Jarní únava: 10 způsobů jak nad ní zvítězit

Jaro už je tady v celé své síle, keře se zbarvují voňavými květy. Takové období s sebou ale často přináší i první jarní deprese a únavy, se kterými se potýká každý z nás. Jak se takovým stavům vyhnout a co udělat pro to, abyste měli stále dostatek energie i elánu do každého nového dne?
jarní únava
Po zimě naše tělo strádá a chvíli trvá, než se zase nastartuje. Stejně jako příroda. (foto: 123RF)

V dubnu přichází první jarní únava především kvůli nedostatku mnoha vitamínů v těle. Spolu s deficitem slunečních paprsků po dlouhé zimě pak může docházet nejen k poklesu energie z chybějícího vitamínu D, ale také například k hormonálním výkyvům, změně tlaku nebo celkovému oslabení imunity. Proto je třeba tělu trochu pomoci a dodat mu veškeré látky, které přes zimu ztratilo.

1.  Běžte na čerstvý vzduch

Ne nadarmo se říká, že pravidelné procházky pomáhají lidskému zdraví. Čerstvý vzduch pomůže, i když se o vás pokouší jarní únava. V přírodě během procházky dodáte tělu více kyslíku a rozproudíte tak celý organismus. Navíc první jarní paprsky dodají tělu potřebný vitamín D, který přináší lepší náladu.

2.  Detoxikujte organismus

Zima byla dlouhá a vy jste se mnohem více drželi doma u televize, a nejspíš i s pořádnou dávkou nezdravých pochoutek. Všechny toxiny nasbírané přes zimu je teď třeba vyhnat z těla. Pomůže vám k tomu pestrý jídelníček, především více ovoce a zeleniny. Pokud se chcete do detoxikace pustit ještě razantněji, nechte si doporučit nějaký očistný čaj z bylin nebo si zajděte jednou týdně do sauny. Díky tomu se zbavíte nečistot v těle i nežádoucího stresu.

3.  Jezte více vitamínů a minerálů

Když už je řeč o pestré stravě, je důležité vědět, které složky by měl váš jarní jídelníček obsahovat. Zaměřte se na potraviny s vysokým obsahem bílkovin, selenu, vápníku a hořčíku. Tyto minerály můžete do těla dostat také pomocí doplňků stravy. Nezapomínejte rovněž na vitamíny skupiny C, D a E.

4.  Dodržujte pitný režim

Jakmile je řeč o zdravém životním stylu, vždy se na první příčce ukáže také pitný režim. Nedostatek vody v těle způsobuje únavu, podrážděnost nebo dokonce bolesti hlavy. Proto je nutné vypít alespoň 2 litry vody denně, do tohoto objemu se počítají bylinné čaje, čistá voda nebo neslazená minerálka. Naopak černý čaj nebo káva vám k hydrataci nepomohou. Sladké nápoje už vůbec ne.

Total
0
Shares
Související články
jezera
Read More

TOP 10: Nejlepší jezera v Evropě nejen na koupání

Ledovcové vody, alpské laguny a ohromující příroda všude kolem – evropská jezera zkrátka nabízejí širokou škálu aktivit a atrakcí bez ohledu na to, kam míříte nebo co zrovna hledáte. Evropská jezera jsou ideální pro letní dovolené, a to zejména tehdy, pokud zrovna nemusíte přeplněné pláže. V jejich prostředí ale objevíte i další sportovní vyžití. Ať už jsou ale vaše cíle (a představy o dovolené) jakékoliv, z této desítky jezer si zaručeně vyberete to pravé.
Total
0
Share