Jak dobře znáte Česko? 10 zajímavostí o naší krásné republice

Naše rozmanitá země nabízí spousty monumentů k vidění; historická města, pohádkové zámky, nádherné parky a spoustu dalšího. Naše vlast v sobě ukrývá od každého kousek, a proto k návštěvě láká řadu zahraničních turistů. I my, vlastenci, jsme tamními krásami fascinováni a neustále toužíme poznávat nová zákoutí a objevovat dosud nepoznané. Avšak víte o rodné zemi všechno? Nepřekvapí vás už nic? Pojďme to zjistit.
česko
Česko má nejvíc hradů a zámků v celé Evropě. (foto: depositphotos)

1. Česko je osmou nejbezpečnější zemí pro život

Organizace Institut pro ekonomiku a mír každoročně analyzuje míru bezpečnosti pro žití v různých státech. Analýza je založená na tzv. Světovém indexu míru. Posuzováno bývá celkem 23 kategorií, mezi nimi bezpečnost, stupeň útoků a kriminality, případný ozbrojený konflikt a obdobně. V roce 2022 Česká republika obsadila osmou příčku.

2. nejvíc hradů a zámků v Evropě

Česká republika se může pyšnit neuvěřitelným množství hradů a zámků, celkově jich je přes 2000 – a to ji dělá naprostým vítězem mezi ostatními evropskými státy. Mezi ty nejvíce vyhlášené patří Karlštejn, Hluboká, Český Krumlov, Lednice, Litomyšl, Konopiště, Sychrov a mnohé další.

3. Řeka Labe pramení v Čechách

Labe, jakožto jedna z největších evropských řek a vodních cest, protékající sousedním státem, pramení právě u nás, a to na hřebenu Krkonoš. Toto místo je považováno za turistickou atrakci, právoplatně. Na Labi se nachází celkem tři vodní nádrže, kdy postupně, přes Německo, ústí až do Severního moře. 

4. Staré Město v Praze se chlubí třetím nejstarším orlojem na světě

Staroměstský orloj neboli astronomické hodiny ze středověku jsou situovány na věži pražské Staroměstské radnice. Původní instalace proběhla v roce 1410, a tudíž se jedná o třetí nejstarší svého druhu. Každou celou hodinu orloj láká davy turistů, aby mohly pozorovat průvod místních apoštolů. Apoštolové nejsou k vidění po celý den, vždy jen od 9. do 21. hod. Zcela původně měl orloj zobrazovat pohyb těles na obloze. Ukazování času bylo pouze druhořadým prvkem.

Total
0
Shares
Související články
Read More

10 nejlépe placených profesí na světě

Zjistěte, které profese nabízejí nejlepší platby a příležitosti. Od CEO a lékařů až po investiční bankéře a datové vědce, tyto profese jsou nejen dobře placené, ale také zajišťují zajímavou a perspektivní kariéru. Sledujte, jak se trh práce vyvíjí a které profese jsou v dnešní době nejžádanější.
Total
0
Share