Jak dobře znáte Česko? 10 zajímavostí o naší krásné republice

Naše rozmanitá země nabízí spousty monumentů k vidění; historická města, pohádkové zámky, nádherné parky a spoustu dalšího. Naše vlast v sobě ukrývá od každého kousek, a proto k návštěvě láká řadu zahraničních turistů. I my, vlastenci, jsme tamními krásami fascinováni a neustále toužíme poznávat nová zákoutí a objevovat dosud nepoznané. Avšak víte o rodné zemi všechno? Nepřekvapí vás už nic? Pojďme to zjistit.
česko
Česko má nejvíc hradů a zámků v celé Evropě. (foto: depositphotos)

8. Česká republika jako architektonická mocnost

Celá země je obestřena všemi možnými architektonickými styly vůbec; baroko, gotika, renesance, romantismus, klasicismus, secese, kubismus, funkcionalismus, a dokonce i známky komunistického nádechu tu jsou stále k vidění.

9. První kontaktní čočky byly vyrobené právě zde

Kontaktní čočky byly vynalezené českým chemikem. Otto Wichterle, profesor, vynálezce a pracovník v oblasti makromolekulární organické chemie proslul svými vynálezy a produkty, přesto mezi jeho největší mezník patří vynález kontaktních čoček. Ty jsou lidmi masově využívány, jelikož jim dokáží značně zpříjemnit život.

čočky
Kontaktní čočky jsou český vynález. (foto: depositphotos)

10. Slovo „robot“ bylo poprvé použito českým umělcem

Robot, v dnešní době velice často skloňovaný termín. Poprvé jej použil populární český autor Karel Čapek ve svém díle R.U.R. Avšak vytvořen byl jeho bratrem, taktéž známým umělcem, Josefem Čapkem. Slovo robot se ujalo a dodnes platí za nenahraditelné.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

10 důvodů, proč pivo není jen nudná česká klasika

TOP 10: Nejkrásnější jezera v Česku, nejen na koupání

Total
0
Shares
Související články
Total
0
Share