Prokrastinace? Víme, jak s ní zatočit v 10 krocích

Toto téma je populární předně u studentů. Psaní úkolů, učení se. Cokoliv jiného by dělali raději. I uklízeli. Všichni jsme to zažili. Některé věci tlačíme dlouho před sebou, a poté je doháníme na poslední chvíli, což způsobuje akorát stres.
prokrastinace
Známe to všichni. Odkládáme, odkládáme, až nestíháme. (foto: 123RF)

Jak ale všichni víme, prokrastinace není jen výsadou lidí školou povinných. Je normální, že do toho nejnutnějšího se nám prostě nechce. Zde proto přinášíme 10 rad, jak se do té poslední stresové a napjaté fáze nedopracovat.

1. Začněte si čas a úkoly organizovat

Šance, že začnete prokrastinovat je vyšší, pokud nemáte sestavený plán nebo nápad, byť jen v hlavě, jak věc dokončíte. Dobré je zainvestovat do plánovače, avšak samozřejmě postačí i obyčejný papír a tužka. V dnešní době na to existuje i spousta mobilních aplikací. Sepisujte si úkoly a data jejich potřebného dokončení.

2. Zkrátka začněte

Jednou z věcí je přinutit se začít. Zapřít se a začít. Nemyslet na nic jiného, jen na začátek. Ten je nejtěžší. Věřte, že poté můžete zapomenout, že vlastně něco děláte. Nejdůležitější je moment začátku.

3. Sestavte si priority

Udělejte si seznam, například na týden. Sepište a očíslujte si své úkoly dle nutnosti a urgence jejich splnění. Číslem jedna si poznamenejte úkol, který je nejvíce kritický a nejvíc vás zatěžuje. Jakmile si ho odškrtnete za splněný, zbytek úkolů se vám bude zdát snadnější. A čím více si jich odškrtnete, tím více budete vědět, že ostatní už budou brnkačka.

4. Přeberte zodpovědnost

Nikdy nezapomínejte na to, že za nesplněné nebo ledabyle dokončené úkoly, anebo za své známky nesete plnou zodpovědnost. Ono je velice jednoduché se neučit, povinnosti neustále odkládat nebo si brát až nesmyslně dlouhé pauzy. Prokrastinace je prevít. Vyhněte se tomuto stádiu.

Pokud máte problém s převzetím zodpovědnosti, svěřte se kamarádům nebo rodinným příslušníkům. Řekněte jim o svých plánech dosáhnutí a požádejte je o pravidelnou kontrolu vašeho plnění.

Total
0
Shares
Související články
páry
Read More

10 nejstabilnějších párů šoubyznysu. Komu to klape?

Pokud zrovna nemluvíme o světě běžných smrtelníků, kde bychom našli tisíce roky fungujících párů, ve světě showbyznysu (ať už ho aktivně sledujete nebo ne) si mnozí říkáme, že se tam vzájemní partneři střídají jak fusekle. Tuhle zpráva o rozchodu zpěvačky, támhle kauza oblíbeného herce a divokého rozchodu. Dá se ale ve světě reflektorů najít výjimka? Dá, a v docela početné skupině. Podívejte se na nejstabilnější páry, kterým to klape už spoustu let.
minulost
Read More

Nechte minulost za sebou: 10x, jak jít dál a cítit se lépe

Jednou z věcí, která spojuje nás všechny, je schopnost cítit bolest. A to jak fyzickou, tak i emoční. Zažil to každý, obě zmíněné varianty. Co nás ale odlišuje, tak je reakce a jak se s nimi zvládáme vypořádat. Pokud si procházíte trýznivým obdobím, níže naleznete několik tipů, které vám mohou pomoci s posunem začít.
Total
0
Share