10 zdraví prospěšných věcí, které nám přináší káva

Pijete kávu každý den a neumíte si představit, že byste se bez ní museli obejít? Možná jste někde četli nebo slyšeli, že káva škodí zdraví.
káva
Připomeňte si, proč je dobré pít kávu. (foto: pexels/Viktoria Alipatova)

Svého milovaného šálku se ale nemusíte vzdávat. My totiž víme přinejmenším 10 věcí, jak káva našemu tělu prospívá. Co by měl vědět každý milovník hnědého hořkého moku?

1. Káva Snižuje riziko vzniku žlučových kamenů

Příjem kávy může snížit riziko rozvoje symptomatického onemocnění v podobě žlučových kamenů. Pokud však v současné době žlučovými kameny již trpíte, bude lepší se vyhnout kávě kvůli stimulačnímu účinku, který má na žlučník.

2. Snižuje riziko rakoviny

Káva obsahuje desítky sloučenin, které přispívají k našemu zdraví. Vědci nedávno v jedné studii prokázali, že dvě kávové sloučeniny – kahweol a cafestol, zastavily růst buněk rakoviny prostaty a ledvin.

3. Pomáhá léčit poškozené buňky

Antioxidanty pomáhají předcházet poškození a zároveň opravovat již poškozené buňky. Káva je v naší stravě hlavním zdrojem polyfenolů, což je typ velmi důležitého antioxidantu.

4. Snižuje riziko Parkinsonovy choroby

Káva má neuroprotektivní vlastnosti a může snížit riziko rozvoje Parkinsonovy choroby, která je druhým nejčastějším neurodegenerativním onemocněním po Alzheimerově chorobě.

Total
0
Shares
Související články
přejídání
Read More

10 tipů, jak stopnout emoční přejídání

Je známé, že stresové životní situace mají tendenci vyvolávat neodolatelnou touhu po jídle, co nás uklidňuje. Sedět na gauči u televize a ládovat do sebe čokoládovou zmrzlinu nebo hamburger se může jevit jako nejsnazší řešení na naše emoční strasti, nicméně v průběhu tohoto rituálu a s několika sousty navíc nám to jako dobrý nápad přestane připadat.
alkohol
Read More

10 alkoholických drinků, které mají nejméně kalorií

Snad nikdo si nedovede představit letní období bez osvěžujícího drinku. Pokud si ho i vy nechcete během letních grilovaček a party odpustit, a přitom si hlídáte štíhlou linii, pak není nic lepšího, než se zaměřit na ty nejméně kalorické. A desítku z nich si právě teď ukážeme.
Total
0
Share