10 nejčastějších příčin, proč v noci nemůžete spát

Patříte k lidem, kteří v noci bezmyšlenkovitě hledí do stropu a marně se snaží usnout? Převracíte se z boku na bok, hledáte vhodnou polohu, ale spánek pořád nepřichází?
spát
Co všechno vám v noci nedá spát? (foto: unsplash.com)

Tohle je 10 důvodů, které nám nejčastěji brání v noci klidně spát.

1. Máte v ložnici příliš mnoho světla

V ideálním případě by vaše ložnice neměla mít rozsvícená žádná světla, vadí i světlo vyzařované z televize nebo jakéhokoli elektronického zařízení. Když jsou vaše oči v noci vystaveny světlu, váš mozek je oklamán, aby si myslel, že je čas se probudit, a snižuje produkci melatoninu – hormonu způsobujícího ospalost.

2. V ložnici je příliš teplo

Vaše tělo a mozek se chtějí ochladit, když spíte, ale pokud je ve vašem pokoji příliš teplo, proces ochlazování zmaříte. Proto byste si před spaním měli v ložnici vyvětrat, aby se vyměnil vzduch a nedoporučuje se v této místnosti topit na více jak 20 °C.

3. Pili jste před spaním kávu

Ještě 10 hodin po vypití máte čtvrtinu první dávky kofeinu v těle. Pokud pijete vícero šálků kávy za den a poslední si dáte chvíli před spaním, nemůžete se divit, že neusnete. Pakliže chcete v noci klidně spát, poslední kávu byste si měli dát nejpozději v 16 hodin.

4. Řešíte složitou situaci

A jste ve stresu. Stres je strašák, který dokáže napáchat pořádnou paseku. Jednou z věcí, které stres nesvědčí, je právě spánek. Pokud nad něčím přemýšlíte nebo uvnitř sebe něco řešíte, nemůžete usnout.

Total
0
Shares
Související články
Total
0
Share