TOP 10: Zábavná fakta o módě. K čemu sloužily knoflíky a jak vypadala první podprsenka?

Módní průmysl má za sebou dlouholetou historii a v průběhu minulých let a staletí se móda nesčetněkrát měnila a vyvíjela. To, co je pro nás dnes samozřejmostí a co považujeme za běžné, má ale svůj příběh. Věděli jste například, že…?
módě
10 zajímavosti, které jste o módě určitě až doposud neznali. (foto: depositphotos)

1. Svatební šaty nebyly vždy bílé

Nevěsta kráčející uličkou v zářivě bílých šatech neodmyslitelně patří k ikonickému obrázku tradiční svatby. Bílé šaty ale v minulosti nebyly pro svatbu typické. Bílá barva byla v mnoha zemích považována za barvu smutku. O fenomén bílých šatů se postarala až královna Viktorie na své svatbě s princem Albertem.

2. Podprsenka z kapesníčků

Za podprsenky můžeme vděčit Mary Phelps. Psal se počátek 20. století, když se Mary připravovala na ples debutantů. Aby ji nic v tanci neomezovalo, zkoumala, za co by mohla vyměnit tolik nepohodlný korzet, ve kterém se jí špatně hýbalo. Sešila k sobě dva látkové kapesníčky, doplnila je o tenkou růžovou stuhu, a první podprsenka byla na světě. Ženy kolem ní ji tenkrát prosily, nechť jim také ušije podprsenku, kterou si později nechala patentovat.

3. Podpatky pro muže

Další zajímavá skutečnost o módě se pojí s podpatky. Boty na podpatku jsou dnes výsadou žen. Věděli jste ale, že obuv na podpatku byla dříve určena mužům? Podpatky plnily hned několik funkcí. Jednou z nich je například fakt, že díky nim muži méně padali z koně a mohli se jimi lépe zachytit o třmeny. Druhou funkcí je ta, kterou si muži vynahrazovali svou výšku. Toho využíval i Ludvík XIV., který měřil pouhých 163 centimetrů.

4. Rtěnky z rybích šupin

Tak schválně dámy, která z vás věděla, že rtěnky, které běžně nosíte na rtech, jsou vyrobené z rybích šupin? Hlavní složkou je guanin, jenž se nachází v rybích šupinách a je nepostradatelnou součástí kosmetických a dekorativních produktů.

Total
0
Shares
Související články
dětské oblečení eshop
Read More

Jak poznat kvalitní e-shop s dětským oblečením?

Nakupovat oblečení s dětmi v kamenných obchodech je ztráta času a zkouška nervů i trpělivosti. V dnešní době internetu je to čirý nesmysl a devadesát procent rodičů přiznává, že mnohem raději nakupuje oblečení online, a pak je s dětmi zkouší v klidu doma. Jak ale poznat e-shop, který stojí za vaši důvěru?
Total
0
Share