TOP 10: Zajímavosti o Bílém domě

Bílý dům je zajisté jednou z nejznámějších architektonických budov na světě. Nachází se ve Washingtonu a je sídlem všech amerických prezidentů. Bílý dům je symbolem prezidentského úřadu a vlády Spojených států. Následující článek vám přinese zajímavé informace právě o této stavbě.

 

10 Stavební plány

Místo, kde je Bílý dům vystavěn, bylo vybráno samotným prezidentem Georgem Washingotnem. Před výstavbou této významné budovy byla zahájená soutěž o nejlepší návrh na prezidentský dům. Celkem bylo předloženo devět návrhů. Jako nejlepší návrh byl vybrán návrh od irského architekta Jamese Hobana. Byl postaven v roce 1792. A ačkoliv Georg Washington dohlížel na stavbu celého domu, nikdy v něm nebydlel a to z toho důvodu, že stavba nebyla dokončena během jeho předsednictví.

 

9 První prezident, který obýval Bílý dům

První prezident, který měl tu čest a mohl obývat tento slavný dům, byl John Adams se svoji manželkou.

 

8 Úpravy Bílého domu

Zajímavostí je, že každý prezident má právo po dobu svého funkčního období změnit interiéry Bílého domu dle své libosti. A aby taky ne, když po dobu funkčního období je tento dům soukromým domem každého prezidenta.

 

7 Požáry

Tuto slavnou budovu nepokořily ani dva požáry. První požár přežil Bílý dům v roce 1814 a další požár v roce 1929. Interiéry domu byly velice zničeny a po té byly úspěšně renovovány.

 

6 Stavební fakta

V Bílém domě narazíte na 131 pokojů, 35 koupelen a 6 úrovní ubytování pro všechny lidi, kteří v něm žijí, pracují nebo jej navštěvují. Je zde 412 dveří, 147 oken, 28 krbů, 7 schodišť a 3 výtahy. Dále se zde nachází tenisový kurt, bazén, divadlo, místnost s kulečníkem, joggingové tratě apod. Můžete zde najít i lékařskou a zubní ordinaci, televizní studio a solárium.

 

5 Různé názvy Bílého domu

V různých etapách historie byl znám Bílý dům také pod názvem: Prezidentský palác, Prezidentský dům a Výkonné sídlo. Až od roku 1901 je oficiálním názvem Bílý dům.

 

Slavnostní večeře

Pokud se v Bílém domě nachází kolem 140 hostů, je třeba, aby zde bylo alespoň 5 šéfkuchařů. Další zajímavostí je, že Bílý dům přijímá kolem 6 000 návštěvníků denně.

3 Barva

Jak jinak, barva Bílého domu není jiná, než bílá. K natření vnějších stěn tohoto domu je potřeba více jak 570 galonů bílé barvy.

 

2 Součastný obyvatel Bílého domu

Součastným obyvatelem Bílého domů není nikdo jiný, než současný 44. prezident USA, Barack Obama.

 

1 Franklin Roosevelt

Když do svého úřadu vstoupil Franklin Roosevelt, byl Bílý dům upraven o rampy a výtahy pro jeho invalidní vozík.

 

Zdroj: list25.com

Total
0
Shares
Související články
filozofii
Read More

10 vtipných knih o filozofii, které rozšíří vaše vědomosti

Filozofovat jde nad čímkoliv – ať už je to náboženství, věčný souboj dobra proti zlu, lidská přirozenost nebo sociální tématika. Většina filozofů bere každé téma velmi vážně, ovšem spousta knih je pak příšerně spletitých, chvílemi nudných, snadno se v nich ztratíme. To je to, kdy odborníci využijí klidně patnáct slov pro vyjádření něčeho, kde stačí pouhé slovo. Naštěstí ale existuje spousta filozofů, kteří našli způsob, jak ponuřejší svět filozofie okořenit něčím zajímavým – špetkou zábavy, hravosti a satiry.
památky
Read More

TOP 10: Světové památky, které nesmí chybět na vašem cestovatelském seznamu

Cestování je spojené s těmi nejlepšími zážitky v životě vůbec, proto není divu, že si lidé sepisují vlastní seznamy míst, které chtějí navštívit. Na takovém seznamu jistě nechybí ani ty nejznámější památky světa, u kterých se vám tají dech. Podívejte se na ty nejkrásnější, které budete chtít navštívit i vy.
Total
0
Share