu funkčního období je tento dům soukromým domem každého prezidenta.

 

7 Požáry

Tuto slavnou budovu nepokořily ani dva požáry. První požár přežil Bílý dům v roce 1814 a další požár v roce 1929. Interiéry domu byly velice zničeny a po té byly úspěšně renovovány.

 

6 Stavební fakta

V Bílém domě narazíte na 131 pokojů, 35 koupelen a 6 úrovní ubytování pro všechny lidi, kteří v něm žijí, pracují nebo jej navštěvují. Je zde 412 dveří, 147 oken, 28 krbů, 7 schodišť a 3 výtahy. Dále se zde nachází tenisový kurt, bazén, divadlo, místnost s kulečníkem, joggingové tratě apod. Můžete zde najít i lékařskou a zubní ordinaci, televizní studio a solárium.

 

5 Různé názvy Bílého domu

V různých etapách historie byl znám Bílý dům také pod názvem: Prezidentský palác, Prezidentský dům a Výkonné sídlo. Až od roku 1901 je oficiálním názvem Bílý dům.

 

Slavnostní večeře

Pokud se v Bílém domě nachází kolem 140 hostů, je třeba, aby zde bylo alespoň 5 šéfkuchařů. Další zajímavostí je, že Bílý dům přijímá kolem 6 000 návštěvníků denně.

3 Barva

Jak jinak, barva Bílého domu není jiná, než bílá. K natření vnějších stěn tohoto domu je potřeba více jak 570 galonů bílé barvy.

 

2 Součastný obyvatel Bílého domu

Součastným obyvatelem Bílého domů není nikdo jiný, než současný 44. prezident USA, Barack Obama.

 

1 Franklin Roosevelt

Když do svého úřadu vstoupil Franklin Roosevelt, byl Bílý dům upraven o rampy a výtahy pro jeho invalidní vozík.

 

Zdroj: list25.com

Total
0
Shares
Související články
Total
0
Share